Přeskočit na obsah

Mohou absolventi zahraničních lékařských fakult pracující v České republice používat titul MUDr.?

Dotaz: Setkala jsem se s následujícím případem. V Karlových Varech (domnívám se ale, že tomu bude stejně tak v celém západočeském lázeňském trojúhelníku – Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně) pracují jako lékaři absolventi zahraničních škol z východních zemí.  To je asi v pořádku, pokud mají tzv. nostrifikaci vzdělání.  Tito „lékaři“ však používají u svého jména akademický titul MUDr., ale ze zákona o vysokých školách smí akademické tituly v České republice udělovat (přiznávat) pouze a jen tuzemské vysoké školy.  České vysoké školy a univerzity zahraniční absolventi nevystudovali, neabsolvovali.

A co se týče procesu uznávání zahraničního vzdělání ministerstvem školství (příp. ministerstvem obrany u vojenské medicíny) nelze přece zahraničním absolventům uznávat tuzemský titul ministerstvem, když mu toto ze zákona vůbec nepřísluší. Co si o této praxi myslíte?

Odpovídá Mgr. Petr Glogar - seniorní advokát mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Spolu s uznáním zahraničního vysokoškolského vzdělání (tzv. nostrifikací) se uznává pouze akademický titul, který absolventovi přiznala zahraniční vysoká škola. Držitel zahraničního diplomu má v té souvislosti právo užívat výhradně ten akademický titul či jiné označení absolventa vysoké školy, který je uveden v jeho diplomu, nikoliv jeho český ekvivalent. Jedinou výjimkou jsou akademické tituly dosažené ve státech, s nimiž má Česká republika uzavřené tzv. ekvivalenční dohody (aktuálně pouze Slovensko, Německo, Polsko, Maďarsko a Slovinsko).

Pokud určitá osoba užívá titul MUDr. v rozporu s výše popsanými pravidly, a tedy neoprávněně, lze takové jednání považovat za nepřípustné nejen z morálního, ale též z právního hlediska. Pamatuje na ně především současný přestupkový zákon, dle kterého se jedná o přestupek proti pořádku ve státní správě, za jehož spáchání hrozí pokuta do výše 3 000 Kč.

Zdroj: PwC Legal

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…