Přeskočit na obsah

Dryml: Vnitřní dluh zdravotnictví je obrovský

Moderátor (Martin Dorazín):
Šéf resortu Leoš Heger představil novou úhradovou vyhlášku. Tedy předpis, podle kterého by měly příští rok platit pojišťovny za péči. Sledovala to reportérka Lenka Jansová. Lenko, o kolik přesně přijdou lékaři a nemocnice?

Reportér (Lenka Jansová):
Tak přesně o 2 miliardy 159 milionů ve srovnání s˙loňskem, je to poprvé za 20 let, co se úhrady meziročně snižují. Má to zaručit, že se zdravotnictví nezadluží. Ministr Leoš Heger vysvětlil, z˙čeho se při přípravě vyhlášky vycházelo.

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Stabilizace nezaměstnanosti na 8,7%, v˙promítnutí zvýšení počtu důchodců asi o 30 tisíc ročně, očekávaný mzdový vývoj na úrovni roku 2009 a oproti roku 2010 nebude, jak je známo platba za státní pojištěnce zvýšená.


To tedy říká ministr Heger, jak to pocítí pacienti?

Lenka Jansová
Podle ministerstva je to neohrozí, je ale možné, že se kvůli šetření budou zkracovat pobyty v˙nemocnicích. Nová úhradová vyhláška totiž asi nejvíc postihuje akutní lůžkovou péči, přijdou o 2% ve srovnání s˙loňskem. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek ale říká, že původně měli dostat ještě méně, a že jim ministerstvo vyšlo vstříc.

Petr Nosek
Umožňuje to nemocnicím optimalizovat a plánovat péči, a především se snažíme směřovat část hospitalizační péče do ambulantní péče, což by opět mělo umožnit nemocnicím najít prostředky na naplnění určitých představ lékařů a další záležitosti, které potřebují nemocnice řešit.

Lenka Jansová
Já jen dodám, že přes 4 tisíce nemocničních lékařů už podepsalo výzvu Děkujeme, odcházíme. V˙té hrozí hromadnými výpověďmi koncem roku, pokud nedostanou vyšší platy.


Ta vyhláška je méně drastická, než se čekalo. Co na to říkají lékaři?

Lenka Jansová
Stále s˙ní nesouhlasí, podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nezajistí pacientům stejnou péči, jakou mají teď.

Host (Milan Kubek, prezident ČLK):
Vyhláška tak, jak ji ministerstvo představuje a my nemáme k˙dispozici ten finální text, to bych chtěl zdůraznit, je jistě méně drastická, než ten původní návrh, ale mě to připadá tak, jako kdyby psovi vyhrožovali, že mu uříznou ocas a poté se rozhodli mu ho zkrátit raději na polovinu a teď se bude vláda divit, že lékaři nevrtí nadšeně tím pahýlem ocasu. Prostě ta vyhláška je špatná.


Tolik prezident České lékařské komory Milan Kubek a s informacemi byla ve studiu Lenka Jansová. U telefonu je teď senátor Vladimír Dryml, který je také ředitelem nemocnice ve Vrchlabí, dobrý večer.

Jak na vaši nemocnici konkrétně dopadne ta úhradová vyhláška, bude to tak, takové, jak to popsal prezident Kubek, tzn., že tomu psovi utnou ne sice ocas, ale zkrátí mu ho?

Vladimír Dryml
Je to přesně tak, jak říkal pan prezident, snížení úhrad je nepřijatelné. Dojde jednoznačně k˙snížení dostupnosti a kvality péče a pan ministr si může říkat, co chce, ale prostě k tomu dojde. Nebudou to jenom o ta 2%, uvědomme si, že se zvyšují ceny energií, že jsou tlaky na mzdy, že tady je další zvyšování léků, tzn., že pokles péče bude o 10%.


Pane doktore, ale to nejsou ani necelá, necelá 2%, je to jedna celá něco procent, protože ze 6 miliard se to snižuje na 2% a v˙tom celkovém objemu jde opravdu o peníze, které jsou minimální.

