Přeskočit na obsah

Malá zdravotní revoluce

 Vzpomínáte na hlavní argument sociálních demokratů proti Julínkovým poplatkům před Ústavním soudem? Že odporují právu na bezplatnou zdravotní péči, zakotveném v Listině základních práv a svobod. O to překvapivější jsou pasáže jejich volebního programu, v nichž přiznávají, že tenhle paragraf je ústavním přeludem.

Samozřejmě, takhle přímo to ČSSD neříká. Ale její návrhy na komerční připojištění, z něhož by si lidé připláceli na nadstandardní léčbu či pomůcky, jsou malou revolucí v Lidovém domě. A konečným vstřebáním skutečnosti, že nejlepší lékařská péče a nejlepší léky už přece dávno nejsou hrazeny z veřejného pojištění.

Sociální demokraté se svým návrhem přiblížili na pouhých pár coulů koncepci ODS. Její jarní ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová navrhovala vytvoření národních standardů zdravotní péče. Tehdy to ovšem Rath označoval za úskočnou snahu zvýšit zisky farmaceutických firem.

Teď se obě strany sbližují nejen v představě, že závazné standardy by vytvořili odborníci a politici by je pak povýšili na zákon. Ale i v základní filozofii: pacienti by dopláceli rozdíl například mezi lepším umělým kloubem a tím standardním (nejlevnějším), který platí pojišťovna.

Přijetí zákonů o komerčním připojištění a standardech by nejen zpřístupnilo nejúčinnější léky široké veřejnosti, ale hlavně by přineslo kýžené miliardy do finančně vyhladovělého zdravotnictví. Budou však po volbách ČSSD a ODS schopny spolupracovat na zdravotnické revoluci?

Komerční připojištění i ceník standardů by mohly být jedním z mála přínosů jinak spíše neblahé velké koalice. Jak se ale zdravotní reforma bude vyvíjet, když se ČSSD ocitne ve vládě a ODS v opozici nebo naopak? Zkušenost se zdravotními poplatky, plamenným to mečem bývalé opozice, jsou dostatečně varující.

Přijít ke slovu ale může velký politický mediator: hospodářský propad, který bude podle posledních odhadů největší v dějinách České republiky.

Ten by mohl donutit ODS a ČSSD schvalovat jak na běžícím pásu zákony, přinášející peníze do zdravotnictví. Příležitostí k principiálním soubojům budou mít i tak dost. Třeba v otázkách privatizace zdravotních pojišťoven nebo fakultních nemocnic.

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…