Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. červen 2021 | Svátek má Milan
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila

Foto: Shutterstock

EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila

Medical Tribune 12/2021
07.06.2021 09:30
Zdroj: MT
Autor: red
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených nových léků, než je průměr zemí Evropské unie.

Počtem nově registrovaných léků, které jsou v dané zemi dostupné, je Česká republika na jedenáctém místě ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z aktuální analýzy Patients W.A.I.T. Indicator evropské asociace inovativních farmaceutických firem EFPIA, na kterou upozornila její česká členská Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

V období let 2016 až 2020 bylo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) schváleno 152 centrálně registrovaných léčiv. V České republice je dostupných 57 procent z nich, tedy 87 nových léčiv. Srovnatelný objem nových léčiv je pacientům dostupný také v Norsku, Španělsku nebo Švédsku. Nejvíce nových léčiv mají k dispozici lékaři a pacienti v Německu (133), Dánsku (131) či Rakousku (124). Naopak nižší dostupnost nejmodernějších terapií je v ostatních zemích V4 – v Maďarsku jich je dostupných 55, v Polsku 42 a na Slovensku 41. Mezi zeměmi s nízkou dostupností nových léků jsou také Rumunsko a Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Průměrně je v zemích Evropské unie dostupných 74 nově schválených léčiv. „Rozdíly mezi evropskými zeměmi jsou způsobeny zejména rozdílným systémem stanovování cen a úhrad léčivých přípravků, celkovou délkou procesu vstupu léčiv do systému, případnou přetížeností lokálních regulatorních autorit i komplikovaností vyjednávání s plátci zdravotní péče,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

AIFP uvádí, že dostupnost nejmodernějších léčiv v České republice se postupně zvyšuje. „Jsem velmi rád, že se v dostupnosti nejmodernější léčby pomalu přibližujeme úrovni západní Evropy. Svědčí to o postupných změnách českého zdravotnického prostředí, přenastavení priorit i dobře fungující spolupráci mezi výrobci léčiv, zdravotními pojišťovnami i Státním ústavem pro kontrolu léčiv, která většinou probíhá bez zbytečných prodlení,“ vysvětluje Jakub Dvořáček.

V roce 2019 stejná studie ukázala, že ze 172 léků registrovaných EMA v letech 2015 až 2018 bylo v Česku dostupných jen 72, tedy 42 procent. Česko tak bylo pod evropským průměrem (85) na 19. příčce žebříčku se stejným počtem dostupných nových léků jako Slovensko. V roce 2018 bylo Česko ve stejném žebříčku dokonce na 21. místě až za Maďarskem s pouhými 41 dostupnými novými léky ze 121 registrovaných.

Dostupností se ve studiích EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator rozumí získání veřejné úhrady v zemi, přítomnost přípravku na listu hrazených přípravků nebo automatické proplácení v nemocnici. Ukazatel nevypovídá o tom, zda je daný přípravek skutečně předepisován a v jakém množství.

Mgr. Dvořáček apeluje na další rozvíjení kapacit Státního ústavu pro kontrolu léčiv a na využívání moderních modelů financování inovací, abychom trend zlepšující se dostupnosti nových léčiv udrželi. V blízké budoucnosti se bude odehrávat vstup moderních přípravků genové terapie, terapií CAR‑T, léčby NASH a dalších novinek.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky