Přeskočit na obsah

"Díky" za výchovu zdravotních sester

Zdravotní sestry bývaly většinou ochotné, slušné, skromné, nosily uniformu, bílou zástěru a bílý čepeček. Pozdější, polistopadové zdravotní sestry v první řadě odhodily uniformy a čepečky, coby omezování osobní svobody, a odhodily též slušnost, ochotu a laskavost.

Svým vymalovaným zjevem a vlajícími hřívami (trousícími vlasy všude a na všechno) se vyskytují v současných nemocnicích a zdravotnických zařízeních nejspíš za účelem omráčit svou krásou nějakého lékaře a udělat štěstí. Ochotou, slušností a vlídností pacienty určitě neomračují. Problém může být i v tom, že dnes po absolvování čtyřleté SZŠ s maturitou není zdravotní sestra ještě dost kvalifikovaná ve svém oboru a mohlo by se stát, že by musela také občas fyzicky pracovat.

Dalším studiem se pak může dostat i k titulu Bc. (bakalář). Zdravotní sestra s titulem Bc. má ale jistotu, že za vyšší plat nemusí fyzicky dělat nic, kromě píchání injekcí nebo náběrů krevních a jiných vzorků. Všechno ostatní musejí dělat obyčejné polovzdělané zdravotní sestry s pouhou maturitou.

Vůbec není pravda, že je v současné době katastrofální nedostatek zdravotních sester u nás, protože prchají do ciziny za lepším platem. Je ale nedostatek těch, které chtějí opravdu běžně pracovat, proto si už několik ročníků odmaturovaných zdravotních sester zvyšuje kvalifikaci dalším studiem.

Veškerou práci kolem pacientů, kterou dříve běžně prováděly zdravotní sestry, dělají dnes ošetřovatelky, ještě méně vzdělané než zdravotní sestry s maturitou, a potom sanitářky (ještě méně vzdělané než ošetřovatelky), nebo muži - sanitáři. Sanitářek a sanitářů je v současných nemocnicích naopak asi tak pětkrát více než dříve.

Takže pacienti, nenechte se mýlit. Ty ochotné, pracovité a zdvořilé ženy a dívky jsou sanitářky, ty nezdvořilé, které neumí ani pozdravit, věčně napučené, neochotné a sebestředné jsou absolventky středních zdravotních škol, kde ještě není zavedena etická výchova k ochotě a slušnosti, a vyšších zdravotních škol.

Regionální deníky, Slávka Suková z Plzně

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…