Přeskočit na obsah

Neposílíš chudého vyhnáním bohatého


EURO: Jak vidíte situaci ve Středočeském kraji? Strany zde nasadily silné politiky jako Miroslava Kalouska (lídr krajské kandidátky TOP 09) či Davida Ratha. Čekají vás těžké váhy...

BENDL: Středočeský kraj je zvláštní region. Nemá přirozené centrum, je to okruží kolem Prahy, kde žije hodně lidí. Cena bytu v Praze je téměř cena domku ve středních Čechách, a tak má 140 tisíc lidí trvalé bydliště v Praze, ale žije ve středních Čechách. Je tu velká kupní síla. Třetím specifikem je zatížení dopravní infrastruktury; dlouhodobý problém je stav sítě rychlostních komunikací. Pražský okruh by velmi pomohl - jak ekologicky, tak ekonomicky.

Bohužel zde kandiduje spousta lidí, kteří nemají se středními Čechami nic společného. Milan Urban (lídr kandidátky ČSSD) dělá stín Rathovi, aby ho ČSSD nemusela moc ukazovat. Urban se snaží svojí aktivitou vymazat Ratha, ale moc dobře mu to nejde. Musí z toho být hodně nervózní. Nevěřím, že Rath reprezentuje názor ČSSD.

EURO: Jak to myslíte?

BENDL: Středočeský kraj dělá vše pro to, aby peníze z EU, které může čerpat v období 2007 až 2013 v rámci Regionálního operačního programu (celkem jde o zhruba 16 miliard korun z EU plus jedna miliarda z českých veřejných zdrojů), dostal především pod svou kontrolu. Hejtman Rath razí od svého nástupu v listopadu 2008 v čerpání evropských peněz jasnou linii - peníze směřovat na kraj, a to zejména do jedné oblasti - do zdravotnictví.

Poslední kousek, který se mu povedl, je unikátní. V polovině dubna zveřejnila regionální rada, na niž má kraj silný vliv, nové výzvy k možnosti čerpat peníze z Regionálního operačního programu (ROP). Celkem jde letos na jaře o osm výzev, v nichž je možné čerpat na dotacích zhruba 1,5 miliardy korun. Další šance bude až na podzim. Je mezi nimi pouze jediná, u níž mezi potenciálními příjemci podpory nefiguruje kraj. Zato je kraj výhradně uveden u dvou, v nichž jde - zřejmě zcela náhodou - o největší balíky peněz: 450 milionů a 340 milionů korun. Smutné je, že na malé obce pod pět tisíc obyvatel myslel kraj pouze v jedné výzvě, v rámci které mohou získat na dotacích celkem skutečně "štědrých" 20 milionů korun.

EURO: A co ta údajně poslední šance na dotaci z EU, v níž jde o nejvíce peněz a která se týká zdravotnictví?

BENDL: Tak to mi připomíná spíše znárodnění evropských peněz. Regionální rada, jež vyhlašuje všechny nabídky na investice dotované z fondů EU, paradoxně určila jako příjemce jen pět nemocnic v městech Příbram, Kolín, Kladno, Mladá Boleslav a Benešov. Zakladatelem těchto nemocnic je kraj. To je podle mého názoru zralé na stížnost k Evropské komisi - podmínit, že evropské peníze může využít jen kraj, krajské nemocnice, a nikoliv soukromé nemocnice. To je i v rozporu s pravidlem rovného přístupu, který by měly regiony při čerpání evropských peněz z ROP dodržovat. Zdravotnictví je veřejná služba, na druhé straně si ale jednotlivé nemocnice na trhu konkurují. Proč by tedy majitelé soukromých nemocnic nemohli požádat o evropské peníze?

Navíc vezměme v úvahu to, co Rath se zmíněnými pěti krajskými nemocnicemi plánuje. Vždyť evropské peníze by šly do nemocnic, které už třeba krajům nebudou patřit. Co chce hejtman udělat s velkými krajskými nemocnicemi? Hodlá je převést na nezisková zdravotnická zařízení. To změní jejich právní postavení - dosud jsou to akciové společnosti, v nichž působnost valné hromady vykonává krajská rada, a kraj tak může činnost nemocnic kontrolovat. Pokud by ovšem tyto akciovky převedly veškerý svůj majetek na nezisková zdravotnická zařízení a samy pak zanikly, což je poslední verze Rathova plánu, zanikla by i vazba mezi rozhodováním a vlastnictvím. Vedení neziskovky by dostalo pod kontrolu miliardové roční obraty, a komu by pak bylo zodpovědné za své kroky?

Všimněme si toho nepoměru. Pět krajských nemocnic má možnost vyčerpat dotace ve výši 450 milionů korun. Soukromé nemocnice nemají šance žádné. A malé obce mají teď na jaře šanci z celé jedné a půl miliardy na pouhých 20 milionů a až trochu paradoxně rovněž na investice do zdravotnictví. Přitom je ve Středočeském kraji 1146 obcí, z toho naprostá většina malých!

EURO: Není těch 20 milionů trochu málo?

BENDL: Malé obce vůbec nemají "za Ratha" snadný život. Sociálnědemokratický hejtman směřuje jednotlivé výzvy tak, aby mohl čerpat unijní peníze hlavně kraj. Dle mého názoru mu na malých obcích moc nezáleží, to vidíme na charakteru jednotlivých výzev. Vrátím-li se v čase trochu zpět - v době, kdy jsem pracoval jako hejtman, si Středočeský kraj vzal půjčku čtyři miliardy korun a z těchto peněz poskytoval malým obcím bezúročné půjčky, které mohly začít splácet až poté, kdy začaly čerpat evropské peníze. Obce, i když na samotný projekt často peníze měly, se bály investovat do jeho přípravy, protože pokud by pak se žádostí u bruselských komisařů neuspěly, zastupitelstvo by to považovalo za vyhozené peníze. Tímto krokem jsme, myslím, zejména malým obcím hodně pomohli k tomu, že se přestaly bát začít čerpat peníze z EU.

A co udělala ČSSD - tedy alespoň ve Středočeském kraji? Zastavila proces čerpání peněz z EU do doby, než jej dle svých slov "přehodnotí". Přehodnocení vedlo k tomu, že bezúročné půjčky byly zrušeny a povinná finanční spoluúčast u evropských projektů se pro obce zvedla ze 7,5 na 20 procent. Zajímavé je, že pro kraj se podmínky nezměnily: spoluúčast u vyhlášených výzev určených pro kraj činí nadále 7,5 procenta. Projekty financované v rámci ROP jsou nastaveny tak, že 85 procent jsou nevratné dotace z EU a 15 procent spoluúčast. Tu může kraj snížit tím, že částí peněz přispěje sám, a my jsme to také dělali, takže na obcích bylo spolufinancování jen ve výši 7,5 procenta.

Euro, ISTVÁN LÉKÓ

Zdroj: Euro

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…