Přeskočit na obsah

Mají kuřáci platit vyšší zdravotní pojištění?

11.7.2011
Moderátor (Jan Bumba):
Člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník před nedávnem přišel s návrhem, aby více peněz na zdravotním pojištění platili lidé, kteří kouří. Před pár dny tento návrh dala k posouzení svým příznivcům strana Věci veřejné v internetovém referendu. Těžko říci, jaký bude další osud tohoto nápadu. Každopádně se ale stále intenzivněji debatuje o tom, jak dostat do zdravotnictví víc peněz a možnost vytáhnout je nějakým způsobem z kuřáků se jeví jako stále pravděpodobnější. Ve studiu je poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina...a na telefonní lince Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Pánové, prosím nejprve váš základní názor na to, zda by bylo vyšší pojistné pro kuřáky dobrý nápad? Pane doktore Jelínku.

Jan Jelínek
Já si myslím, že rozhodně ano, ale nešel bych cestou trestat kuřáky za kouření. Já bych šel cestou motivovat k nekouření. Je to rozdíl samozřejmě, finančně to dopadne úplně stejně, že kuřák nakonec zaplatí víc, ale je to dodržení principu solidarity, protože jestliže máme zdravotní pojištění solidární, tak musí být solidární zdravých s nemocnými. Ale je naprosto nemravné, aby byli solidární zodpovědní s nezodpovědnými. A to je to, co by se mělo odstranit.

Pane poslanče Štětino, vy sám jste také lékař, přesto, pokud vím, jste k návrhu vyššího pojistného pro kuřáky zdrženlivější.

Jiří Štětina
Já si myslím, že pan kolega Jelínek to tady řekl, myslím, že to řekl úplně přesně a já se obávám, že nemám k tomu co dodat. Byť jsem byl kuřákem a nekouřím už šestatřicet let, tak si myslím, že kdybychom nějakým způsobem zákonným zavedli takovouto striktní restrikci, to znamená, kdybychom vlastně ty kuřáky potrestali, asi bychom se dostali možná i do kolize se základní listinou práv a svobod, protože si myslím, že i kuřák je člověk, byť si poškozuje vědomě zdraví a má právo na zdravotní péči i z veřejného zdravotního pojištění.

O tom přece nikdo nemluvil, že by byla odepřena kuřákům péče ze zdravotního pojištění, ale že by měli to pojistné dražší. S tím byste souhlasil, pane poslanče?

Jiří Štětina
S tím bych souhlasil a dokonce bych viděl i řešení. Ta řešení jsou v podstatě dvě. Jedno řešení je zvýšení spotřební daně, o kterém se hovoří, to znamená zvýšení daně dejme tomu o jeden procentní bod, ale musely by tyto finanční prostředky se vrátit okamžitě do zdravotnictví a ne jít přímo do státního rozpočtu. A druhá věc je potom, že by si kuřáci, případně i další občané, kteří mají takzvané rizikové sporty nebo nějaká riziková povolání, měli by si prostě připlácet na jaksi nadstandard, tedy na nad nárok.

Pane Jelínku, vy jste mluvil o tom, že by bylo nejlepší nějak motivovat lidi k tomu, aby nekouřili. Jakým způsobem? Jak myslíte, že by to mohlo fungovat?

Jan Jelínek
Ano, já si dovolím na dálku pozdravit pana poslance Štětinu a doplnit ho maličko. Ono je to samozřejmě pěkné motivovat, ale já bych rozdělil problém na dva. Jedno je pojištění, kdy ještě zdravý člověk, který kouří nebo nekouří, má jiná rizika. Tam by bylo možné, aby pojišťovny víc motivovaly a víc hodnotily taky chování svých klientů, aby skutečně to byl vztah klienta s pojišťovnou a pojišťovna si mohla otypovat, že tento klient se nechová zrovna dobře ke svému zdraví a tudíž, že mu třeba nějaké malusy nebo bonusy bude započítávat. To je věc zákona o veřejném zdravotním pojištění a tam by to jistě šlo a už to bylo předmětem mnoha diskuzí o reformách. Ale druhá věc je ta na tom druhém konci, když už dojde ke zdravotnímu postižení. Já si totiž myslím, že je naprosto nemravné, aby pojišťovna ze solidárního pojištění platila výkony, které ten pacient, který je dostane takzvaně zadarmo, vzápětí naprosto znehodnotí. Dám příklad, třeba invazivní kardiochirurgické výkony, kdy bývalý kuřák, který kouří dál. Tam je jas

Omlouvám se, pane doktore, že vám do toho skáču, ale teď jste to řekl. Platí i o řadě dalších nemocí, co třeba takový injekční uživatel drog, který si svým chováním přivodí žloutenku? Ten by to také měl zaplatit?

Jan Jelínek
Tam je to velký problém samozřejmě sociální. Cítíme všichni, že by to sice zaplatit měl, ale velmi pravděpodobně si na něm nic nevezmete. To je člověk, který propadl, já vím, teď řeknete, že kouření je také nemoc a narkoman je…


Nic takového jsem neměl v úmyslu. Jen jsem se ptal na další rozměr té věci.

Jan Jelínek
Vím, k čemu vedla ta otázka. Ale v každém případě aspoň ta základní onemocnění, o kterých víme, máme chronická plicní onemocnění a ti lidé kouří dál. Máme vředovou chorobu gastroduodenální, ti lidé kouří dál a samozřejmě mají častější recidivy, užívají dražší léky, zbytečně dlouho, efekt to nemá skoro žádný potom. Tak v takových případech si myslím, že by pojišťovna ten život zachraňující zákrok jim samozřejmě měla zaplatit, ale s tím, že podepíší, že přestávají kouřit. A pokud ne, tak jsou dlužni. A myslím si, že toto by mělo velmi dobrý efekt.

