Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 19. září 2020 | Svátek má Zita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kaleidoskop

Kaleidoskop

Medical Tribune 05/2020
23.03.2020 13:06
Zdroj: MT
Autor: red

IBM a ministerstvo zdravotnictví spustily chatbota na COVID‑19

Ministerstvo zdravotnictví využilo spolupráci IBM a v souvislosti s šířením nového koronaviru v Česku spustilo na ofi ciálních webových stránkách chatbota, virtuální sestru Anežku. Anežka pracuje s informacemi uvedenými na webu, učí se a vyvíjí s doplňováním obsahu webu i s kladenými dotazy. V souvislosti se šířením onemocnění COVID‑19 nestíhaly informační linky hygienických stanic ani nová informační linka 1212 vyhovět náporu dotazů. Anežka fungující v režimu 24/7 by jim měla ulehčit. V případě, že volající od ní nezíská relevantní odpověď, může ho Anežka přepojit na live chat s proškolenými pracovníky a dobrovolníky nebo odkázat na jiná kontaktní místa.

Se svým chatbotem přišli také studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT). Chatbot s pomocí umělé inteligence hledá odpověď na položené dotazy na webu ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a ze zpravodajského webu ČT24. Chatbot Koronavirus24 funguje v nepřetržitém provozu. Studenti ho vytvořili ve svém projektu WaldoBot, zaměřeném na chatboty. „Naším cílem je v této složité situaci přispět k rychlé dostupnosti informací o koronaviru z ověřených zdrojů. Projekt jsme vytvořili zdarma a na vlastní náklady,“ řekl jeden z autorů programu Jan Šafařík.


Domácí teledermoskopie versus oko

Na University of Queensland a na Queensland University of Technology v Austrálii proběhla randomizovaná kontrolovaná studie porovnávající samovyšetření kůže pro časný záchyt melanomu pouhým okem a pomocí mobilní teledermoskopie. Studie vyšla v Lancet Digital. Účastníci studie byli poučeni, jak samovyšetření provádět. Zhruba polovina z 234 účastníků dostala k dispozici malý dermatoskop určený k připojení na kameru mobilního telefonu. „Předchozí studie prověřily proveditelnost mobilní teledermoskopie a ukázaly, že lidé mohou pomocí procesu zobrazování a přenosu detekovat podezřelé kožní léze. Žádná z těchto studií však přímo nesrovnávala v randomizované studii kožní vyšetření zrakem s kožním vyšetřením pomocí mobilní teledermoskopie,“ uvedli autoři studie. Účastníci studie identifi kovali doma 103 podezřelých změn na kůži a vynechali 24 melanomů, které identifi ‑ koval dermatolog na následné kontrole. Sedmnáct nálezů ušlo lidem v intervenční skupině, sedm nálezů účastníkům v kontrolní skupině. Studie ve výsledku neprokázala, že by použití mobilní teledermoskopie zvýšilo citlivost pro detekci nádorů kůže ve srovnání se samotným vyšetřením kůže pouhým okem.


Konference HIMSS virtuálně

Výroční konference globální neziskové společnosti HIMSS proběhne virtuálně. Významná organizace podporující digitalizaci ve zdravotnictví měla mít svou světovou konferenci HIMSS20 na Floridě od 9. března. „Naším cílem je zpřístupnit všechny přednášky a panely plánované na HIMSS20 online,“ uvedli organizátoři. Kdo měl už na konferenci provedenou rezervaci, tomu ji automaticky přesunou na další ročník konference.


Donáška léků na recept. Prý to není zásilkový výdej

Lékárenská skupina Pilulka spustila internetový rezervační systém s adresou www.erecept.cz. Umožňuje předem poslat do jakékoli lékárny eRecept na kontaktní e‑mail. Tím zajistí bezkonktaktní předání receptu. V lékárně si pak může pacient léky vyzvednout, případně systém nabízí kontakt na kurýra dobrovolníka pro případnou donášku léků. Podle spolumajitele Pilulka.cz Martina Kasy legislativně nejde o zásilkový výdej léčivých přípravků na recept, který je zakázaný, ačkoli webová stránka umožní zajistit doručení léků na recept. Služba prý z pohledu zákona odpovídá spíše situaci, kdy si nemocný pro léky na recept posílá souseda nebo asistenta. „V případě, že pacient požádá farmaceuta o vydání léčiva třetí osobě a farmaceut nemá pochybnosti o bezpečnosti výdeje, může dojít i k dodání až domů skrze třetí osobu, ke které má pacient i farmaceut důvěru. Mimochodem je to naprosto běžná praxe. Plánujeme pomoci lékárnám v regionech s možností donášky léčiv, pokud nemají interní kapacity,“ uvedl Kasa.


eNeschopenka se na karanténu hodila v tisících případů

V období od 7. do 15. března zaevidovala Česká správa sociálního zabezpečení 5 644 karantén pomocí eNeschopenky. Denně jich systém přijal stovky. Druhou možností evidence je vyplnění pětidílného tiskopisu o potvrzení karantény. Využití eNeschopenky umožnilo lékařům karanténu založit zcela bezkontaktně, jen na základě rozhovoru s pacientem po telefonu nebo jiným prostředkem.


FN Brno po kybernetickém útoku

Některé funkce nemocničních systémů ve Fakultní nemocnici Brno nefungují. Nemocnice zažila v pátek 13. března kybernetický útok. Ten ochromil část jejích informačních systémů. Nemocnice postupně zprovozňuje napadené počítačové systémy, na oddělení urgentního příjmu je v provozu už od víkendu, teprve ve středu 18. března se podařilo zprovoznit transfuzní informační systém. Dosud ale nefunguje online objednávání dárců krve, musejí se ohlásit telefonicky. Omezený zůstával nejdéle provoz v ambulancích.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky