Přeskočit na obsah

Nečas: Nejsem provokatér

Moderátor - Václav Moravec
Vítejte a hezkou neděli vám všem. Už za tři dny se uskuteční stávka zaměstnanců státní a veřejné sféry. Odboráři ji označují za největší protest od začátku 90. let minulého století.

----------------------------

Zdá se, že tou středeční stávkou ty protesty ještě nekončí. Ilustrativní příklad ze zdravotnictví. Příští rok v něm má chybět nějakých 10 miliard korun, zhorší se kvalita zdravotnípéče, protože dojde k odkládání operací, což přiznává i ministr zdravotnictví. Navíc více než 4 tisícovky nemocničních lékařů vyhrožují hromadnými výpověďmi a někteří z nich už výpovědi podávají.

Martin Engel, předseda, Lékařský odborový klub, 11.11.2010:
Určitě 4 tisíce lidí bez práce nezůstane, protože fůra mladých je odhodlána jít do zahraničí a už si kontrahují ty pracovní podmínky, takže já neumím říct teď, jaké procento z toho už je odhodláno odejít. Ty už ztrácíme prostě navždy nebo na hodně dlouho. Ale já bojuju za ty, kteří do zahraničí nechtějí, ale chtějí jenom vystoupit z tohohle vlaku a z toho systému. A já jsem přesvědčený, tak, jak máme zprávy z minulosti a z jiných zemí, že to nejdéle trvalo asi 2 dni, takže já pevně věřím, že se vláda zachová tak rozumně, že tento interval vlastně vůbec nenastane a že tedy když nás zkouší, kolik lidí dá výpověď, tak fakt pevně věřím, že k tomu jednání dojde. Ale já chci slíbit všem svým kolegům, tak, jak to říkám po regionech, že to jednání se mnou pak bude velice nepříjemné, a já za to, že ti lidé krvácí a to vnitřní rozhodnutí a podporu nám vyjadřují, tak já se potom s žádnými drobnými spokojovat nebudu.

Vysvětluje v souvislosti s odchody lékařů šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Počítá premiér Petr Nečas s tím, že do toho jednání například s lékaři, kteří chtějí dát hromadné výpovědi a někteří z nich už dávají, vstoupí?

Já musím říci, že primárně je to samozřejmě úkol resortního ministra, ministra zdravotnictví. Já také musím říci, že jsem jednal s předsedou České lékařské komory, respektive prezidentem České lékařské komory panem doktorem Kubkem, čili té situaci se věnuji, myslím si, že v České republice opět, pokud se podíváte do zemí na západ od nás, je nadstandartní úroveň dialogu s odbory. V podstatě nenajdete v západních zemích předsedu vlády, který by se s odborářskými předáky stýkal tak často a tak často s nimi vedl dialog jako já. Proto říkám...

Přesto ale, že se stýkáte, tak výsledek je takový, že 4 tisíce
lékařů chtějí odejít, pane premiére.

Teď se bavíme obecně o odborech. Ten výsledek je tady především dán tím, že v České republice neproběhla skutečná reforma zdravotnictví. Tady já mám pochopení pro postoje mnoha lékařůa pro jejich nespokojenost. Na druhé straně jediná cesta, jak jim zvýšit platy, a mimochodem tato akce byla vyvolána ještě na jaře letošního roku, čili dávno před příchodem mé vlády, jediná cesta, jak tento problém řešit, jak zvýšit platy, je, provést reformu zdravotnictví. Není tou cestou nasypat další miliardy, protože naše zdravotnictví představuje v mnoha ohledech kbelík, který má mnoho otvorů. Čím více vody tam lejete, tak tím více těmi otvory uniká. Čili jediné, co je správnou cestou, je zamezit těmto únikům, ucpat tyto otvory, to znamená provést reformuzdravotnictví.

Neměly by se, promiňte, neměly by se ty otvory, když přistoupím na Váš příměr s kbelíkem, ucpávat už daleko dřív, protože mezitím odejde část schopného zdravotnického personálu do ciziny, protože ona zdravotní reforma může být prosazena někdy k roku 2012, 2013, a české zdravotnictví čeká odkládání operací v příštím roce, bude v něm chybět 10 miliard korun? Neměli byste přijmout nějaké krizové řešení pro zdravotnictví v příštím roce?

