Přeskočit na obsah

Břeňková: Nic podstatného, co by nás uklidnilo, pan ministr Heger neřekl

Moderátor (Jan Bumba):
Změny systému odměňování pracovníků ve zdravotnictví by mohly způsobit výrazné snížení platů hlavně nejzkušenějších lékařů a sester. S˙tímto varováním vystoupily zdravotnické odbory hned poté, co ministr práce Jaromír Drábek navrhl, aby se radikálně změnily takzvané platové tarify a tabulky. Změna spočívá zjednodušeně řečeno v˙tom, že by se snížila částka, kterou lidé mají takříkajíc jistou, neboť závisí především na počtu odpracovaných let a naopak by se zvýšil prostor pro osobní ohodnocení pracovníka. Dnes dopoledne se zástupci odborů sešli s˙ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Na schůzce byla i místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková, dobrý den.

Host (Ivana Břeňková):
Dobrý den.

Moderátor (Jan Bumba):
Řekl vám ministr Heger něco, co by vás uklidnilo?

Host (Ivana Břeňková):
Já bohužel musím říci, že nic podstatného, co by nás uklidnilo, pan ministr Heger neřekl. Materiál, který je připraven, bude vláda projednávat, bude se upravovat systém odměňování v˙zákoníku práce a to nás neuspokojilo. Co jsme vyslechli, ale zatím jsme tedy ještě neviděli, tak je předpoklad, že by pro pracovníky ve zdravotnictví a tím se myslí zdravotnické, nezdravotnické pracovníky, dalo vytvořit nějaké nařízení vlády, které by tu změnu zmírnilo. Ale ty materiály jsme neviděli.

Moderátor (Jan Bumba):
To znamená, že by vláda prosadila tu změnu, kterou vy kritizujete a pak by se jí pokusila nějak zmírnit nějakou náplastí?

Host (Ivana Břeňková):
I takto se to dá říci. To znamená, že vláda by schválila, předložila by Poslanecké sněmovně změnu zákoníku práce, která je pro nás nepřijatelná a dále nebo současně nebo poté by jednala o úpravě formou nařízení vlády. Pardon, o zmírnění podmínek, děkuji.

Moderátor (Jan Bumba):
Rozumím. Pan ministr Heger ale tedy vám neřekl na této schůzce, že by se třeba obrátil na svého kolegu pana Drábka, aby ten návrh na změnu tarifních platů nějak změnil nebo přepracoval?

Host (Ivana Břeňková):
Bohužel ne. Bohužel takto to nezaznělo.

Moderátor (Jan Bumba):
Podle vašich propočtů platí, že někteří lékaři a sestry by mohli přijít až o 40 procent mzdy, je to tak?

Host (Ivana Břeňková):
To stále trvá. Ta situace se zhoršila proti minulým pár dnům, kdy jsme říkali tato čísla 10-40 procent, teď už je to dokonce o něco víc než 40 procent. Ta částka, kterou jsme říkali 9.600 korun u sester v˙desáté třídě, tak už se zvýšila až na deset tisíc korun a nějaké drobné.

Moderátor (Jan Bumba):
Čím se to zvýšilo? Jak vlastně k˙těmhle propočtům docházíte?

Host (Ivana Břeňková):
Platové tarify jsou stanoveny v˙různých stupnicích a ty stupnice jsou pro dělníky, technicko-hospodářské pracovníky, pak je stupnice platových tarifů v˙současnosti pro úřednické pracovníky a dále je tabulka pro zdravotnické pracovníky. A v˙této třetí pro nás nejhorší variantě z˙těch třech stupnic se vytvořila jedna a tím když zaměstnanci ve zdravotnictví měli dřív nebo mají v˙současné době nejlepší platové tarify, tak oni se dostanou do této společné tabulky, takže tím se jim ty podmínky ještě zhorší.

Moderátor (Jan Bumba):
A nemyslíte tedy, že by to, tento propad těch tarifních platů mohl být kompenzován tím osobním ohodnocením?

Host (Ivana Břeňková):
Já se nedomnívám, protože i když se měnily podmínky a přicházeli zaměstnanci z˙příspěvkových organizací do akciových společností, tak se jim vždycky slibovalo, ano, zaplatíme ty výkonné nejlepší zaměstnance a budou brát daleko víc. A teď jsme úplně ve stejné situaci.

Moderátor (Jan Bumba):
Takže ty tarify, to je pro vás taková jistota, to je taková jistota?

Host (Ivana Břeňková):
Ty tarify jsou jistota, je to pro zaměstnance, kteří se celoživotně vzdělávají, mají zodpovědnost, vykonávají tu práci standardně. Není důvod tyto platové tarify snižovat v˙žádném případě. A především svého času nebo nedávno ještě se hovořilo o tom, že ta změna systému se dělá z˙důvodu toho, aby se zaplatili nebo motivovali. V˙současné době už se hovoří o tom, že se to dělá z˙důvodu nedostatku financí.

