Přeskočit na obsah

Bude nutné sáhnout k vyhlášení stavu nouze?

29.12.2010
Moderátor (Jan Bumba):
Už tedy více než 3,5 tisíce nemocničních lékařů podalo výpovědi v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Podle odhadu odborů, které kampaň organizují, jich nakonec bude ještě o něco více. Lékaři chtějí několikanásobně zvýšit platy, jinak prý v březnu nepřijdou do práce. Co to může znamenat? V některých nemocnicích by zjevně nebylo dost personálu. Jednou z variant, které se teď objevily v médiích, je ta, že krajští hejtmani by mohli vyhlásit stav nebezpečí a lékařům de facto nařídit, aby se vrátili do práce. To v případě, že by hrozilo, že pacienti nedostanou ani základní akutní péči. Ministrem zdravotnictví je Leoš Heger z TOP 09, dobrý den.

Pane ministře, myslíte, že bude nutné sáhnout k vyhlášení stavu nebezpečí v některých krajích?

Tak já doufám, že nebude. Já jsem trošku nešťastný z˙toho, kde se tahleta zpráva vzala. My jsme samozřejmě zkoumali veškeré možnosti, co je možno dělat v˙případě, že by ta situace nějak eskalovala a že by dospěla až k˙vyhlášení krizového stavu, já nevěřím. Do té doby, než lékaři opravdu budou odcházet podle svých výpovědí, jsou tady dva měsíce, my ještě nejsme ani na začátku, abychom měli zmapováno, kde a která oddělení se budou muset zavírat. Takže já myslím, že tohle je všechno předčasné. Samozřejmě teoretické řešení to je, ale opakuji znovu, nic takového přinejmenším nejbližších osm týdnů vůbec nehrozí.

Určitě to je mezní, krajní řešení a jak říkáte, není vůbec jasné, zda by bylo použito, ale jinak: jak se připravujete v˙jiných ohledech na to, že v˙příštím roce možná odejde až čtyři tisíce lékařů?

No tak my teďka mapujeme ten stav. Já musím říct, že jsem mluvil s˙několika řediteli nemocnic, kteří jsou velmi vstřícní, uvědomují si také svoji odpovědnost za chod nemocnic, snaží se kontaktovat své sousedy, předjednávat možnou spolupráci a já musím ty aktivity pochválit. Já věřím tomu, že část těch lékařů také, kteří podávají výpovědi, že si ještě ten svůj definitivní postoj rozmyslí. Já opakovaně říkám, že jsem si vědom toho, že v˙nemocnicích je stav pro lékaře neutěšený, je tam strašné množství práce a ty platy neodpovídají tomu zatížení a té odpovědnosti, ale od začátku, půl roku, co jsem ve funkci, říkám, že prostě tato vláda peníze nemá a že jestli se nějaké peníze na platy mohou najít, tak to bude jenom uvnitř zdravotnického systému.

Když jste, pane ministře, mluvil o tom jednání s˙řediteli nemocnic, tak zasahujete nějak do samotného vyjednávání mezi nemocnicemi a lékaři třeba v˙tom smyslu, že byste nějak radil ředitelům nebo apeloval na ně, jaký postoj mají k˙těm výpovědím zaujmout? Jestli spíš přesvědčovat lékaře, aby výpovědi nedávali nebo naopak zachovat nekompromisní postoj, výpovědi přijmout?

Tak v˙tomto směru já na ředitele nepůsobím. Taky ještě je to předčasné. Ta jednání nejsou zatím nijaká systematická, ta budou až budou ta čísla definitivní. Zatím to jsou spíš náhodné kontakty a já sám hodně přemýšlím o tom, co bych, kdybych byl v˙pozici ředitele, dělal. Já jsem si vědom, že ta nespokojenost lékařů je opodstatněná, já bych v˙žádném případě nechtěl a nebyl bych rád, kdyby se postupovalo nějakým způsobem drasticky a typu spalování mostů. Ti lékaři tak trošku jsou svými odborářským bossy ovlivněni až nad rámec toho, jaký ten problém opravdu je. Já si myslím, že nakolik je platová situace nepříjemná v˙nemocnicích, tak není zase tak katastrofální, aby se musely dělat nějaká extrémistická řešení. Podle mě ti lékaři jestliže uvěří tomu, že reforma je nastartovaná, že celou řadu změn už jsme udělali, vzdělání jsme dali dohromady, úhradovou vyhlášku jsme zajistili tak, aby bylo alespoň na stejnou částku jako bylo v˙loňském roce, takže ty mzdy zůstanou zastabilizované a nehrozí poklesy, proti kterým odboráři v˙říjnu a v˙listopadu divoce protestovali. Zatímco ty protesty jsou oprávněné u zaměstnanců ve státní sféře, u hasičů, u policistů, dneska jsem mluvil s˙kolegy z˙jedné vysoké školy, kde už mají desetiprocentní škrty, tak tohle se ve zdravotnictví určitě dít nebude a to navyšování, zejména to masivní, to chvilku musí počkat. To já myslím, že všichni víme, že žijeme v˙postsocialistickém státě, ne v˙Německu a že nemůžeme chtít zázraky.