My samozřejmě ta krizová řešení připravujeme, je připraven i příslušný zákon, musíme jednoznačně provést kroky, které povedou k tomu, že bude definován standard a nadstandard lékařské péče, že ten standard bude definován jako nárok toho klienta nebo pacienta, musíme reformovat celý systém zdravotního pojištění, najít právě ony otvory, kudy uniká ta voda z toho děravého kbelíku, a samozřejmě reformovat celou, celý systém, celou síť poskytování zdravotní péče. Optimalizovat ji, více ji specializovat a v některých ohledech u té speciální a velmi drahé péče ji i centralizovat.

Tak, jak zatím postupuje ministr zdravotnictví Leoš Heger, považujete jeho kroky za kompetentní, když třeba s odchody těch 4 tisícovek, možnými odchody 4 tisícovek lékařů, kteří podepsali petici Děkujeme, odcházíme, řekne - no, bude to bolestivé pro české zdravotnictví, ale budeme moci uzavřít některé nadbytečné nemocnice. Je toto kompetentní vyjádření ve Vašich očích?


Já musím říci, že pan ministr zdravotnictví Heger má moji plnou podporu. To tady chci říct jednoznačně. Připravuje příslušné kroky, také je nezbytné s jistou opatrností vyčkat, kolik skutečnělékařů případně odejde, je také skutečností, že v těch odchodech sehrává někdy roli i nespokojenost přímo s tím daným zdravotnickým zařízením. A je také otázkou managementu těch příslušných nemocnic, aby se pokusili tento problém vyřešit a naleznout třeba prostředky na zvýšení platů třeba tím, že se na čas odloží další technologické modernizace, které tam někdy velmi neefektivně probíhají, a všichni to známe, že někdy jsou od sebe dvě nemocnice 10, 15 nebo 20 kilometrů vzdálené a nakupují stejný druh zařízení. Sice třeba za evropské peníze, takže nás to z národního rozpočtu nic nestojí, ale potom ten provoz, kdy ta zařízení nejedou v podstatě od nevidím do nevidím, 7 dní v týdnu, a jedou pouze omezený, omezený čas, tak je potomnesmírně drahý a nesmírně neefektivní, čili určitá optimalizace...

Nemělo by, promiňte, pane premiére...

...i oddělení, to, že jsou malé okresní...


...nemělo by se, promiňte, ale nemělo by se u toho právě začít, když Vy říkáte, bude důležité stanovit standard, nadstandard, to je to, co teď vadí i odborům a to přidali k těm, řekněme, důvodům protestů a středeční stávky. Protože jim vadí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kde už se počítá s nějakým stanovením standardu a nadstandardu. Nemělo by se začít právě u úspor, že by v příštím roce nemuselo těch 10 miliard chybět, pokud by se efektivně pracovalo s lékovou politikou České republiky, pokud by nebyly tyto drahé přístroje, ale není to tak, že vláda, respektive ministr zdravotnictví, staví ten dům od střechy, nikoli od základů?

Není tomu tak a pan ministr zdravotnictví je si vědom, že jednou ze základních oblastí je léková politika, také se připravuje příslušná legislativa, aby tady zbytečně nedocházelo k úniku prostředků, také je jasné, že některé technologické modernizace v těch nemocnicích budou muset posečkat, budeme se muset podívat na to, zda někde nemocnice, které jsou v podstatě pozůstatkem bývalých okresních nemocnic, kdy, kdy v podstatě vznikla ta síť v době, kdy pomalu základní způsob transportu byla koňská bryčka, tak zda náhodou se nepodívat na to, že řadu těch nemocnic převedeme spíše na zdravotnická zařízení dlouhodobé lékařské péče, že se podíváme na to, zda máme mít všude prostě plnohodnotné nemocnice s 15 primariáty a podobně. Čili ta optimalizace je také nesmírně důležitý krok.


Myslíte, že to ustojíte, když se pak podíváte na to, že každý poslanec ve svém regionu chce mít nemocnici, chce tam mít co nejvíce primariátů, protože se to může pak otočit proti němu, ostatně se to může otočit znovu i proti Vaší vládě, pokud budete slučovat nemocnice, rušit některé primariáty a dělat z těch nemocnic léčebny pro dlouhodobě nemocné, tedy tu následnou péči?