Moderátor (Jan Bumba):
Jaké budou vaše další kroky?

Host (Ivana Břeňková):
Další kroky, úplně dneska je ten první, ve večerních hodinách budeme jednat s˙panem premiérem Nečasem a dále podle výsledků tohoto jednání budeme mít celostátní aktiv 13. září a předpokládáme, že 21. již budeme demonstrovat s˙našimi kolegy.

Moderátor (Jan Bumba):
Do těch jednání jdete tedy s˙tím stanoviskem, že trváte na tom, aby byl systém odměňování zachován v˙současné podobě?

Host (Ivana Břeňková):
Ano. Není důvod ho měnit.

Moderátor (Jan Bumba):
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková, děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Host (Ivana Břeňková):
Děkuji mockrát za zavolání, na shledanou.

Moderátor (Jan Bumba):
Na druhé lince je člen Národní ekonomické rady vlády, předseda akademické rady Liberálního institutu, Jiří Schwarz. Dobré poledne přeji i vám.

Host (Jiří Schwarz):
Dobré poledne.

Moderátor (Jan Bumba):
Ukazuje se, že ten návrh na změnu tarifů a tabulek je příliš odvážným krokem, se kterým se zaměstnanci včetně tedy zdravotníků nesmíří?

Host (Jiří Schwarz):
No je to zásadní krok, domnívám se, že to je zásadní krok a důležitý krok, pokud chceme reformovat odvětví, jako je zdravotnictví, sociální péče, školství a vůbec pokud chceme zvýšit efektivnost poskytování veřejných služeb. Protože tento krok znamená větší odpovědnost jednotlivých pracovníků, tento krok znamená motivace potom, aby pracovali co nejlépe, aby poskytovali co nejlepší služby.

Moderátor (Jan Bumba):
Myslíte, že toto posílení odpovědnost, motivace k˙tomu, aby poskytovali co nejlepší služby, spočívá v˙tom, že by tam byla velká část té mzdy závislá na tom osobním ohodnocení od šéfa?

Host (Jiří Schwarz):
Určitě. Protože ta tarifní složka tak, jak řekla moje předřečnice, tak ta tarifní složka je nároková složka. A představuje jistotu. Ale my přece žijeme v˙nejistém světě. My žijeme ve světě, kdy se pořád věci mění. A naše zdravotnictví zůstává pořád převážně socialistické. Takže pokud chceme začít měnit strukturu zdravotnictví, pokud chceme ji měnit tak, aby bylo daleko přátelštější k˙pacientům, kteří potřebují pomoc, aby nemuseli čekat na některé operace a naopak aby nebylo tak tolerantní vůči těm, kteří ho zneužívají, tak musíme ho dostat vůbec celý ten systém do reálného stavu a ten reálný stav je přece svět nejistoty, kde se věci mění, kde

Moderátor (Jan Bumba):
Myslíte, že něčemu pomůže, když pracovníci ve zdravotnictví budou neustále cítit nejistotu a budou mít pocit, že se na ně zapomíná, že mají nízké platy?

Host (Jiří Schwarz):
Ne, já si myslím, že se na ně vůbec nezapomíná. Pokud se na někoho zapomíná a zapomnělo se, tak to mohou být ty sestry, ale i mezi nimi je třeba přece diferencovat. A pan ministr Drábek i Heger hovořili o tom, že se mzdový fond nesníží. Takže já se domnívám, že přesun právě do oblasti osobní a zvýšení osobní odpovědnosti a zvýšení taky možností vedoucích pracovníků regulovat zaměstnání a strukturu zaměstnanců je velmi zásadní.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane Schwarzi, ještě vlastně ani nezačaly ty reformy, které chce prosadit tato vláda a už, jak jsme slyšeli, se zřejmě blíží nějaké protesty a demonstrace. Myslíte, že nás čeká teď období sociálních nepokojů?

Host (Jiří Schwarz):
Tyto protesty je třeba vydržet, protože pokud je nevydržíme, tak žádné reformy nebudou. To je třeba si uvědomit.

Moderátor (Jan Bumba):
Ale je tedy pravděpodobné, že k˙něčemu takovému dojde, ale vy jakožto člen NERVu byste vládě poradil, aby to prostě vydržela?

Host (Jiří Schwarz):
To je třeba vydržet v˙každém případě, protože ti, co protestují, tak ti nechtějí na daném systému nic měnit, to je přece jednoznačné.

Moderátor (Jan Bumba):
Člen Národní ekonomické rady vlády Jiří Schwarz z˙Liberálního institutu. Děkujeme. Na shledanou.

Host (Jiří Schwarz):
Na slyšenou.

Radiožurnál, Jan Bumba

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…