Přeskočit na obsah

Hellerová: Důvod odvolání mi přišel poměrně úsměvný

Moderátor
Dobrý den, vítejte u Interview ČT24. Asi víte z˙našeho zpravodajství, že ministr zdravotnictví Leoš Heger odvolal tento týden svoji náměstkyni Markétu Hellerovou, údajně brzdí jeho reformní snahy. Hned to rozpoutalo další přestřelku s˙TOP 09, protože odvolaná náměstkyně byla členkou reformního týmu Tomáše Julínka. A odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová je dnes hostem Interview ČT24, dobrý den.

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Dobrý den.

Moderátor
Paní Hellerová, na webu Ministerstva zdravotnictví je jako důvod vašeho odvolání zmíněn pomalý postup přípravy nových rozvojových kroků v˙oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Co si pod tím představit?

Markéta Hellerová:
Tak já musím říct, že mi tento důvod přišel poměrně úsměvný. Já absolutně respektuji to, že přijde-li nový ministr, tak si chce vytvořit svůj vlastní tým, chce si ho složit z˙lidí, kteří jsou jemu názorově blízcí a se kterými se mu bude dobře pracovat, nicméně si myslím, že i ty důvody toho odvolání, by se měli uvádět více na pravou míru a já jsem se za svůj život setkala mockrát spíše s kritikou toho, že reformy, které jsme dělali hlavně za Tomáše Julínka, ale i spoustu kroků, které se potom děly za dalších ministrů, hlavně tedy Dany Juráskové, tak jsme byli kritizováni spíše za rychlý postup, třeba i nedostatečnou komunikaci, nedostatečnou diskuzi, ale rozhodně nikdy ne za to, že bych nějaké kroky brzdila.

Moderátor
Takže to zdůvodnění mezi 4 očima třeba byste si sedli s˙ministrem, bylo-li takové sezení?

Markéta Hellerová:
Tak sezení bylo jenom velice krátké, rychlé. Když mi pan ministr předával odvolací dekret, já jsem i z˙toho, co mi pan ministr říkal, pochopila, že tím skutečným důvodem byl naopak názorový rozkol mezi námi, který se týkal zejména toho, že já jsem tam jako členka koaliční strany hájila programové prohlášení. A vlastně všechny kroky, které se v˙té mé gesci odvíjely, tak se odvíjely právě z programového prohlášení a z koaliční dohody, a bohužel tedy z chování pana ministra bylo patrné, že v řadě případů s těmi jednotlivými body prohlášení nesouhlasí.

Moderátor
Teď tomu úplně ne přesně rozumím, jakože by ministr zdravotnictví téhle vlády šel proti programovému prohlášení vlastního kabinetu?

Markéta Hellerová:
Ano, já nechci říci, že by šel přímo proti, ale že se snažil hledat vlastně středovou cestu, která třeba úplně v souladu s tím programovým prohlášením nebyla.

Moderátor
Tak on sám o sobě říká, že je mužem kompromisu.

Markéta Hellerová:
Tak já to uvedu třeba na příkladu, aby si to dokázali diváci představit. Například právě v˙té oblasti vzdělávání, která byla tím hlavním bodem kritiky - jasně definovaný bod převod vzdělávání na univerzity. Teď myslím to specializační vzdělávání mladých lékařů, ten důvod byl naprosto jasný. Jestliže vysoké školy vzdělávají mediky, tak je velice dobře, aby měli možnost ovlivňovat i to další vzdělávání, aby se propojila ta teorie s˙praxí, aby se odstranila zbytečná administrativa, aby vlastně ti mladí lékaři mohli třeba i komunikovat na tom studijním oddělení univerzity dále i o svém zařazení apod.. Zatímco pan ministr velice nadstandardně v tomto směru komunikuje s prezidentem České lékařské komory Kubkem, který samozřejmě celou dobu o tuto pozici usiloval. A už jsme se dostávali do sporu, kdy vlastně jaká část toho vzdělávání by měla přejít na Českou lékařskou komoru a to už z mého pohledu je v rozporu s programovým prohlášením a snažila jsem se naopak urychlit převod na ty univerzity, který už tam připraven byl.