Rozumím vašemu argumentu. pane poslanče Štětino, jak byste se díval na takovýto návrh, kdy by, jak říkal pan doktor Jelínek, někdo třeba musel podstoupit dejme tomu operaci srdce, protože si způsobí problém kouřením a kdyby potom nepřestal s kouřením, tak by za ten zákrok měl zaplatit.

Jiří Štětina
Tak já si myslím, že pan doktor to zase řekl velmi jako přesně, i já ho zdravím, ale já se domnívám, že to je naprosto správný názor, ale má to jedno skutečně velké ale. Jakým způsobem bychom z těchto lidí, kteří nedodržují základní léčebný režim, tyto peníze dostali? Já dokonce znám, já jsem ještě před rokem, jsem dělal normálního anesteziologa a vím, kolik nemocných, kteří mají zakázáno před operací kouřit, tak si jdou a před tou operací přímo si dají ještě jednu cigaretu. Ale není v silách ani zdravotníků a já se obávám, že ani tedy pojišťoven, abychom je nějakým způsobem přinutili.

Zase omlouvám se, že vám do toho vstupuji, ale možná bychom mohli připomenout, že podle různých průzkumů se ukazuje, že nejvíce kouří lidé s nižšími příjmy s nižším vzděláním. Možná i z tohoto ohledu by bylo obtížné získávat nějaké peníze, kdyby porušili nějaký režim, nebo ne?

Jiří Štětina
Je to tak, je to skutečně tedy nejenom medicínský problém ale i sociální problém a není to jenom tabakizmus, ale je to samozřejmě používání alkoholu, používání drog, jak jsme se zmínili o hepatitidě. Já se domnívám, že skutečně ta vymahatelnost by byla velmi obtížná. Ale na druhou stranu já jako bývalý kuřák, jak jsem to už tady řekl, že už nekouřím šestatřicet let, vím, že to je jednoduché a já skutečně se divím, že pacienti, kteří jsou vážně nemocní, to znamená podstoupili složitý kardiochirurgický výkon, byla u nich stanovena diagnóza a velmi nepříjemná, že se ještě nezbavili tohoto nešvaru. je to možné a myslím si, že se to dá zvládnout.

Pane Jelínku, vy jste mluvil o tom, že se dá zjistit, zda někdo kouří nebo nekouří jaksi medicínsky pomocí testů. Dokážou ale ty testy třeba rozlišit mezi aktivním a pasivním kuřákem, když třeba někdo pracuje, nekuřák pracuje třeba v zakouřeném baru?

Jan Jelínek
No i o tom jsme se už jednou bavili. Určitě je pravda, že když budete velmi silným pasivním kuřákem, že by testy možná mohly něco také prokázat, ale vždyť to je také velmi rizikové prostředí a velmi rizikové chování a mělo by být buď patřičně placeno anebo by ten člověk si měl rozmyslet, jestli takto rizikově se sebou zachází. Ale to už zacházíme opravdu do detailů, do řekněme eventuelních myšlených výmluv těch, kteří by měli něco platit víc. Já bych se vrátil radši k tomu motivování pacientů. Vždyť stačilo by, aby pojišťovny mohly nabízet zdravotně pojistné plány takové, aby v nich například bylo obsaženo, já dám teď příklad jenom z hlavy - dokažte nebo prokážeme, že jste nekuřák. Vy prohlásíte, že jste nekuřák, uděláme testy na účet pojišťovny, jste-li nekuřák, budete mít nižší zdravotní pojištění. Pojišťovna má právo jednou za rok si to otestovat, a pokud se prokáže, že dál jste nekuřák, platíte nižší pojištění. Pokud jste kuřák, platíte test vy a máte smůlu a máte vyšší zdravotní pojištění. Tato pravomoc

O kolik vyšší, pane Jelínku, myslíte, že by to muselo být, aby to mělo nějaký efekt? V řádu stokorun měsíčně nebo tisíce korun měsíčně?

Jan Jelínek
Teď pan poslanec Štětina upozorňoval na to, že ten tabakizmus je problémem spíš těch nižších sociálních skupin těch s nižšími příjmy, to znamená, že by stačilo třeba i půlprocento na tom pojištění. Většinou jsou to lidé zaměstnaní, a jestliže jsou zaměstnaní, strhává jim to zdravotní pojištění zaměstnavatel, čili žádné vymáhání by tam nebylo.

Rozumím. Pane Štětino, jakožto poslanec, podpoříte nebo podpořil byste legislativu, která by dávala pojišťovnám víc pravomocí jaksi hodnotit chování pojištěnců, jak o tom mluvil pan doktor?

Jiří Štětina
Já si myslím, že v každém případě, ale skutečně se obávám, jakým způsobem bychom to byli schopni naformulovat tak, abychom tu dobrou myšlenku nějakým způsobem dostali do zákona, a přitom jsme nebyli v kolizi se základní listinou lidských práv a svobod, protože na to se vždycky oponenti, a nemusí to být političtí oponenti, ale mohou to být kteříkoliv lidé, v naší společnosti se vždycky odkazují a tam se obávám, že bychom vždycky narazili.

To říká poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina....
naším hostem byl také Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů. Děkujeme,... na shledanou.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…