Přeskočit na obsah

Kampaň lékařských odborů má nevídanou odezvu

28.12.2010
Moderátor (Jan Bumba):
Kampaň lékařských odborů, Děkujeme, odcházíme, má nevídanou odezvu, nejen že se k ní připojili tisíce lékařů, kteří právě v těchto dnech podávají výpovědi, ale všimli si jí i v zahraničí. Rakouská televize ORF na svých internetových stránkách s odvoláním na vyjádření tamější lékařské komory uvedla, že spolková země Horní Rakousy by české lékaře uvítala s otevřenou náručí, čím to je, že právě tato akce má z hlediska odborářů takový úspěch? Na lince je nyní mediální analytik, Tomáš Trampota, z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dobrý den.

Je kampaň Děkujeme, odcházíme, z hlediska politického marketingu trefou do černého? Všude se o tom mluví, všude se o tom píše?

Doposud je ještě těžké soudit, protože domnívám se, že tím hlavním cílem kampaně je samozřejmě dotlačit politiky k nějakým závažným rozhodnutím, řešení otázky zdravotnictví, Nicméně jak jste zmínil, co se týče mediálního zásahu, mediálního pokrytí a také zásahu veřejnosti, tak si myslím, že ta dosavadní kampaň úspěchem určitě je. Jeden z těch důvodů, který tam vidím je promyšlené vedení dlouhodobé kampaně, to znamená, že ta kampaň, která je naplánována na plus mínus 13 týdnů v podstatě zajišťuje to, že se informace o těch problémech, o těch důvodech vedení kampaně, dostanou k velkému podílu veřejnosti.

Dá se říct, co je základem úspěchu této kampaně?

Jednak je to ta zmiňovaná kontinuita dlouhodobější vedení kampaně. Naopak je tam ale řada dalších prvků, které jsou si myslím velice dobře promyšlené, jako je zvolení tváří kampaně, to znamená, že se ty podmínky personalizují, což média mají vždy ráda, že v podstatě nám je prezentují konkrétní lékaři, konkrétní osoby a nikoliv výhradně jen představitelé odborářů a také ty doprovodné aktivity, i ta myšlenka s onou sanitkou mudrncákem, který jezdí po republice, si myslím je velice důležitým prvkem a zároveň vytvoření očekávání. Kdybychom se podívali na stránky kampaně, tak v podstatě tam dochází k neustálému odpočítávání, kolik času nám zbývá, toho předpokládaného exodu lékařů, a to je téměř mýtický, biblický rozměr celé té kampaně.

Právě, ale když zmiňujete ten exodus, není ten způsob komunikace lékařských odborů místy možná až příliš ostrý, nebo možná až příliš agresivní, protože právě třeba ta hesla jako náš exodus, váš exitus? Nebo to je nutné v rámci přilákání pozornosti sáhnout k ostrým, chytlavým heslům?

To přiznávám pro mě také bylo heslo celkem tvrdé, celkem agresivní, nicméně z té dnešní informace i prosycené době v podstatě je to jeden z mála, je to jedna z mála možností, jak v podstatě upoutat pozornost, překonat práh pozornosti a zejména v tom prvním kroku přitáhnout pozornost ke svému tématu, samozřejmě tahle agresivita by neměla být tou jedinou, nicméně v této kampani si myslím také, že to není, funguje to právě jako  přitáhnutí pozornosti taky ze strany médií.

Mluvili jsme o tom, že ta kampaň přitáhla pozornost velké části lidí, ale dá se říci, že si lékařské odbory taky dokázaly prostřednictvím té kampaně naklonit veřejnost, získat ji na svou stranu?

To nelze zcela jednoznačně říct, bez toho bychom drželi v rukou výsledky nějakého výzkumného veřejného mínění, já se domnívám, že jako většina podobných akcí, trošinku veřejnost rozpoltí, rozdělí. Co hraje do karet lékařům si myslím je celkově problematická, ekonomická situace, to že řada lidí čelí buďto snižování platu nebo ztrátě zaměstnání, což může přispět k tomu, že se projektují a více souzní s postavením lékařů.

Říká mediální analytik Tomáš Trampota, děkuji, na shledanou. 

Radiožurnál, Jan Bumba

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…