Moderátor
Proti vám se ale stavěly jednak obory, odbory, druhak i lékařská komora, to není úplně dobrá výchozí pozice, přeci ne?

Markéta Hellerová:
Tak já si myslím, že jestliže jste na ministerstvu 4 roky a jste tam v˙době, kdy jste se snažil dělat pravicové reformy a dělat pravicovou politiku, tak to, že se proti pravicové politice staví často odbory, to je jejich práce, jejich poslání, oni se snaží neustále jít směrem doleva a vlastně chránit spíše ty sociální jistoty. A co se týče České lékařské komory, ona se bohužel už dneska chová více jako odborová organizace než stavovská organizace, takže mě to nepřekvapilo, spíš to beru jako, že pan ministr vyslyšel právě volání těchto subjektů, zejména České lékařské komory a odvolal mě.

Moderátor
Kromě tedy té předatestační přípravy lékařů, co ještě bylo takovým velkým sporem?

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Tak já myslím, že těch sporů, to byly podrobnosti. My jsme spolu neměli za celou dobu jeden jediný velký spor, kdybychom se nedokázali dohodnout. Z většiny jednání jsme nakonec vyšli s nějakým kompromisem, ale bohužel ono tam ještě hrálo roli to, že se často tam ty názory měnily a neexistovalo jednotné zadání, tedy odkud kam se vlastně chceme dostat, často se ty názory vlastně měnily, takže toto tam také hrálo roli. Byl třeba vyčítán pomalý postup změny jedné z˙vyhlášek, která upravuje toto vzdělávání, přitom ta vyhláška byla připravena a je připravena před odesláním na vládu a rozhodně to nebylo zdržování, pouze vlastně k její realizaci.

Moderátor
Vy jste říkala, že je to politický krok, můžete mi to nějak přeložit.

Markéta Hellerová:
No tak samozřejmě jedním z těch důvodů. které jsem od pana ministra slyšela, bylo také to, že jako členka ODS cítí jakoby ze mě snahu, aby on byl neúspěšný ministr, aby a vlastně a právě proto uváděl asi mediálně ten důvod, že se snažím brzdit jeho reformní kroky. Mě tento důvod přišel více úsměvný, protože samozřejmě je logické, že komunikuji s˙lidmi z˙ODS, protože jsem byla náměstek jimi nominovaný, takže samozřejmě je to i mým úkolem.

Moderátor
Není to tak, že jste se prostě snažila protlačit veškeré ty reformy, které jste v podstatě vytvářeli spolu s Tomášem Julínkem a celým týmem?

Markéta Hellerová:
Ne takhle to určitě nebylo, já jsem absolutně přesvědčena o tom, že jestliže se mají nějaké reformy udělat, tak se nemůže začít úplně od začátku a taková ta nedůvěra ze strany ministra ke všemu, co tam bylo uděláno vlastně před jeho nástupem, ta tam byla. Moji snahou bylo pouze to, aby se rychle právě to, co bylo připraveno a co bylo připraveno velice kvalitně týmy odborníků, aby se znovu vytáhlo na stůl z těch šuplíků, aby se o tom začalo znovu hovořit. To není dogma, tam je spousta věcí, o kterých je potřeba hovořit, které se už i vývojem času vlastně dostaly do fáze, že potřebují úpravu, ale aby alespoň k˙tomu to došlo.

Moderátor
Je už teď jasné, kdo po vás převezme funkci, jestli to vůbec bude člen ODS?

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Já myslím, že ODS se usnesla na tom, že bude požadovat dalšího náměstka za ODS, samozřejmě potom konečné rozhodnutí bude na ministrovi, zda ho akceptuje, ale určitě je nutné, aby nejsilnější koaliční strana zástupce na ministerstvu měla.

Moderátor
Je to bezpodmínečně nutné?

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Já si myslím že, je to nutné i pro fungování koalice.

Moderátor
Je někdo, koho byste doporučila třeba?

