Přeskočit na obsah

Krizový scénář kvůli platům Heger nemá, odbory mají platové návrhy

Krizový scénář pro případ, že by nemocnice nezvýšily platy a odbory zahájily protesty, ministr Leoš Heger (TOP 09) nemá.

Řekl to ČTK. Podle něj atmosféra v nemocnicích není tak vypjatá jako loni, kdy chtěla odejít pětina nemocničních lékařů. Odbory se o případných protestech domluví až koncem února. Zatím chystají další platové návrhy.

Z nemocnic, které ministr spravuje, má potvrzeno, že v lednu platy zvýšily. Podle zjištění ČTK to udělaly pražské nemocnice různě, vždy po dohodě s odboráři. Heger slíbil odborům od ledna růst platů o 6,25 procenta, nechal na managementech nemocnic, jak to provedou. Podle loňského memoranda uzavřeného mezi vládou a odbory by ovšem platy měly stoupnout o deset procent.

Thomayerova nemocnice přidala lékařům či sestrám 5,5 procenta, takže mohla přidat pět procent i ostatním. Odbory podle mluvčí nemocnice Martiny Štanclové s tímto řešením souhlasily, nechtějí prý zvyšovat napětí mezi zdravotníky a nezdravotníky.

Místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová, která v Thomayerově nemocnici pracuje, zvýšení platů potvrdila. Od února ale už prý budou peníze jen jako motivační odměna, takže primáři a vrchní sestry dostanou určitou sumu a tu podle svého uvážení rozdělí. "Tak to domluveno nebylo, budeme se bránit," řekla Vedralová.

Formou mimořádné odměny dostali už navýšení o 6,25 procenta zdravotníci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana, který v nemocnici pracuje, ale tyto odměny nezahrnují příplatek za vedení a osobní příplatek, takže příjem stoupne méně, než odboráři očekávali.

Ředitelům svých nemocnic nařídil Heger zvýšení platů pod hrozbou odvolání z funkce. Ředitelům nemocnic krajů, měst či soukromých to nařídit nemůže. Šéfovi Asociace krajů Michalu Haškovi (ČSSD)napsal, aby to kraje svým nemocnicím nařídily.

Ty ale tvrdí, že zvýšení slíbila vláda, ať tedy pošle na to peníze. "Dostali jsme se s hejtmany do komunikace, která není srdečná," komentoval aktuální situaci Heger. Nyní čeká, zda lékařské odbory splní výhrůžky a koncem února zahájí protesty.

Vedralová uvedla, že lékařské odbory mají dvě varianty scénáře, protesty či vyjednávání. Pro variantu vyjednávání mají hotový návrh zákona o odměňování, které má být stejné ve státních, krajských, městských či soukromých nemocnicích.

Tarifní tabulky garantované vládou mají teď jen státní zařízení. Odbory chtějí, aby byly závazné pro všechny nemocnice, které jsou placeny ze zdravotního pojištění. Začínající lékař by měl mít 1,5 násobek platu v zemi, lékař s atestací dvojnásobek a superspecialista trojnásobek. Loni měl lékař v průměru hrubého s přesčasy 56.735 korun měsíčně.

"Čekáme spíš, že se s odboráři budeme rozumně domlouvat. Nakonec náš slib z memoranda není nic jednorázového, zvyšování má pokračovat v příštím roce, kdy by měl být slib úplně naplněn," připomněl Heger.

Zdůraznil, že nechce "válku" s odbory, mohla by proces zvyšování platů přerušit. "I když jsme nebyli schopni naplnit slíbených deset procent, alespoň jsme projevili velmi dobrou vůli dělat, co umíme," zdůraznil. V nadsázce dodal: "Tančím tak rychle, jak můžu."

-------

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…