Kdy, pane ministře, bude úplně jasno o tom, kolik lékařů odejde a jak se to dotkne nemocnic?

Tak bude jasno tak přibližně během prvních dvou týdnů v˙lednu, jaký je momentální stav. Jinak úplná jistota samozřejmě nebude, protože všichni ředitelé se budou snažit s˙těmi lékaři jednat, budou se snažit hledat nějaké finanční rezervy ve svých rozpočtech nemocničních, na úkor omezení rozvoje například, na základě nějaké racionalizace věcí, takže je možné, že část těch lékařů přesvědčí a oni neodejdou ještě a to se samozřejmě bude rodit až během února všechno tohle.

Ještě, prosím, jedna věc nebo jeden možný úhel pohledu. Pokud zde nechtějí zůstat čeští lékaři, nepodnikáte nějaké kroky k zajištění náboru lékařů z jiných zemí?

Ministerstvo systematicky ty kroky nepodnikalo, tady působí poměrně velké množství slovenských lékařů, kteří spíše se tenčí tak, jak se na Slovensku situace stabilizovala a do jiných zemí, z˙kterých my nemáme zkušenosti, jsme zatím sondy nedělali.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger, děkuji vám za rozhovor, na shledanou.

Děkuju za zavolání, na shledanou.

Na druhé lince je radní Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavel Novák z˙ČSSD, dobrý den přeji i vám.

Host (Pavel Novák):
Nápodobně, přeji vám dobrý den.

Pane Nováku, sledujete s˙velkými obavami, kolik nemocničních lékařů podá výpovědi ve vašem kraji?

Ano, já si dovolím tedy říct, že jsem malinko blíže té situaci, jaká je v˙jednotlivých nemocnicích, potažmo v˙Libereckém kraji. V˙současnosti k˙této hodině, k˙tomuto datu mám takovou informaci, že výpověď skutečně od jednotlivých lékařů byla dodána v˙počtu 110.

Co to znamená? Co, znamená to, že může být nějak výrazně ohrožena péče o pacienty?


Ano, my si totiž musíme rozkrýt, které jednotlivé zdravotnické obory jsou dotčeny nejvíce a pro každou nemocnici to číslo může znamenat něco jiného. A jak se to tak jeví, průběžně se dá říct, že spektrum těch výpovědí těch lékařů, jsou lékaři mladší, často absolventi po škole a z˙hlediska zdravotnických oborů je to anesteziologie, chirurgické obory, interní obory a i některé další obory, jako je gynekologie s˙porodnictvím, ale tam právě třeba v našem kraji je to pak veliké úskalí, protože tam už skutečně ta náhrada není.

Takže může být ohrožena péče o pacienty?

Ano, já jsem poslouchal pana ministra, beru ho jako velkého odborníka už z˙jeho předchozí praxe, s˙řadou jeho věcí bych souhlasil. Dokonce i rád slyším, že to, co mediálně proběhlo o krizové situaci i o tom, jak hejtmani, jak se jim bude pomáhat, pokládám já také za nešťastný výrok, protože na jednu stranu v˙tom spatřuji určitý přesun té odpovědnosti na kraje, které ty nástroje pro toto mají minimální, protože s˙touto situací takovéto krize nedostatku lékařů nepočítal. My jsme počítali například s˙tím, že, ty plány existují, že je nedostatek lékařů z˙důsledku nějaké epidemie, hromadných neštěstí a tak dále. Tyto plány existují a my pak samozřejmě bysme byli připraveni nějakým způsobem to řešit v˙jednotlivé každé nemocnici. Od restrukturalizace lůžek, přesunu toho lůžkového fondu a tak dále. Ale toto, že bude nedostatek skutečně lékařů, to jsme zatím neměli. Chápu to i z druhý strany barikády, to znamená, že i ti mladí lékaři jsou skutečně, jejich situace ještě, než dokonce si můžou nalepšit ten svůj plat službami, oni nemohou hned zkraje sloužit na specializovaných pracovištích, to chvilinku trvá, ta jejich praxe


Takže jestli tomu dobře rozumím, tak se nacházíte ve stavu velké nejistoty a očekávání, jak to vlastně bude?

Souhlasil bych také s˙tím, že my ještě v˙průběhu té výpovědní lhůty, tj. dva měsíce, je zapotřebí jednat s˙těmi individuálně, protože skutečně aby si i oni uvědomili, že to není, nějaká hromadná výpověď neexistuje. Je to od jednoho každého lékaře, který tu výpověď dal, se všemi pracovními podmínkami i závazky, které ten jeden každý má. Takže třeba ona ani pro něj ta výpovědní lhůta nemusí znamenat nic jednoduchého.

Říká radní Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavel Novák. Děkujeme za rozhovor, na shledanou. 

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…