Markéta Hellerová
Tak určitě toto nezáleží na mně, abych navrhovala svého zástupce, těch odborníků je celá řada a já věřím tomu, že bude vybrán někdo kvalitní.

Moderátor
A může to vaše odvolání v˙podstatě jako politické náměstkyně, která ale byla  řekněme určitým mozkem těch reforem Tomáše Julínka, může to vnést třeba nějakou nejistotu v˙tuhle chvíli do těch celých chystaných zdravotnických reforem, protože my se k˙tomu ještě v˙průběhu tohoto rozhovoru dostaneme, tam je poměrně tvrdé datum a to je 1. ledna roku 2012, kdy by reformy měly být spuštěny, tak je na to rok a čtvrt v˙podstatě a vy jste ty zákony těch nějakých 5, 6 velmi důležitých zákonů přepravovali 4 roky.

Markéta Hellerová:
Přesně tak, ono si to ten čas vyžádá, máte legislativní proces, který neobejdete a je potřeba hlavně opravdu spoustu těch věci prodiskutovat a je to to, co já jsem říkala před chvílí, jestliže chcete, aby ty zákony platily 1. 1. 2012, tak už vlastně teď je skoro pozdě na to, zahájit všechny ty činnosti, proto já byla opravdu ta, která se tam snažila toto prosazovat.

Moderátor
A stojí to tak vůbec, že by teď ty reformy měly začínat od nuly znovu?

Markéta Hellerová:
Ten pocit, který tam v tuto chvíli většina zaměstnanců měla, tak opravdu byla obrovská nedůvěra k˙tomu, co bylo uděláno. My jsme neustále vlastně slyšeli, že všechno je potřeba zásadně revidovat, nikdy nepadlo rozhodnutí, že se na těch zákonech začne dále pracovat, pořád vlastně tam padaly spíše názory, jestli nezačít opravdu znovu od věcných záměrů, vlastně úplně od začátku.

Moderátor
Co vlastně tedy ministr Heger převezme teď z těch vašich reforem, protože vy už máte připraveny některé zákony řekněme v paragrafovaném znění?

Markéta Hellerová:
Tak na tohle vám nedokážu odpovědět, to byste se musel zeptat přímo pana ministra, které z těch zákonů převezme, já pevně věřím, že koaliční vláda bude chtít, aby se ty reformy udály. Víme, že je to jedna z jejich hlavních priorit a že nakonec opravdu vlastně to, co připraveno bylo, tak se bude muset použít.

Moderátor
Tak k˙těm konkrétním věcem, my už jsme tady zmínili tu předatestační přípravu lékařů, kterou jste měla na starosti, v˙podstatě pod to patřilo celé to vzdělávání. Před volbami jste lékařům slíbila, že tenhle způsob změníte, ale ono se to zrovna dvakrát nepovedlo, tam třeba lékaři, kteří absolvovali tu přípravu. Tak říkali, že po dvou letech, si pamatuji, oční lékaři říkali, že po dvou letech té přípravy neumějí skoro nic.

Markéta Hellerová:
Já bych neřekla, že se to nepodařilo, ono se to naopak podařilo, ono se podařilo udělat dohodu napříč vlastně celým odborným spektrem, byly to odborné společnosti, byla to komora, byli to mladí lékaři, byli i zástupci univerzit a my jsme dohodli, jak se ta vyhláška změní, že přibude 6 těch kmenů, aby se odstranilo to, co bylo kritizováno. Ta vyhláška teď vlastně v těch obdobích prošla tím standardním procesem, byla v připomínkovém řízení, vyjadřovali se všechny ze zákona povinné subjekty a je to, co se říkalo. Nyní je teď přesně před odesláním na Legislativní radu vlády, takže je to vlastně už otázka velice krátké doby, než by vzešla v platnost a nebylo to nic, co by bylo nestandardního, ten čas byl daný a dal se předpokládat. Stejně tak to bylo i s dalšími věcmi, které byly domluveny.

Moderátor
A hrozí tam, že by to nebylo třeba?

Markéta Hellerová:
Já pevně věřím, že na věci, na které opravdu byla jednoznačná shoda, a je to věc absolutně potřebná, tak věřím, že bude dokončena.

