Přeskočit na obsah

Na pravou míru

MF Dnes má v názvu svých webových stránek podtitulek „Největší seriózní noviny v ČR.“ Seriózní médium (někdy také prestižní, standardní médium) je označení sdělovacího prostředku, kde klíčovou roli hraje objektivita, analýza a kontext, a obecně informace, jejichž význam roste s časovou vzdáleností od popisované události, praví Wikipedie.

V tom případě nechápu informace Veroniky Maňhalové „Varským sestrám chybí vzdělání, mají tak i menší platy“. Co věta, to perla. Jediné, čemu se nedá nic vytnout jsou citace náměstkyně ošetřovatelské péče.

Už samotný titulek je haluz jako hrom. Být pacient, nepůjdu do nemocnice, kde chybí sestrám vzdělání. Žádné zařízení si nemůže dovolit zaměstnávat zdravotníka s nedostatečným vzděláním. Požadavky na výkon povolání sestry jsou jasně stanovené zákonem. Může mi paní či slečna Maňhalová ukázat varskou sestru, která ty požadavky nesplňuje? A těm platům - nemají náhodou sestry ve Varech mzdu?

Evropské normy předepisují alespoň bakalářský titul. Omyl. Směrnice EU předepisuje minimální délku a předměty studia, nikoli Bc. titul. Směrnice ale žádá před přijetím na odbornou přípravu zdravotních sester a ošetřovatelů odpovědných za všeobecnou péči ukončení  všeobecného školního vzdělání v trvání deseti let. Protože v ČR je základní vzdělání devítileté, sestry nastupují přípravu k povolání až po střední škole. V našem školském systému to znamená školu vysokou nebo vyšší odbornou.

Bez Bc. titulu nemohou sestry dělat mnohé výkony samostatně. A vydělávají méně peněz.
Ale mohou, někdy dokonce musí, protože nikdo jiný k dispozici není. Sestra středoškolačka, která nastoupila na SZŠ v roce 2003/2004 má podle zákona stejnou kvalifikaci jako bakalářka. K samostatnému výkonu činností se obě musí shodně registrovat. Vydělat by si měly plus mínus stejně, nezáleží na vzdělání, ale na náplni práce.

Sester s tímto vzděláním je málo, protože školy nestačí pokrýt poptávku pro všechny nemocnice v republice.
Sester s Bc. vzděláním je málo, protože sestry se ještě před 4 lety vzdělávaly normálně na SZŠ. Na VŠ se začalo houfněji nastupovat až kolem roku 2004, studium trvá 3 roky a může následovat magisterské, takže celkem 5 let. Kolik tedy mohlo z našich vysokých škol sester doposud vylézt? A sester vysokoškolaček může být ještě méně… jako bakalářky či magistry mohou nastoupit i jinam než do zdravotnictví. A sester obecně může být také méně vzhledem k jejich pracovním podmínkám.

Po vystudování zdravotní školy se dívky stávají pouze zdravotnickými asistentkami. Nemohou dělat všechny úkony, což samozřejmě přináší komplikace v tom, jak poskládat směny, jak zajistit provoz oddělení. Pracují pouze pod dohledem zkušené registrované sestry, sestry specialistky nebo bakalářky. Jejich výplata je řádově o několik tisíc korun na základě menší.

No budiž, ale i ta dohlížející specialitka či bakalářka musí být registrovaná, samotný titul nestačí.

Bakalářky mají širší znalosti v péči o pacienta a jsou ohodnoceny vyšší platovou třídou. Mají i větší šanci zastávat vedoucí pozici.

Všechny věty jsou sporné, rozhodně je nelze vydat za celorepublikový fakt. A osobně jsem zvědavá, kdyby si všechny sestry ve Varech zvýšily kvalifikaci studiem VŠ, kdo by je zaplatil a kolik z nich by získalo vedoucí pozici.

Diplomované sestry (DiS) přicházejí s nástavbovým studiem už ze školy.

Diplomované sestry  - DiS. (když už, tak se píše s tečkou na konci)  nyní získávají kvalifikaci všeobecná sestra, pokud chtějí nějaké „nástavbové“ studium, čeká je specializační vzdělávání.

Paní či slečno Maňhelová, Váš článek má do seriózní zprávy daleko. Ve vzdělávání sester je už tak dost velký chaos, nemusíte ho dělat ještě větší.

A na závěr si dovolím osobní poznámku. Proč se všude píše a také říká, že po vystudování zdravotní školy se dívky stávají pouze zdravotnickými asistentkami? Jsou zdravotnickými asistentkami. Tečka. Nejsou méně než sestry, tak jako sestra není méně než lékař. Každý máme jiné vzdělání, jiné povinnosti, jinou zodpovědnost. Není hloupé stavět se proti sobě případně se „nechat“ stavět proti sobě?

Lenka Šnajdrová, administrátorka serveru www.osetrovatelstvi.info

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…