Přeskočit na obsah

Patří do ordinace léky, či ne?


Zda lékaři nevydávají léky přímo v ordinacích, kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). O jeho motivacích Rath pochybuje: "... musíme také zjistit, jestli tak ústav činil o své vůli. Já mám spíš informace, že to bylo do určité míry i na nátlak současného vedení ministerstva zdravotnictví," řekl. SÚKL v této souvislosti upozorňuje na zákon o léčivech.

"Podmínky jsou platné už několik let. Zákon o léčivech stanovuje, že vybavit pacienta léky při poskytování zdravotní péče lze pouze v případě, že zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku anebo vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče," objasnila Hana Heringová ze SÚKL. Nicméně Rath to považuje za "hrubou manažerskou chybu vedení ústavu" a obviňuje SÚKL ze "šikany venkovských lékařů".

Zákon o léčivech umožňuje pouze ve výjimečných případech, aby lékař přímo vydal léčivo pacientovi. Zdá se, že se tato praxe využívá především v malých obcích, otázkou je, jestli se vždy jedná o "výjimečné" případy. "V obcích pod 5 000 obyvatel, jichž je v České republice obrovské množství, v podstatě lékárny neexistují, zatímco lékařské ordinace tam jsou," stěžuje si na danou situaci Rath a doufá, že po vítězných volbách ji ČSSD dokáže změnit.

Grémium majitelů lékáren (GML) na vyjádření Davida Ratha neprodleně reagovalo. Podle předsedy představenstva Mgr. Marka Hampela je snaha o podporu výdeje léčiv lékaři přímo v ordinaci dost nešťastná. "Je škoda, že hejtman David Rath dělá politiku, která úzce sleduje komerční zájmy některých lékařů. V mnoha případech to totiž může být na úkor pacientů. Jeho snaha přímo napojit lékaře na výrobce léčiv je očividná a nedůstojná," říká Hampel.

Upozorňuje rovněž, že se svým návrhem přichází Rath zrovna ve chvíli, kdy se konečně začíná hovořit o ekonomické zainteresovanosti mnohých lékařů na preskripci léků daných výrobců. "Nemáme nic proti tomu, aby lékaři provozovali lékárnu kdekoliv, kdykoliv a s kýmkoliv, ale za stejných zákonných podmínek, v jakých pracují lékárníci. Jsme zásadně proti tomu, aby ve svých ordinacích kšeftovali jen s vybranými lukrativními léčivy od výrobní firmy, s níž jsou předem dohodnutí, neplatili DPH z prodeje léčiv, a obcházeli tak platné zákony," uvádí Marek Hampel.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…