Moderátor
S tím v podstatě souvisí i váš slib zastropování cen stáží, to také není ale v tuhle chvíli.

Markéta Hellerová:
Tam je to úplně stejná problematika, ono nic nejde udělat přesně ze dne na den. Zastropování ceny stáží napřed vyžadovalo vůbec zjistit, jak je to možné. Ono jestliže chcete něco zastropovat, musíte k˙tomu mít legislativní zmocnění. Společně s právníky jsme vytvořili vlastně systém, že to lze, že je k tomu kompetentní Ministerstvo financí. S Ministerstvem financí probíhaly rozsáhlá jednání. Museli se zpracovat velice podrobné kalkulace, jak se vlastně stanovuje ta cena, aby na tom ty nemocnice opravdu potom nebyly tratné, aby ta cena byla odpovídající a vlastně ještě za ministryně Juráskové došlo i k dohodě s tehdejším ministrem Janotou na tom, že se to opravdu ve velice krátké době udělá a já jsem na to upozorňovala i pana ministra, že˙i v tuhle chvíli je potřeba, aby on promluvil s novým ministrem financí, protože jsou některé věci, které nejdou řešit pouze na úrovni třeba ředitelů odborů nebo náměstků.

Moderátor
Takže řekněme konečná fáze?

Markéta Hellerová:
Konečná fáze, přesně tak.

Moderátor
Dostanou tam peníze v˙podstatě i ti lékaři, kteří jsou už teď, jste přípravě nebo se to bude týkat lékařů, kteří teprve nastoupí?

Markéta Hellerová:
Už by se to týkalo samozřejmě i těch lékařů, kteří jsou dneska v˙přípravě, to znamená, všech, tohle vlastně, o čem jsme teď hovořili, tak je zastropování ceny stáže za jeden den, potom, co se týče toho, aby lékaři dostali peníze, to je zase legislativní návrh, který je také zpracován, a který se týká toho, aby část té dotace na vzdělávání, kterou dneska dostává nemocnice, tak aby šla přímo na účet tomu lékaři. Můj návrh a vlastně to, co já jsem na ministerstvu prosazovala bylo, aby se tato novela opravdu dostala do parlamentu co nejdříve, protože aby se týkala těch letošních absolventů, musí začít platit do konce rok. Jestliže se to nestihne, tak ztratíme celý rok.

Moderátor
Kdo vlastně má teď tedy v tuhle chvíli na starosti specializační vzdělávání, jsou to lékařské fakulty nebo je to lékařská komora?

Markéta Hellerová:
V tuto chvíli má specializační vzdělávání na starosti ze zákona stát, čili ministerstvo.

Moderátor
S˙tím, že tady se chystají změny?

Markéta Hellerová:
Tak s˙tím, že jsme chtěli, aby část těchto kompetenci převzaly právě univerzity, ale možná opravdu stojí za to zdůraznit to, že samozřejmě ten stát si tam vždycky musí zachovat takovou tu jednotící složku. Co tím myslím? Aby, jestliže někdo bude testovat v˙Praze, aby zde byly stejné podmínky a stejná náročnost jako když bude atestovat v˙Ostravě, v Olomouci nebo kdekoliv jinde.

Moderátor
Pod vaším vedením na ministerstvu byly připraveny 3 návrhy zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty teď tedy vezme ministerstvo a dá je do legislativního procesu? Jinak jsou ty zákony ohroženy?

Markéta Hellerová:
Tak já si myslím, že k tomu opravdu nakonec dojde, já vím, že pan ministr si k tomu vyžádal zpracovat nějakou rešerši, do jaké míry jsou tyto zákony použitelné. Nevím tedy, kdo to zpracovává, ale pevně věřím, že nakonec ten závěr bude, že opravdu tyto zákony se znovu dostanou do legislativního procesu, začne se nad nimi diskutovat, protože jsou opravdu potřeba, bez nich se nikam dále zdravotnictví nepohne.

Moderátor
Tak tam tedy vadily takové věci jako interrupce, umělé oplodnění.