Já jsem přesvědčen, že ty kroky jsou nutné, že prostě musíme provést optimalizaci systému poskytování lůžkové zdravotní péče, musí se to udělat, je to krok nutný a já jsem přesvědčen, že tímto směrem prostě máme jít.

A Leoš Heger je tedy kompetentní a má Vaši podporu?

Pan ministr Heger je dlouhodobý, velmi úspěšný ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Má zkušenosti se zdravotnictvím, z dialogu s lékaři, já jsem přesvědčen, že je schopný tyto úkoly zvládnout.

Rok 2011 pro Vás jako pro premiéra, pro vládu, bude tedy rokem reforem, rokem protestů, jste připraven na to, že rok 2011 může znamenat i delší generální stávku…


Já jsem přesvědčen, že musíme rozlišovat dvě věci. První věc je, když děláte nepopulární opatření, které jste povinen znovu a znovu, přestože jsou nepopulární, vysvětlovat, nemůžete nad tím mávnout rukou a říci si, tak to nikdy nevysvětlíme. Znovu a znovu se pokoušet je, je vysvětlovat, vést dialog s představiteli zaměstnanců, případně odborů. Druhá věc je, že tyto kroky jsou prostě nutné. Tato země reformy potřebuje. Čím více je budeme odkládat, tak ony stejně jednou budou muset být provedeny. Budou muset být provedeny o to rychleji, o to razantněji. Teď máme možnost je více rozložit v čase, dělat je ohleduplněji. Pokud odkládáme reformy, tak děláme v podstatě asociální kroky, protože ony o to tvrději dopadnou potom zvláště na ty citlivé skupiny. Vemte si, tam, kde hospodařili nerozumně jako třeba v Řecku, tam dochází ke krácení důchodů, k tomu, že z roku na rok u některých skupin se zvyšuje věk odchodu do důchodu až o 14 let. My se tomuto chceme vyhnout, chceme dělat postupné, přesto dostatečně razantní reformy, ale které jsou sociálně dělány únosným způsobem. To, že se řada z těchto reformních kroků nebude líbit, že nebudou populární, ano, to je pravda. Ale to neznamená, že nejsou správné a že je nemáme dělat.

Zkrátka, Vy na ten stupňující se tlak odborů jste připraven i v roce příštím?

:
Já jsem na něj připraven, ono je totiž také otázkou, čeho vlastně odbory chtějí dosáhnout. Zda chtějí opět demonstrovat...

Toho ne, toho, aby byly sociálnější ony reformy.

Oni nechtějí žádné reformy, to se ukázalo u těch kroků, kdy jsme jednali i o situaci kolem platů, kdy v určitém okamžiku odbory přistoupily na to, byly ochotni akceptovat, že se sníží objem platů ve veřejném sektoru o 10% a že se budeme bavit o tom způsobu, a my jsme jim byli ochotni dát určité garance, například garanci, že po tom snížení o 10% v příštím roce v těch dalších letech už nebudeme na objem platů sahat. Byli jsme jim ochotni dát...

I když se zhorší ekonomická situace?

I když se zhorší ekonomická situace. Byl jsem ochoten tuto garanci dát. Byl jsem ochoten dát garanci, že vládním nařízením bude systém tarifů a platových tabulek udělán tak, že bude odpovídat stávajícímu stavu. Všechny tyto garance jsem byl ochotný dát a takto jsme to byli ochotni udělat. Jednání skončila s tím, že odbory smetly i to, co říkaly do té doby, a řekly - nic se měnit nesmí, jestli se cokoliv změní, my jdeme do stávky. Tak to jistě chápete, že v tomto okamžiku nemáme, nemáme na výběr, ale já tady chci říci…


A není to, promiňte, a není to tak, že Vy provokujete i odbory svým způsobem, protože ve středu bude stávka a v úterý, pokud se nemýlím, tak bude vláda projednávat ono nařízení, které má upravit podmínky pro pásmové odměňování zaměstnanců, konkrétně tedy možnost stanovit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let? Tedy, že Vy jste taky takový provokatér se svojí vládou a v úterý uděláte něco, co odborům vadilo nejvíc a ve středu bude stávka.

