Přeskočit na obsah

Cítím se podvedená. Musím dál studovat?

Jsem první ročník oboru Zdravotnický asistent - v té době nebyly knihy pro asistenty a tak jsme se učily z Ošetřovatelství pro zdravotní sestry, učitelky nás učily vše. To že budeme muset pracovat pod dohledem jsme se dozvěděly až na konci 3. ročníku SZŠ. Po maturitě jsem šla pracovat. V práci jsem dělala vše co kolegyně ale plat jsem měla výrazně nižší. Proto jsem šla ještě studovat. Udělala jsem si obor Porodní asistentka - chtěla jsem mít nějakou specializaci a nebýt pořád všeobecně vzdělaná.

Nyní jsem se hlásila na pozici instrumentářky na chirurgické sály. Až těsně před podpisem pracovní smlouvy mi bylo řečeno, že se mi moje Bc. vzdělání nepočítá, i když jsme na praxi chodily na chirurgii, měly jsme předměty jako chirurgie apod. Vím, že je to tak dané ze zákona, ale připadám si podvedená. Mám ráda obor Porodní asistentka, ale nechci to dělat celý život. Chci mít více zkušeností než jen v rámci tohoto oboru. Je mojí jedinou možností udělat si ještě další 3 roky Všeobecné sestry?

Odpovídá Mgr. Alena Šmídová z Odboru vzdělávání a vědy Ministerstva zdravotnictví ČR.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že jste nejprve vystudovala obor zdravotnický asistent, a to zřejmě bezprostředně po účinnosti zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání (zákon o nelékařských povoláních). Tento zákon mimo jiné reagoval na požadavky Evropské unie na vzdělávání regulovaných povolání, t.j. všeobecných sester a porodních asistentek. Vzdělání na Střední zdravotnické škole nebylo pro splnění těchto podmínek dostatečné. Proto zákon stanovil pro tato povolání vyšší nebo bakalářské vzdělání, přičemž zachoval dosavadním absolventkám středních zdravotnických škol získanou odbornou způsobilost. Nově ale pro absolventy těchto škol vznikl nový obor, a to zdravotnický asistent. Podmínky získávání způsobilosti k výkonu povolání stanovoval tento zákon jasně a byly k dispozici v zákoně, odborném tisku, na četných seminářích i na webových stránkách MZ, samozřejmě i u příslušných vzdělávacích institucí. Činnosti, ke kterým jsou jednotlivé kategorie nelékařských pracovníků způsobilé, jsou uveřejněny v příslušné vyhlášce (nyní vyhl. č. 55/2011 Sb., dříve vyhl. č. 424/2004 Sb.). Tím se měl řídit i Váš zaměstnavatel (ale jak ve svém dotazu zmiňujete, vykonávala jste činnosti pod odborným dohledem).

Studijní obor porodní asistentka na VŠ jste si jistě zvolila po důkladném zvážení. Pokud jste se nyní rozhodla pro jiný obor (všeobecná sestra), musíte tento obor vystudovat, i když můžete po přihlášení se do studia požádat o započtení části studia shodného s předchozím studiem oboru porodní asistentka. Pokud vystudujete obor všeobecná sestra, budete pro činnost instrumentářky na chirurgickém sále potřebovat ještě specializační studium. Obory specilizačního vzdělávání najdete v Nařízení vlády č. 31/2010 Sb.

Tam rovněž zjistíte, že ve svém oboru porodní asistentka můžete absolvovat specializační studium v perioperační péči v gynekologii a porodnictví a pak se uplatnit jako instrumentářka v tomto oboru.

Mgr. Alena Šmídová

Vedoucí oddělení ošetřovatelství a dalších nelékařských povolání a uznávání kvalifikací
Odbor vzdělávání a vědy
Ministerstvo zdravotnictví

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…