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Což samozřejmě dneska, jestliže si vezmete složení sněmovny, tak je mnohem reálnější šance, že by tyto zákony právě mohly projít a myslím si, že tyto zákony  byly obecně jinak nekonfliktní, většina připomínek tam byla zcela vyrovnaná. Zákon o záchranné službé byl naopak tou odbornou veřejností velmi podporován, protože přináší sociální jistoty záchranářů, přináší pro ně celou řadu pozitivních věcí.

Moderátor
A i tahle kontroverzní témata tam tedy zůstanou, jenom v˙důsledku toho, že v˙podstatě už není ve sněmovně KDU-ČSL.

Markéta Hellerová:
Myslíte otázka interrupcí a podobně? Tak je naprosto nezbytné, aby tato problematika zůstala upravena zákonem a ty návrhy, tak jak dneska znějí víceméně respektují dnešní stav, ony nejdou nikam nad rámec toho dnešního stavu.

Moderátor
Já jsme si pročítal ty návrhy vašich zákonů, třeba ten o zdravotních službách, v˙paragrafech o právech pacientů je tam taková zajímavá věta, že pacient má právo na poskytování zdravotních služeb odpovídající jeho zdravotnímu stavu s˙přihlédnutím, a teď to klíčové, ke standardům poskytování odborné zdravotní péče, standardy už jsou?

Markéta Hellerová:
Standardy nejsou, ale to je další jedna z velikých agend, která vlastně na ministerstvu byla zahájena. Vlastně mě se ještě podařilo v rámci mého působení na ministerstvu využit prostoru v evropských fondech a je zpracován a leží tam vlastně hotový projekt v řádech 150 milionů právě na to, aby byla možnost..

Moderátor
Tak toi je zatím zakázka vyhlášená?

Markéta Hellerová:
Není vyhlášena zakázka, je to pouze na úrovni projektů a teď je vlastně otázkou, zda bude vyhlášena veřejná zakázka nebo jakou cestou to bude řešeno. Ale my tím, že se pohybujeme v oblasti evropských peněz, tak vlastně se musíme zákonem o veřejných zakázkách řídit, na 2. straně je tady celkem předurčeno, kdo ty standardy ve skutečnosti může dělat. Musí  se na tom podílet odborné společnosti, je to prostor pro univerzity apod., je to věc, která je vysoce odborná, ale to, co v˙těch standardech bylo například nové, to, co dnes je standard je spíš míněn doporučený postup lékaře, ale ten standard tak, jak je dnes definován právě v tom projektu je, aby tam byla zohledněna i ta efektivita poskytování péče, ekonomická náročnost toho postupu apod..

Moderátor
Právě že je zatím definován pouze v projektu, proto se na to ptám.

Markéta Hellerová:
Ano, je definován pouze v˙projektu a teď je opět na rozhodnutí ministra, jestli tento projekt bude dál realizovat.

Moderátor
Takže kdy budou standardy hotovy?

Markéta Hellerová
Já jsem pevně věřila, že jakmile se ten projekt spustí, takže je to otázka asi roku než začnou ty první standardy opravdu být hotovy. On je to nekonečný proces, medicína se vyvíjí, ty standardy se musí samozřejmě obnovovat, ale u nás chybí právě i tento systém a to je škoda, že se zatím nenastartoval.

Moderátor
No a jak se, kdyby začal platit tem zákon, tak jak se může odkazovat na něco neexistujícího?

Markéta Hellerová:
Tak jednak postupy, jakoby doporučené postupy, to znamená to, na co se vlastně tady odkazuje, tak dnes je běžně dostupné, je to dostupné vlastně všude ve světě a je nutné říci, že se čeští lékaři již tímto řídí. To, co my jsme chtěli, aby byla vytvořena národní sada těchto standardu, aby bylo jasně řečeno, které jsou platné, aby byla udržována pravidelná aktualizace, tak to je proces, který se měl nastartovat a vlastně měl být už trvale udržován.

