Přeskočit na obsah

John: Neříkám, že plně podporujeme požadavek 1,5-násobku platu lékaře

Moderátor - Václav Moravec
Už pětistovka lékařů z nemocnic na Vysočině, tedy přes 80%, podepsala výpověď za dva týdny sbírání hromadných výpovědí v akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Vedení kraje chystá krizový scénář fungování nemocnic, pokud lékaři opravdu odejdou.

Prvním hostem Otázek - vicepremiér, ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John. Vítejte v České televizi, hezký dobrý den.

Před současnou vládou jsou, soudě ze slov premiéra Petra Nečase, klíčové tři měsíce, do konce února má mít kabinet na stole rysy onoho národního plánu reforem. Co možná námitka, že v některých resortech je už 5 minut po 12., viz zdravotnictví?

Já s tím souhlasím, já dokonce si myslím, že řada stran zaspala, protože se věnovaly hodně komunálním volbám, a dávno jsme měli řešit reformy a je třeba opravdu nejen lidi znejisťovat těmi škrty, ale dát jim konečně ty jistoty, takže já jsem teď pověřil koordinací reforem Víta Bártu, on bude koordinátorem postupu, abychom předložili celý komplex těch reforem. Do března my musíme lidem říci, ano, škrtalo se, máte nejistoty, ale zato budete mít tyto jistoty v reformních krocích. A je mi velmi líto, že vlastně už to nemáme nastíněné v mnohem pokročilejším stádiu. Je velká škoda, že lidé znají jenom škrty, pak se řešily komunální volby a ty reformy vlastně se doví až v novém roce. Je to zaspání, bohužel.

Je to zaspání všech tří stran vládní koalice, chápu-li to správně, protože Vy jste včera na programové konferenci Věcí veřejných také, také říkal, ano, museli jsme škrtat, a tudíž předkládáme onen vládní protikorupční program se zpožděním, protože jsme škrtali.

No ano. Nás ty škrty zaměstnaly velmi, protože zrovna v resortu ministerstva vnitra je to složité, protože 70% rozpočtu jsou výdaje na mandatory, to znamená platy atd. Takže ano, ano, bohužel nás to také zaměstnalo a velmi teď jde o to, aby se předložil celý komplex, jak zdravotní reforma, tak důchodová reforma, aby lidé na začátku nového roku věděli, a z pozice Věcí veřejných nám jde o to, aby střední třída věděla, tu nikdo tady nechrání. Střední třída nesla tíhu reforem, my chceme, aby lidé, kteří pracují a mají děti, aby se jim tady vedlo dobře, aby ty reformy pro ně byly přínosné, proto naše důchodová reforma, proto ta koordinace, a musí dojít k rychlým jednáním koaličních partnerů, aby ten jízdní řád byl předložen, abychom věděli, co nás čeká v dalším roce.

Jste jako nejmenší koaliční partner, když mluvíte o střední třídě, a jste stranou, která dává dopředu onen sociální aspekt, spokojen s tím, co se ve zdravotnictví děje, jinak řečeno, proč se nekoná nějaká mimořádná schůzka koalice k odchodům lékařů z krajských a fakultních nemocnic k tomu, že zdravotnictví v příštím roce může skončit s dluhy?

My jsme začali konat mimořádné schůzky s lékaři, s Českou lékařskou komorou, měli jsme dvě jednání a hned tam jsme našli několik miliard úspor ve zdravotnictví. Do zdravotnictví doteče, proteče každý rok 286 miliard korun, to je 6 rozpočtů ministerstva vnitra. To je černá díra, my víme, že by část peněz, které se ušetří na zdravotnictví, měla dojít k lékařům. Nám lékaři říkali, ve zdravotnictví jsou provize na všechno kromě platů lékařů. Takže ucpat ty díry, to teď jsou naše jednání s Českou lékařskou komorou, a s těmi návrhy půjdeme za koaličními partnery, protože se nám zdají velmi rozumné.

Které konkrétní návrhy a jakou úsporu tedy představíte koaličním partnerům, ministrovi zdravotnictví a premiérovi na těch koaličních jednáních ke zdravotnictví?

Tak první věc, která byla výsledkem už té první schůzky, je prodloužení tzv. Janotova balíčku, to znamená snížení cen léků o 7%. To je úspora 1,5 miliardy a to náš pan poslanec Štětina spolu s ostatními koaličními partnery, poslanci předložil. Další úspory jsou třeba ve zdravotních pojišťovnách, kde je nahromaděno 14 miliard korun. To nejsou žádné spořitelní ústavy, je třeba tyto peníze dostat do oběhu. Dál úplně nejdramatičtější je kontrola cen léků, my tady máme dražší léky některé než v Německu. A Státní ústav pro kontrolu léčiv to kontroluje jenom jednou za tři roky. Tím jsme přišli od roku 2008 zhruba o 10 miliard. Je třeba každý rok kontrolovat ceny, porovnávat je s cenami léků jinde a tam je velká úspora. To znamená, jde rychle ušetřit několik miliard a část z toho dát na stabilizaci prostě lékařů, protože ten exodus je velké riziko pro Českou republiku, a budeme dělat všechno pro to, aby k němu nedošlo.

