Přeskočit na obsah

Německo shání lékaře už teď, čeští úředníci jsou v klidu

Jak velkou účast mají vaše akce?

Účast na našich akcích je velká – lékaři si nás se zájmem přicházejí poslechnout. Účast dokonce předčila naše očekávání. Třeba v Chrudimi se na seminář dostavilo padesát procent všech lékařů nemocnice, a to v pátek odpoledne! Většina z účastníků je z akce nadšena a přímo na místě nám podepisují petice. Takto už jsme získali přes sto nových podpisů. Lékaři nejsou dostatečně informováni. O celé situaci možná vědí z médií, ale neznají tolik důležité podrobnosti.

Proč nejsou lékaři dostatečně informováni?

Lékař nemá v prvé řadě čas na to, tyto věci sám hledat – musí neustále sloužit. Je to vždy záležitost místní LOK, jak tyto informace lékařům sdělí – a tam to někdy neproběhne dostatečně. Na vedení se snažíme, posíláme materiály, ale vždy to leží na tom, kdo se toho v té konkrétní nemocnici chopí.

MUDr.ncák na náměstí v LitomyšliJak probíhá vaše agitační akce?

Začínáme vždy odpoledne na náměstí. Otevřeme stánek, měříme lidem zdarma tlak a mluvíme s nimi. Snažíme se jim vysvětlit, co české lékaře trápí a proč hrozí odchodem. Později se přesouváme do nemocnice, kde vedu seminář s lékaři.

Vedení nemocnic vám umožňuje tyto akce pořádat bez problémů?

Musím říci, že zatím nám z vedení nemocnic nikdo neházel klacky pod nohy. Tito lidé většinou chápou, v jaké situaci se lékaři ocitli, a proč jsou nespokojení. Spíše jim fandí. Navíc vědí, že my nechceme peníze od nemocnic, my je chceme po státu, který tuto situaci dopustil.

Na co se lékaři nejčastěji ptají?

Lékaři spíše naslouchají, než že by se přímo ptali. Naslouchají a potvrzují nám, že děláme správnou věc. Z jejich reakcí vyplývá, že situace je všude stejná – lékař je v podstatě neustále v nemocnici a slouží služby. Někdy dokonce i 12 – 14 služeb za měsíc – to je katastrofa! I řidiči kamionů a autobusů mají povinnou přestávku, lékař ne. V podstatě tráví obden v nemocnici, někdy je tam i častěji. Se vzrůstající únavou navíc vzniká větší riziko, že udělá chybu. A čím menší nemocnice, tím je lékař vytíženější.

Radíte jim i co dál po výpovědi?

Ukazujeme jim, jaké mají možnosti – práce v soukromém sektoru, pro farmaceutické společnosti nebo v zahraničí. Ale v tom posledním směru už nám výrazně pomohlo Německo a Rakousko – chystá se tu veletrh pro lékaře, kde budou německé a rakouské nemocnice nabízet českým lékařům svou alternativu. Jazyková bariéra není takový problém a součástí smlouvy má být i jazykový kurz.

Děkujeme, odcházíme. Náměstí Litomyšl.Proč ten náhlý zájem o české lékaře?

V roce 2013 začne platit nařízení EU o přesčasové práci, Německo shání lékaře už nyní. V ČR si toho všimnou úředníci až tři měsíce před tím, takže současný stav již nebude možný. Německo potřebuje do té doby sehnat 10 000 lékařů – takže začínají už teď. V této republice si toho všimne nějaký úředník až tři měsíce před tím, než bude pozdě.

Vy sám už víte, co budete dělat po uplynutí termínu výzvy?

Teď se naplno věnuji kampani Děkujeme, odcházíme. Ale pravidelně sleduji zahraniční burzu práce – umím německy, takže by to pro mě nebyl problém.

Štěpán Feik, www.tribune.cz

zdroj foto: www.dekujeme-odchazime.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…