Vladimír Dryml
Už teď je nedostatek peněz ve zdravotnictví, protože na podkladě Topolánkovsko, Julínkovsko, Kalouskového batohu přichází české zdravotnictví každý rok o 7 miliard. Uvědomme si, když jsem byl já na ministerstvu, odcházeli jsme se 7 miliardami plus, nyní je ten deficit 15 miliard, prostě ministr musí prosadit, aby do zdravotnictví a na zdravotní péči šly peníze, je to jedna z˙priorit, nejen české vlády, ale i nás všech. Co udělal pro to, neudělal nic, on sám říká, že se nebude zvyšovat platba za státního pojištěnce, pokud se to nezmění, to je největší paradox financování zdravotnictví. Kde 80% péče je placeno 40% se státního rozpočtu, pak nedojde k˙narovnání. Ostatně nejen já, ale i ty 4 tisíce doktorů říkají, že poměry v˙českém zdravotnictví nejsou radostné a budoucnost je špatná, proto odchází.


Ministr Leoš Heger říkal, že ta vyhláška podle něj zaručí, že zdravotnictví nespadne do dluhové jámy, Vy s˙tím nesouhlasíte asi, že?

Vladimír Dryml
Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancováno, ten vnitřní dluh je obrovský a ještě tím se dále zvýší. Uvědomme si, že nakupujeme za západní ceny a tady se neustále snižuje cena, za kterou dostáváme od zdravotních pojišťoven, navíc řešení toho, že všechno za nemocnice zajistí ambulantní lékaři, je přinejmenším směšné a rozhodně si myslím, že to nebude levnější.


A jak to tedy bude konkrétně vypadat ve Vaší nemocnici, ve Vrchlabí, poté s˙tou novou úhradovou vyhláškou?

Vladimír Dryml, senátor
Bude to jako ve všech ostatních nemocnicích, budeme omezovat zdravotní péči, budeme poskytovat jenom tu nejnutnější a budeme zastavovat nebo prodlužovat termíny na ty plánované operace, prostě musíme se chovat tak, na co máme peníze. Já se obávám, že to není jenom problém nás jako Vrchlabí, je to problém všech nemocnic, nejméně to dopadne na fakultní nemocnice, které ministerstvo bohatě dotuje, ale na druhé straně uvědomme si, jaké jsou třeba nákupy těch přístrojů pro ty nemocnice a další věci. Kdyby pan ministr zasáhnul alespoň do cenotvorby léků, tak si myslím, že k˙žádnému snižování prostřednictvím vyhlášky by nemuselo docházet. Za dva roky SUKL prohospodařil nejméně 10 miliard, to je jeden ze zdrojů úspor. To, co se děje ve zdravotních pojišťovnách, kde se dávají velmi zvláštní, velmi zvláštní smluvní politika, obzvláště v˙té ambulantní péči, o tom si štěbetají vrabci na střeše a kam přišlo těch 7 miliard z˙evropské unie na přístrojové vybavení, o tom asi budou, to asi bude záležitost pro odborné kontrolní komise přímo z˙Bruselu.


Vy už jste se zmínil o odchodu nebo plánovaném odchodu lékařů, jak tedy odhadujete vývoj této iniciativy, ohrozí to skutečně provoz nemocnic?

Vladimír Dryml
Zcela jednoznačně, já je chápu, pokud mají tu možnost a odvahu, především ti mladí, tak budou odcházet, oni dále budou léčit pacienty, ale už to bohužel nebudou naši občané. Staří se možná vrátí, ti zde mají kořeny, ti mladší si asi najdou své zájmy tam, kde budou pracovat a většina z˙nich tam zůstane, je to velká škoda, proto, že na tom mládí musí být postavena naše budoucnost, a nejhorší je, že nikdo nechce slyšet jejich hlas. Možná, že jejich požadavky jsou v˙této chvíli přemrštěné, ale zatím s˙nima nikdo seriózně dlouhodobě nejedná a druhá věc je, že oni mají také požadavky na změnu vzdělávání, které je velmi zvláštní. To se neřeší a to by nestálo prakticky tolik peněz, jak si někteří myslí.


Ano, ale to už.

Vladimír Dryml
To jsou věci, které, ale to už je další věc.


Nesouvisí bezprostředně s tou vyhláškou.

Vladimír Dryml
Nemocnice to zasáhne v˙každém případě, pokud se to uskuteční, protože si uvědomme, že staří lékaři odcházejí a ti mladí odcházejí jinam a nezůstávají ve zdravotnictví. Navíc nepracují tak, možná s˙takovým větším zápalem, entuziasmem, jako ti mladí lékaři.


Pane doktore, já Vám děkuji za účast v˙pořadu Stalo se dnes, to byl senátor Vladimír Dryml.

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…