Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 03. červenec 2020 | Svátek má Radomír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“

Aplikace. Foto: Program Health Plus

Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“

Medical Tribune 24/2019
25.11.2019 13:40
Zdroj: MT
Autor: ač
V nové pacientské aplikaci, kterou si nechala vyvinout klinika Program Health Plus, mají klienti svou kompletní zdravotní dokumentaci. Na jaře příštího roku přibude i chatovací služba s lékařem.

Během listopadu spustila pražská klinika nadstandardní péče Program Health Plus pro svoje klienty mobilní aplikaci. Zájem o ni je velký. V pilotním projektu dostalo 300 z klientů informaci o této možnosti a během dvou týdnů si stovka z nich aplikaci stáhla a zaregistrovala se.

Klinika vyvíjela vlastní aplikaci necelý rok a dál ji hodlá rozvíjet. Základem obsahu je přístup ke kompletní zdravotnické dokumentaci a informaci o aktuální medikaci. Součástí je také možnost kontaktovat recepci nebo objednat vyšetření. Do budoucna pacienti budou například moci mimo jiné posílat do systému vlastní fotografi e nebo data z telemetrických zařízení.

Program Health Plus dává zdravotnickou dokumentaci k dispozici pacientům už delší dobu přes webové stránky, přístup z mobilní aplikace ale bude pohodlnější, a tak se dá očekávat, že bude i více využíván. Stálí klienti kliniky mají kompletní elektronické záznamy až deset let zpátky, včetně vyšetření u partnerských poskytovatelů.

Podle zakladatele kliniky MUDr. Oldřicha Šubrta není aplikace jen pro zlepšení komfortu klientů. Aplikace a práce s daty umožní zlepšit péči o klienty, lépe jim šít na míru preventivní programy a edukační materiály. Zároveň může ubýt fyzických návštěv u lékaře.

Impulsem k tomu, že začali svou aplikaci pro pacienty vyvíjet, byl vznik různých online poraden pro pacienty, které umožňují konzultovat jednotlivé zdravotní komplikace s lékařem. „Neříkám, že je to marná služba. Je to ale něco naprosto jiného, než když má lékař při konzultaci v aplikaci k dispozici kompletní data pacientů,“ uvádí Šubrt.

Na chystané chatovací recepci bude sedět v první řadě sestra, s pacientem si může psát, telefonovat nebo vést videohovor. Část personálu tedy bude moci pracovat vzdáleně. „Na začátku hovoru je potřeba rozdělit, jestli se jedná o dotaz administrativní, nebo medicínský. Zdravotní sestra pak poradí, jestli je potřeba ihned volat záchrannou službu, přijet osobně, případně nabídne hovor s osobním lékařem toho pacienta, ale ve vyhrazenou dobu, anebo hovor s jiným lékařem na chatovací službě. I ten má k dispozici zdravotnickou dokumentaci pacienta,“ popisuje plánovaný systém ředitel Šubrt. „V každodenní běžné medicíně vyřešíte podle zahraničních zkušeností třicet procent případů na dálku radou nebo vystavením eReceptu,“ tvrdí. Z právního hlediska si podle něj lékař musí být jistý, že má dostatek informací, aby mohl vyšetření provést na dálku.

Klinika Program Health Plus má aktuálně zhruba 4 500 klientů, za rok 2017 vykázala obrat 82 milionů korun. Klienti si za nadstandardní organizaci péče a další služby platí formou ročního předplatného. „V České republice často říkáme, že jsme v elektronickém zdravotnictví na začátku a nic pořádně nefunguje. Když se na to ale podíváme podrobněji, vidíme, že jsme v mnoha věcech dál než ve světě. Laboratoře posílají výsledky přímo do databází zdravotnických zařízení jednotnou bází DASTA. Funguje systém ePACS pro sdílení snímků ze zobrazovacích přístrojů. Máme eRecept a budeme mít lékový záznam a eNeschopenku. Zdravotnická dokumentace může být digitální. Jednotlivé zdravotní zprávy máme v elektronické formě, ale jsou oddělené v jednotlivých zařízeních. Zvláštní je, že se jednotlivá řešení nepropojila a nefungují dohromady. Je potřeba to ‚jenom‘ zastřešit,“ myslí si Šubrt.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky