Přeskočit na obsah

Lékař: Myšlenka není špatná, ale chybí čas

Plzeň - Proti systému elektronických zdravotních knížek lékaři vyloženě nejsou. Přesto IZIP, do nějž putuje již několik let 72 milionů korun ročně z peněz největší české zdravotní pojišťovny, stále nefunguje. Bez celoplošného využití totiž nemá velký smysl. Registrace systému není povinná, a tak lidé, kteří se obávají, že by se mohly informace o jejich zdraví zneužít, se prostě nezaregistrují. Plzeňský praktický lékař David Härtel uvádí, že zdravotníci mnohdy zase nemají na zapisování údajů čas, jiní technické vybavení.

OTÁZKA: Využíváte systém IZIP? Připadá vám to jako dobrý nápad?

Musímříct, že myšlenka je určitě dobrá a plánuji se do IZIPu zapojit. Moje situace je specifická tím, že jsem na to zatím neměl čas, měnil jsem statut společnosti a stěhoval ordinaci.

OTÁZKA: Takže nyní se na to chystáte. Budete zapisovat veškeré údaje?

Rád bych řekl, že ano, ale mnohdy člověka zdrží i pět minut navíc. Pokud nemáte internet, musíte vypisovat údaje navíc, i když jich není mnoho. Jenže ve dveřích už stojí jiný pacient a na telefonu jsou dva další.Alékař by měl zejména léčit.

OTÁZKA: Myslíte si tedy, že to bude administrativní problém? VZP uvádí, že při sepisování lékařské zprávy, kterou lékař stejně musí napsat, pouze stačí kliknout na okénko IZIP a zpráva se prostě odešle do systému.

Jenže ne všichni lékaři mají připojení na internet, někteří, zvláště starší lékaři na venkově, nemají často ani počítač. Nápad je to dobrý, pokud pacienta neznáte, může ohromě pomoci. Jsou věci, které prostě nenaplánujete. Stejně jako další projektVZP Akord, který je dobře míněný amá zkrátit čekání u lékaře. Jenže objednat se na hodinu přesně u nás prostě nejde.

OTÁZKA: Z jakého důvodu?

Opět časového, nemůžu přece předvídat akutní problémy pacientů, nemůžu někoho z angínou objednat na čtvrtý den, protožemámplno. Ajak budu vysvětlovat těm objednaným, že musí čekat, přestože jsem sliboval, že to bude bez čekání?

Regionální deníky, MICHAELA KUNEŠOVÁ

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…