Ne...., tak zaprvé, tady musím něco vysvětlit. Není to tato vláda, která zavádí tzv. pásmové odměňování. Málokdo ví, že to je již zavedeno ve stávajícím zákoníku práce. To jediné, o čem my jsme se chtěli a byli připraveni se bavit s odbory, že dneska to pásmové odměňování je zavedeno jenom někde. My jsme řekli ano, nám by se líbilo, kdyby bylo zavedeno úplně všude a pojďme se bavit, kde mezitím najdeme nějakou střední hodnotu, kde to pro vás ještě bude akceptovatelné a pro nás to bude určitý posun, rozšíření toho pásmového odměňování. Čili to není tak, že my zavádíme pásmové odměňování. My jsme se chtěli bavit o jeho rozšíření. Odbory i tuto debatu smetly ze stolu. My jsme jim říkali, dejte na papír, kde vám to bude vadit, a my to tam nezavedeme. Pojďme si vydefinovat, jestli se posuneme od toho stávajícího stavu o jeden milimetr, o jeden centimetr nebo o pět centimetrů, nám je jasné, že nemůžeme jít úplně do všeho. Odbory všechno smetly ze stolu. Já trošku tu agresivitu odborářských představitelů chápu. Málokdo totiž ví, že přestože loni byla hospodářská krize, tak se odborům nepodařilo zastavit ten dlouhodobý vývoj, který tady je, a sice pokles odborové organizovanosti. I odborové svazy sdružené v Českomoravské konfederaci odborových svazů ve svém celkovém souhrnu za celou ČMKOS zaznamenaly nikoliv bezvýznamný úbytek, úbytek členů.


To myslíte vážně, že odbory tlačí a používají tyto kroky, aby si zajistily nábor nových členů?

Ne, ne. Odbory..., já to řeknu takto. Lidé, zaměstnanci hlasují o významu odborů nohama. Prostě tím, že z nich odchází. Čili odborářští bossové se tohoto samozřejmě bojí a snaží se možná i vystupňovanou aktivitou nějakým způsobem na sebe upozornit, protože čím méně odborářů, tím méně členských příspěvků, to je zdrcující, to je zdrcující logika. Ale znovu opakuji, pro nás to není důvod nepokračovat v sociálním dialogu, znova, znovu nesedět s představiteli odborů. Já jsem v těch klí..., v tom klíčovém 2-měsíčním období, kdy se vyjednávala změna zákoníku práce a vlastně rozpočet, který se týká tarifů a objemu platů, tak jsem seděl s nejvyššími představiteli odborů každé 2 týdny. Opravdu nenajdete předsedu vlády v západní Evropě, který by každé 2 týdny osobně vyjednával s představiteli nejvyšší odborové centrály. Ale já se vrátím ještě k tomu úternímu jednání, které Vy jste označil...

Že jste provokatér, ano, přesně tak, že...

...ne, nejsem provokatér, ten důvod je velmi jednoduchý. Ve středu totiž bude probíhat druhé čtení státního rozpočtu a vždy, když jedná sněmovna, tak vláda ve středu zasedá po skončení sněmovny. A protože my v každém případě musíme dokončit jednání, aby byly načteny všechny případné pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu, tak to je důvod, proč se vyjímečně nejedná..., vláda nebude jednat ve středu večer, ale bude jednat už v úterý večer, aby byla ve sněmovně absolutní pozornost věnována návrhu státního rozpočtu za přítomnosti členů vlády.

Když jsme u reforem, Vy jste zmínil reformu penzí. Ministr práce a sociálních věcí, místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek představil už veřejnosti první návrhy, které se mají týkat změn v důchodovém systému. Jsou reakcí na nález Ústavního soudu, který v dubnu konstatoval, že české důchody jsou příliš, citujme, rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Za pár okamžiků se podíváme na tabulku, jak si představuje změny penzí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Od začátku října příštího roku, tady už ten návrh je, podívejte se pozorně, jaké důchody vás se týkají. Změny ve výpočtu výše důchodů, které si vyžádal nález Ústavního soudu, sníží penze 80%-ům ale budoucích důchodců, nikoli těch stávajících. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí to bude až o 5% současného stavu, lidem s platy nad 36 tisíc se důchody naopak zvýší, poměr důchodu vůči předchozí mzdě se u lidí s příjmem nad 36 tisíc v poměru zvýší ze současných 29% na 33%. To je ona reakce na nález Ústavního soudu. Lidem, kteří mají průměrnou mzdu někde kolem 11 tisíc korun, se návrh řešení připravený ministerstvem práce a sociálních věcí nedotkne. Pane premiére, Vám se ten návrh líbí a má Vaši podporu? Z toho, co představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Rozlišme dvě věci. První je reakce na důchodovou..., na rozhodnutí Ústavního soudu, druhá věc je důchodová reforma. Tyto dva kroky spolu vůbec nesouvisí. Čili abych odpověděl přímo na Vaši otázku, mně se ten návrh nelíbí, ale 100%-ně ho podporuji.

Ten návrh se Vám nelíbí, ale 100%-ně...

Já Vám to hned vysvětlím...

...to je opravdu odpověď sira Humphreyho. Členové vlády se dívají na seriál BBC Jistě, pane...

...povinně, povinně...

...ano, povinně.

...já je z toho zkouším.

...učíte se, pane premiére, velmi rychle.

...ne, ne, protože tam je třeba každého přesvědčit, že se nejedná o britský komediální sitcom, ale o realistický dokument.

Takhle to funguje i na české vládě?

Takhle to funguje všude na světě, kde je demokratický systém vládnutí, ale teď pojďme radši k těm...

Tak Vám se návrh Jaromíra Drábka, jak se vyrovnává s...

...ne, ne, já jsem...

...Vám se nelíbí, ale má Vaši podporu.

... má moji podporu, protože nám nic jiného nezbývá. Já chci říci, proč se mi nelíbí. Mně se nelíbí to, že musíme zvýšit zásluhovost v průběžném důchodovém systému. Je to rozhodnutí, které tato vláda nechtěla dělat. Je to rozhodnutí, které si tato vláda nepřeje. Je to rozhodnutí, ke kterému je tato vláda donucena rozhodnutím, a já jsem teď vynechal všechny přívlastky, prostě rozhodnutím Ústavního soudu. To rozhodnutí Ústavního soudu je prostě vytesáno z kamene, přes to nelze překročit, my ho musíme respektovat, ale já Vás můžu ujistit, že moje politická strana, moje vláda, koaliční partneři a, troufám si říct, nikdo na české politické scéně, nikdo nechtěl nikdy prohlubovat zásluhovost v průběžném důchodovém systému. My jsme vždycky říkali, že ta zásluhovost má být posílena v tom komplexním návrhu důchodové reformy, to znamená v těch dalších dodatkových pilířích. Dokonce ani návrhy Bezděkovy komise, které navrhovaly velmi razantní důchodovou reformu, nikdy nepředpokládaly, že se zvýší zásluhovost v tom průběžném důchodovém systému. Je to...

Kdybyste tedy uspíšili reformu, tak jste nemuseli dělat půlkrok, respektive to, co se vám nelíbí v rámci toho průběžného systému penzí.


To já netuším, jak by rozhodl Ústavní soud, to opravdu, co by bylo, kdyby bylo, nemá význam, o tom diskutovat. Navíc my jsme důchodovou reformu zahájili, proběhla i první etapa, vstoupila do účinnosti od 1. ledna letošního roku, ale tady znovu opakuji, my jsme nikdy nechtěli toto prohloubení zásluhovosti dělat. Proč? Protože to znamená přesně tento krok. Znamená to, že části lidí, abyste mohl zvýšit jejich penze při stejném objemu peněz, tak musíte části lidí ty penze snížit. My se to snažíme dělat maximálně citlivou sociálně průchodnou cestou tak, aby to skutečně nebyla žádná dramatická změna proti stávajícímu stavu. Ale chci to znovu zdůraznit, je to vynucený krok, který si tato vláda nepřála, neplánovala ho, nepřipravovala ho, je to důsledek pouze rozhodnutí Ústavního soudu. Když bych to řekl velmi zjednodušeně a bonmotem, dopisy s protesty, prosím, neodesílejte na vládu nebo na ministerstvo práce a sociálních věcí, ale na Ústavní soud do Brna.

Tak takové byly dnešní Otázky. Připomínám, že nás najdete na internetových stránkách zpravodajského portálu České televize na adrese www.ct24.cz. Na internetových stránkách zpravodajské čtyřiadvacítky najdete i výzkum agentury SC&C pro dnešní Otázky, ze kterého jsme citovali a který se týká nejen stávky, ale také postavení odborů ve společnosti. Další Otázky odvysíláme opět příští neděli. Hezký zbytek neděle, pokud možno, ve společnosti zpravodajské čtyřiadvacítky.

ČT, Václav Moravec

Zdroj: ČT

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…