Přeskočit na obsah

Proč to dělat jednoduše, když to lze složitě...

Včera jsem se konečně dostala k tomu, abych si prohlédla žádosti o vydání/prodloužení osvědčení k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu (registrace) a to jsem se podivila...

Zákon praví, že podmínkou k registraci je mj. doložení absolvování vzdělávacích aktivit v hodnotě 40 kreditů a určité doby praxe v oboru za posledních 10 let.

Kredity se dokládají soupisem absolvovaných akcí s podpisem zaměstnavatele a prostou kopií potvrzení o účasti. V pořádku. Nicméně, jestliže dokládám kopie potvrzení, proč musí být soupis akcí podepsaný zaměstnavatelem? A naopak - pokud mám soupis podepsaný zaměstnavatelem, proč musím kopírovat minimálně 10 papírů? Proč je nutné dvojí potvrzení téhož? Že by MZ podpisu zaměstnavatele nevěřilo? Máme cca 151 029 registrovaných zdravotníků, to je 1 510 290 listů papírů, když to počítám oboustraně či na A5, vychází to na 755 145 listů každých 6 resp. 10 let. Nedalo by se ušetřit?

A jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila v nové žádosti, jakým způsobem je nyní nutné doložit praxi v případě více zaměstnavatelů. Doposud to fungovalo tak, že stávající zaměstnavatel potvrdil zaměstnanci současnou i minulou praxi. Musí mít přece zápočtový list z bývalého zaměstnání...

Tak toto již nelze. V případě více zaměstnavatelů musí uchazeč o registraci doložit originál potvrzení od každého zaměstnavatele samostatně, nebo úředně ověřenou kopii dokladu o ukončení pracovního poměru nebo originál potvrzení od posledního zaměstnavatele. Takže mě a patrně velkému počtu dalších kolegů nezbývá než obchodit bývalé zaměstnavatele, případně navštívit úřední místo k ověření kopie. Možná je to pro MZ důležité, ale pro mě je to ztráta času a zbytečné výdaje na další zbytečný papír.

Lenka Šnajdrová, www.tribune.cz

autorka je všeobecná sestra a administrátorka serveru www.osetrovatelstvi.info

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…