Moderátor
Pojďme teď k˙aktuálnímu dění,. Proti vládě i v˙podstatě proti Ministerstvu zdravotnictví se bude v˙následujících dnech protestovat., první protest nás čeká příští týden, vy sama teď máte ještě pár služeb v˙nemocnici, tahle vláda si naplánovala, že chce ušetřit ve státním sektoru 10 %, jak se to dá třeba z˙vašich zkušeností, z˙vaší praxe udělat v˙nemocnici?

Markéta Hellerová:
Tak já si myslím jednak to, že absolutně nešťastná cesta je právě plošné snižování platů zdravotníků cestou snižování tabulek, to je tedy ten stávající návrh. Tam ne nadarmo je v koaličním prohlášení opět řečeno, že se zdravotníci z tabulek úplně vyjmou a ono je to celkem logické. Já absolutně souhlasím s podfinancováním práce zdravotníků, která je u nás hrozná, ale jestliže existuje nařízení vlády, které říká nějakou cenu té práce, nějaký ten plat, tak je logické, že se všichni poskytovatelé, všechny nemocnice vlastně tohoto platu drží. V˙okamžiku, kdy toto zrušíte a dostáváme se už dneska do stavu, že je poptávka po zdravotnicích, tak on ten trh práce postupně ty platy zvýší na úplně jinou úroveň, než dnes, proto ta jediná správná cesta, je opravdu zrušení tabulek. Ale nikoliv tedy plošné snížení, o to víc, že nám v loňském roce dalo obrovskou práci prosadit právě to navýšení, které se dělalo větší u sester, ale došlo i ke zvýšení platů lékařů, protože tento stav byl neudržitelný. Jak se tomu dá zabránit? Já si myslím, že je to opravdu pouze otázka zrušení, v tuto chvíli zrušení tabulek, aby neexistoval návod na snížení platů, ale aby naopak byli ředitelé nuceni šetřit jinde a já si myslím, že ty rezervy tam pořád ještě jsou.

Moderátor
A na to se ptám, kde mohou šetřit, protože každý ředitel nemocnice vám řekne, ne na personálu opravdu šetřit nechci.

Markéta Hellerová:
Samozřejmě, ale skoro si dovolím tvrdit, že v˙okamžiku, kdy dojde ke snížení tabulek, tak to většina nakonec udělá, protože je to jednodušší cesta. Já si myslím, že těch problémů českého zdravotnictví je spousta, spousta hlavně těch menších nemocnic drží zbytečně vysoký počet akutních lůžek, my jsme jedním ze států s největším počtem akutních lůžek na počty obyvatel. Naopak se vůbec nereflektuje na to, že se zvyšuje počet seniorů, že je potřeba tu péči přizpůsobit k˙nim, že je potřeba upravovat tu péči směrem k péči následné, směrem ke geriatrii....

Moderátor
Takže z˙nemocnic se postupem doby stanou ústavy sociální péče třeba.

Markéta Hellerová:
Ústavy sociální péče ani ne, ale přímo tedy péče následné, péče dlouhodobé, vlastně té péče o seniory, která je v řadě věcí specifická. Máme v řadě případů i předimenzovánou tu vysoce nákladnou techniku, vlastně dnes v˙tom neexistuje žádný ucelený systém jejího rozmisťování, jejího využití, často se někde nakoupí přístroje, které pak nejsou ani plně využity. A to jsou všechno cesty, které samozřejmě lze udělat. A možná ještě úplně v˙neposlední řadě je nutné říci, že stále je nutné ovlivňovat lékovou politiku a to teď nemluvím, kde mají ušetřit ředitelé nemocnic, ale jsou to věci, které také jsem vlastně na ně opakovaně upozorňovala, například na konci roku vyprší to plošné snížení úhrad léků o 7 %, to, co se vlastně pro letošní rok v˙rámci protikrizových opatření udělalo a jestliže se rychle nezareaguje a do konce roku nedojde ke změně zákona, tak se nám ten dluh, který se tam předpokládá u pojišťoven 10 miliard, prohloubí o zhruba další 2 miliardy a tato legislativní opatření jsou na ministerstvu také všechny připravena.

