Přeskočit na obsah

PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné

Co považujete za největší problém českého zdravotnictví, který je nutno v roce 2019 přednostně řešit?

Za nejpalčivější problém českého zdravotnictví považuji snížený zájem o vykonávání ošetřovatelských profesí. Jedním z důvodů tohoto faktu je nedostatečné finanční ohodnocení.

Je to bohužel přetrvávající a nejčastější příčina odchodu zdravotníků do jiného, lukrativnějšího oboru. Navzdory tomu, že zdravotníci v ČR dostali v uplynulých letech opakovaně přidáno, platy stále nejsou adekvátní náročnosti našeho povolání a nemohou konkurovat platům v zahraničí či v komerční sféře.

Kromě toho bude Česká asociace sester ve spolupráci s MZ ČR i v roce 2019 usilovat o řešení i dalších problémů, které náš obor trápí. A to je například nadbytečná administrativa, zlepšení pracovních podmínek zapojením jiných profesí do multidisciplinárního týmu a diskuse nad benefity, které mohou zdravotníky přilákat zpět do jejich profese. Ve spolupráci s MZ ČR usilujeme také o rozšíření kompetencí sester, které je v souladu se zahraničními trendy.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…