Vy mluvíte o nějakých 14 miliardách peněz, v příštím roce definitivně dojdou ony rezervy, v průběhu šlo o těch zhruba 14 miliard korun. Vy sami se za pár okamžiků podíváte, že přebytkové bylo hospodaření zdravotnictví v roce 2008, kdy došlo k vytvoření rezervy bezmála 20 miliard. Loni i letos jsou výdaje vyšší než příjmy ve zdravotnictví, ministr zdravotnictví Leoš Heger chce, aby se příští rok nedostalo zdravotnictví do dluhů, i proto přišel s novou úhradovou vyhláškou, která snižuje platby poskytovatelům zdravotní péče. Vyhláška stanoví minimum, které musí zdravotní pojišťovna zaplatit, lékaři a nemocnice si ale můžou vyjednat i víc. Ministr zdravotnictví Leoš Heger hodlá prostřednictvím vyhlášky donutit zdravotníky k využívání systému rezerv, proto navrhl pokles plateb v průměru o 2%. Pro Věci veřejné je to přijatelné, že klesnou ony úhrady o 2%?

Já si myslím, že ta zdravotnická reforma je celý komplex opatření, a my budeme navrhovat nějaká, a za to se budeme domlouvat na podpoře těch, se kterými přijdou koaliční partneři, takže tohle je k jednání. Ale ono těch úspor je tam mnohem více, například stačilo by, aby nemocnice zveřejnily, za kolik třeba perou prádlo. Zjistíme dramatické rozdíly v cenách. Aby dělaly elektronické aukce, aby přístroje, které nakupují, nenakupovaly nejdráž v celé Evropě, jako se to tady často děje. Prostě těch opatření je celá řada, některá spadají vlastně i do oblasti boje proti korupci.

Ono už o tom byla řeč, lékaři začínají plnit své výhružky, podávají hromadné výpovědi, pravděpodobně nejhorší situace je na Vysočině, kde dalo výpověď až 80% lékařů.

Bohdan Trnka /LOK/, Nemocnice Jihlava, 10.12.2010:
Je důležitý, aby se něco změnilo centrálně v Praze a aby byla nějaká záruka, že dojde k nějaké smysluplné reformě, na kterou v podstatě 20 let čekáme a která je alfa omega toho problému zdravotnictví.

Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví, 10.12.2010:
Já chápu jejich požadavky, plně s nimi souhlasím, ale v žádném případě nejsme schopni ty požadavky naplnit během jednoho, dvou let. Požadavky, pokud se týká peněz, tedy potrvají nejméně ty dva roky. Pokud jde o požadavky na zlepšení vzdělávání, tak tam každým týdnem pokračujeme, stále jednáme.

Vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger. Lékaři požadují až trojnásobek průměrného platu v zemi, teď mají kolem 50 tisíc korun měsíčně, za práci se službami a přesčasy chtějí 70 tisíc korun za základní pracovní dobu. Pane vicepremiére a ministře, Věci veřejné se smíří s tím, že, jak říká Leoš Heger, během těch následujících dvou let nemůžou lékaři počítat s radikálnějším zvýšením platů?

My si právě myslíme, že jsou tam možné rychlé úspory v celém tom zdravotním systému, a z těchto rychlých úspor by mohla jít část peněz na platy lékařů. Já samozřejmě nemohu teď tady říkat, že podporujeme plně celý ten požadavek 1,5-násobek, ale vnímáme, že lékaři prostě mají být oceněni, aby neutíkali, a myslíme, že jsou rychlejší řešení, jak ušetřit peníze a dát je na platy lékařů.

Chápu to správně, že Věci veřejné v rámci hledání těch úspor našly úspory, které budou chtít částečně rozpustit do platů lékařů už v příštím roce?

Ano, přesně tak, ale současně já upozorňuji, ministr Heger je samozřejmě svrchovaným ministrem, nicméně vládní projekt je společný koaliční projekt,  takže všechny strany musí navrhovat řešení zdravotní reformy, my jsme to měli ve volebním programu, chceme to splnit našim voličům a budeme o tom opravdu jednat koaličně a my ty návrhy položíme na stůl a budeme hovořit o tom, jak rychle jdou realizovat. My si myslíme, že rychleji než za dva roky.

ČT

Zdroj: ČT

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…