Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 06. červenec 2020 | Dnes je Státní svátek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kaleidoskop

Kaleidoskop

Medical Tribune 09/2020
26.05.2020 13:16
Zdroj: MT
Autor: red

Umělá inteligence v diagnostice COVID-19

Časopis Nature Medicine publikoval výsledky práce, jejíž autoři použili algoritmy umělé inteligence (AI) k integraci nálezů CT hrudníku s klinickými příznaky, expoziční historií a laboratorním testováním k rychlé diagnostice pacientů pozitivních na COVID-19. Algoritmus byl u pacientů s projevy zřetelnými na CT srovnatelně úspěšný v diagnostice COVID-19 jako zkušený radiolog. Z těch pacientů, kteří měli normální nález na CT, dokázal správně označit 68 procent pozitivních pacientů (ověřeno podle PCR), zatímco radiolog všechny považoval za SARS-CoV-2 negativní. Využití diagnostiky COVID-19 pomocí umělé inteligence, integrující CT s dalšími klinickými, anamnestickými a laboratorními výsledky, má podle autorů místo tam, kde je nedostatek testů PCR, nebo při čekání na výsledky vyšetření PCR.


Vitadio získal investici na rozvoj

Český startup Vitadio oznámil, že získal investici kapitálového fondu Nation1 ve výši 16 milionů korun. Společnost poskytuje diabetikům 2. typu mobilní a webovou aplikaci na podporu dodržování doporučení a zdravého životního stylu včetně konzultací nutričního terapeuta. Prodejní model je založený na spolupráci se zdravotními pojišťovnami a úhradě na základě indikace lékaře. Projekt pokukuje po německém trhu, který je aktuálně vstřícný k úhradě telemedicíny. V současnosti běží dvě studie s Vitadio.


Allianz v Rakousku přispívá na online psychology

Pojišťovna Allianz v Rakousku začala přispívat na psychologické poradenství po webu a mobilu Instahelp. V souvislosti s koronavirovou krizí vidí totiž riziko vyššího psychologického stresu. Svým klientům přispěje většinu nákladů na první konzultaci. Instahelp se zaměřuje především na preventivní psychologickou pomoc a přispívá na ni několik významných zaměstnavatelů. Provozuje online chat, videokonzultace a mezi svými výhodami uvádí nižší cenu a vyšší fl exibilitu v porovnání s kamennými ambulancemi.


Hrozba kybernetických útoků klesla

Hrozba kybernetických útoků na české zdravotnictví a další oblasti podle úřadu klesla na běžnou úroveň. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. „Situaci samozřejmě nadále sledujeme a jsme připraveni včas reagovat na náznak jakékoli hrozby pro systémy nezbytné pro chod státu, ale hrozba vlny rozsáhlých útoků, před kterou jsme v polovině dubna varovali, je v tuto chvíli podle našich informací za námi,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel NÚKIB Karel Řehka. „Hrozba útoků v kyberprostoru je v dnešní době bohužel permanentní. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nepolevili v obezřetnosti a nadále dodržovali preventivní opatření,“ dodal.


Startuje druhý ročník Czech DIGI@MED Award

Farmaceutická společnost Roche vyhlašuje druhý ročník soutěže inovativních digitálních a mobilních řešení ve zdravotnictví Czech DIGI@MED Award. Přibyla jedna nová kategorie. Třináctičlenná porota vybere tři nejlepší nápady ve třech kategoriích a Roche je fi nančně podpoří v celkové výši 300 000 korun. Účastníci se můžou přihlásit na webu soutěže. V prvním ročníku se zúčastnilo 13 projektů a vzešli z něj tři vítězové: mobilní kouč pro mladé lidi s cystickou fi brózou CF Hero, aplikace LISA (Liver Surgery Analyzer), která rozšiřuje možnosti současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater, a zavedená Záchranka, která získala čestné uznání.


Potenciál big data pro diagnostiku vzácných onemocnění

Digitální technologie, práce s big data a dostupnější sekvenování genomů by mohly významně posunout novorozenecký screening vzácných onemocnění. Podle Iniciativy pro inovativní léčiva Evropské unie (IMI) by nové algoritmy umělé inteligence pracující s elektronickými zdravotními záznamy mohly významně zkrátit dobu k správné diagnostice vzácných onemocnění. Toto téma je proto jedním z těch, která chce podpořit v rámci probíhajícího dotačního programu. Až 70 procent pacientů trpících vzácnými onemocněními jsou děti. Díky sekvenování genomů a dostupnosti digitálních nástrojů zlepšujících způsoby shromažďování, ukládání, zpracování a interpretace velkého množství dat existuje příležitost transformovat diagnostiku. IMI je partnerský projekt Evropské komise a evropského farmaceutického průmyslu. V programu IMI2 pro období 2014 až 2020 podporuje výzkum celkem 3,3 miliardy eur.


eRecepty i pro návykové látky

Vládní novela zákona o návykových látkách umožní elektronizaci receptů s modrým pruhem. Předepisování některých léčivých přípravků s obsahem vysoce návykových látek, jako jsou léčiva obsahující morfi n či fentanyl, bude tedy také probíhat formou eReceptu. Lékař je nově předepíše na elektronický recept s označením „vysoce návyková látka“. „Zavedení elektronického receptu i pro předepisování předmětných léčivých přípravků je nezbytnou součástí elektronizace zdravotnictví, která adaptuje poskytování zdravotních služeb na podmínky 21. století a současně propojuje další skupinu léčivých přípravků s lékovým záznamem, čímž se výrazně sníží riziko kontraindikace jednotlivých léčivých přípravků,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě k novele. Na listinný recept s modrým pruhem je bude moci lékař předepsat už jen ve výjimečných případech. Návrh je ve Sněmovně a předpokládaný termín účinnosti je polovina roku 2021.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky