Přeskočit na obsah

Nechte už poplatky na pokoji

Ekonomika nám vykazuje rekordní pokles, úřednická vláda je sevřená v politických kleštích, jen horko těžko se snaží napravit značně pošramocené renomé u Evropské unie a čeká ji vážení každé koruny při sestavování rozpočtu na příští rok.

Zkrátka nastává doba, kdy by měly všechny kocourkovské půtky ustoupit rozumu a společnému zájmu. To bychom ale nesměli být v Česku - návštěvníkovi z jiné planety by se mohlo zdát, že zdaleka největším problémem tohoto roku je u nás placení zdravotnických poplatků.

Podívejme se na to racionálně, bez frází a emocí. Zavedení poplatků mělo za cíl motivovat lidi, aby si vždy rozmysleli, zda potřebují navštívit lékaře nebo předepsat léky. Hlavním smyslem nebylo získat jejich prostřednictvím dodatečné peníze do zdravotnického systému, ale snížit náklady a uvolnit přetíženou kapacitu tím, že lidé nebudou chodit k lékaři s každým kýchnutím.

Chápu, že názory na smysluplnost poplatků se mohou lišit. Ale ani jsme neměli čas a snahu vyhodnotit, zda fungují tak, jak si jejich autoři představovali - a už je budeme rušit. Ani jsem od politiků moc neslyšel, zda se poplatky osvědčily či nikoli v jiných zemích. Přitom určitě nejsme první, kteří jdou touto cestou. No a nakonec argumenty, že poplatky nejvíc dopadají na sociálně slabé vrstvy - seniory, rodiny s dětmi atd. A proto je třeba je zrušit? Systémové by přece bylo zohlednit tuto skutečnost v sociálních dávkách. A ty jsou u nás pořád celkově velmi štědré.

Takže shrnuto a podtrženo, nevidím jediný racionální argument, proč teď poplatky rušit. Je to prostě politické téma a tak se také chová. Byl jsem fascinován tím, že když se opozici nepodařilo zabránit zavedení poplatků, zkusila to alespoň obchvatem: vracení nebo hrazení poplatků kraji je úžasná záležitost. Nešlo by to například u pokut za dopravní přestupky? Když penzista udělá dopravní přestupek a dostane pokutu, mohl by mu ji krajský úřad jako sociálně slabému proplatit.

Pokročili jsme tak daleko, že se celá záležitost s poplatky dostala až k soudu. A máme tady několik rozhodnutí, že vracet poplatky prostě není možné. Ale to stejně nevadí, jejich odpůrci vymyslí nějaký jiný trik, tak už to v Česku chodí. Když se opozici s pomocí dalších poslanců podaří zákon změnit, budiž. Nelíbí se mi to sice, je to ale legitimní cesta. Jenže ignorovat zákon a rozhodnutí soudu, to už je silná káva.

Nicméně, s ohledem na dvojaké rozhodnutí sněmovny z minulého týdne musíme počítat s tím, že systém zdravotních poplatků se zásahu nevyhne. Větší chybou by bylo úplné zrušení. Podívejme se například na Slovensko - tamní kabinet rovněž tvrdě zasáhl do předchozích zdravotních reforem, ponechal však aspoň poplatek za pohotovost. Buďme optimisté a spoléhejme na rozum zákonodárců. Jakkoli se to v kontextu posledních měsíců zdá pošetilé...

HN, Michal Petrman, autor je vedoucím partnerem společnosti Deloitte pro Česko a Slovensko

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…