Moderátor
Takže by se to mělo stihnout do konce roku, aby nakonec ve zdravotních pojišťovnách nechybělo příští rok 12 miliard oproti těm proklamovaným deseti.

Markéta Hellerová:
Mě je líto, že se to ještě nedostalo dál, že už to vlastně nebylo na vládě a podobně., ale opět se vracím k˙tomu, co jsme říkala, k˙té nedůvěře k˙tomu, co na ministerstvu připraveno bylo.

Moderátor
Pokud by to bylo těch 12 miliard v˙příštím roce, tak to by způsobilo fakticky co?

Markéta Hellerová:
Bude záviset teď hodně, jak se rozhodne vedení ministerstva a jak vytvoří úhradovou vyhlášku, to znamená, jestli půjde nějakým plošným snížením platby pojišťoven zdravotnickým zařízením, jestli půjde po jednotlivých segmentech, anebo jestli opravdu se bude snažit ušetřit právě touto cestou, co jsem říkala, že se půjde například cestou tedy opět úhrad léků apod., tam jsou rezervy.

Moderátor
Ale příští rok to tedy, když vás tak poslouchám, vypadá, že stejně se bude ve zdravotnictví propouštět, pokud se nebudou plošně snižovat mzdy, stejně se budou rušit různá oddělení a pojišťovny v˙podstatě budou mít zdravotníky, jako řekněme trošku víc v˙rukou.

Markéta Hellerová :
Jestliže se sníží tabulky, tak je bohužel budou mít v˙rukou hodně, to každopádně, ale já si myslím, že žádné masivní propouštění není možné. My už se dnes potýkáme ve většině nemocnic s problémem právě v nedostatku personálu, takže třeba na ojedinělých místech, kde by náhodou ta přezaměstnanost byla, tak je potřeba tato cesta, ale tam to neočekávám. Spíš si bohužel myslím, že to skončí tím plošným snížením platů anebo omezováním péče, jestliže nedojde k rychlým krokům.

Moderátor
Tak jinak, bojíte se hromadných výpovědí, jak signalizují teď tři tisícovky lékařů?

Markéta Hellerová:
Jestli dojde ke snížení, tak se obávám, že to řada z˙nich může udělat.

Moderátor
A to by způsobilo kolaps českého zdravotnictví?

Markéta Hellerová:
To ano, na druhou stranu zase je dobré říci, že požadavky lékařského odborového klubu apod., to znamená to x násobné zvýšení platů skokově, také reálné není, na to prostě stávající systém v příštím roce nemá, takže jestliže by ty hromadné výpovědi měly být podmíněny tímto navýšením, tak tam říkám absolutně nemožná věc, to navýšení musí jít postupně. Ale u toho snížení si myslím, že hrozí.

Moderátor
Dostáváme se ke konci pořadu, už máte rozmyšleno, co budete dělat po vašem angažmá na Ministerstvu zdravotnictví?

Markéta Hellerová:
Tak já teď určitě v˙těch nejbližších týdnech si budu chtít i odpočinout, budu si chtít vlastně srovnat v hlavě spoustu věcí, kam dál nebo čemu se dál budu věnovat, určitě ze zdravotnictví odejít nechci a určitě vím to, že nadále tedy sloužím v˙nemocnici, chodím do nemocnice, ta práce mě baví, takže v tom budou také pokračovat.

Moderátor
V politice taky?

Markéta Hellerová:
V˙politice taky.

Moderátor
Jak?

Markéta Hellerová:
Tak mě teď čeká i komunální kampaň a vlastně tak určitě budu dále pokračovat.

Moderátor
Tak vzhledem k˙tomu, že se vás velmi zastával Marek Šneider, taky bývalý náměstek ministra zdravotnictví.

Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví:
Tak já musím říct, že mě potěšilo, že se mě zastalo více lidí a za to jim musím poděkovat.

Moderátor
Markéta Hellerová, odvolaná náměstkyně ministra zdravotnictví, díky za rozhovor, nashledanou.

ČT 24, František Lutonský

Zdroj: ČT 24

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…