Přeskočit na obsah

Stačí, aby protest podepsala polovina lékařů

Jak vypadají vyhlídky na úspěch akce Děkujeme, odcházíme pár dnů po volbách? Vláda se chystá šetřit každou korunu. Myslíte si, že je reálné, aby vláda vyslechla požadavky nemocničních lékařů a dala jim dvojnásobné platy než mají dnes?

Náš požadavek s volbami vůbec nesouvisí a jejich výsledek nemůže nic změnit na našem požadavku. Zdravotníci stále odcházejí. Mluví se o tom, že státní sféru čekají úsporná opatření, krácení příjmů. To už si u zdravotníků vůbec nedovedu představit. Myslím, že peníze se dají vždycky najít. Zaslechl jsem požadavek přesunout 10 miliard z obrany do školství, tak nevidím důvod, proč by se nenašly jiné zdroje právě na tyto požadavky.

Uvedl jste před časem, že jste připraveni ke kompromisům. V čem konkrétně byste byli ochotni ustoupit?

Myslím, že tato otázka je v tuto chvíli předčasná. Samozřejmě si nepřejeme, aby pacienty neměl kdo léčit, ale jestliže čekáme 20 let na důstojné ohodnocení, tak někdy musí přijít chvíle, kdy se ho dočkáme.

Určitě budete mít větší šanci, že se vaše požadavky vyplní, pokud budete mít připravené také návrhy řešení toho, kde peníze vzít. Až si vás budoucí ministr pozve k jednání, poradíte mu, kde by měl vzít na tento požadavek peníze?

Stačí lépe nakládat s prostředky, které ve zdravotnictví jsou. Přes výběrová řízení na stavby, přístroje, léky uniká až 20 procent objemu peněz. Další věcí je naprosto šílená léková politika. SÚKL má upravit kurz koruny vůči euru a tuto povinnost neplní. Několik let platíme za euro 29 Kč, přestože je realita 25 Kč. To jsou miliardy proplýtvaných korun. Pokud se tímto způsobem nakládá s penězi, pak chápu, že nejsou peníze na vyšší platy lékařů.

Máte spočítané, kolik miliard bude stát váš požadavek, aby nemocniční lékař po atestaci měl základní plat 75 tisíc korun a lékař před atestací 35 tisíc korun?

Nejsem makroekonom, nemám přesná čísla. Je potřeba si také uvědomit, že předkládáme požadavky pouze za lékaře. Lepší finanční ohodnocení si ale zaslouží také další zdravotníci. Nemůžou se nůžky rozevřít tak, že naše požadavky se splní a ostatní lidé ve zdravotnictví  nedostanou nic. Neumím spočítat, jak vysoké by byly náklady, pokud by se měly příjmy proporcionálně upravit pro všechny zdravotníky.

A pokud mluvíme pouze o podmínkách lékařů…

Myslím, že hrubým odhadem je to otázka do tří miliard. Přičemž velkým dílem by se tyto finance daly hradit navýšené platby za státního pojištěnce…

To by ale znamenalo další peníze ze státního rozpočtu…

Ano, ale musíme vycházet z reality, že u nás se na jednoho občana se platí čtyřikrát méně než za občana v okolních zemích. Přičemž péče je srovnatelná.  Jak už jsem řekl, veřejné zakázky musí být transparentnější a efektivnější. Když se podíváte, jak se horečně staví, jak se vybavuje, tak mám pocit, že jediný, kdo by měl být krizí zasažen, jsou zaměstnanci. Myslíte si, že stavební lobby bude méně stavět? Že dodavatelsko-odběratelské vztahy ustrnou a v rámci krize se zmrazí nebo sníží?

V Polsku uspěli mimo jiné také proto, že byl velmi silný tlak na řešení problému korupce ve zdravotnictví. "Veřejnost se dozvěděla o některých extrémních případech korupce. Lékaři v reakci na tyto zprávy začali stupňovat tlak na to, aby byly nastaveny platy na slušné úrovni," uvedl pro Medical Tribune člen rady polské lékařské komory Romuald  Krajewski...

S tím můžu jedině souhlasit. Mě se také nelíbí zainteresovanost na různých strukturách.

Nebyl úspěch polských lékařů dán tím, že se v Polsku provalila řada konkrétních korupčních afér, o kterých se lékaři nebáli veřejně mluvit?

Já si myslím, že ten úspěch spočívá v něčem jiném. A to v počtu lidí, kteří se do takové akce zapojí.

Podle šéfa polské lékařské komory uspěli tamní lékaři také tím, že se do jejich protestu zapojili profesionální vyjednávači. Vy také budete hledat pomoc odborníků na vyjednávání?

Zatím jsme o institutu profesionálních vyjednávačů neuvažovali.

A jste v kontaktu s polskými odboráři?

My jsme členem mezinárodních odborů, jsme samozřejmě v kontaktu i s polskými kolegy. O jejich akci jsme se dozvídali průběžně. Víme o sobě, ale nějaké intenzivní kontakty nemáme. Nemůžeme otrocky přejímat polský model v našich podmínkách. Každá země je jiná, jsou jiné podmínky zdravotnictví a podobně. Je ale důležité, že máme podporu evropských lékařských odborů.

Takže vám v současné chvíli nechybí nějaká užitečná informace – recept na zdárné dokončení akce?

To by bylo odvážné tvrzení, já si nehraji na vševědoucího…

Třeba byste se polských kolegů mohli zeptat na to, jak řešili případy lékařů, kteří mají hypotéky, malé děti a nemohou si dovolit takovou odvážnou akci.

To je každého osobní věc, zda se k protestu připojí nebo ne. Žádná organizace lékařů nevlastní žádný fond, ze kterého by byla schopna saturovat lékaře po několik měsíců. Vždycky to znamená osobní nasazení a odvahu. My nejsme centrála, která by měla miliardový majetek a mohla svým členům říci – nebojte se, my vás podržíme, pokud do toho půjdete, budete na přechodnou dobu dostávat platy od nás. Já souhlasím, že lékaři vycházejí z různých situací. Na druhou stranu si myslím, že protest nepovede k nezaměstnanosti mezi lékaři, ale k tomu, že ještě více z nich odejde pracovat do zahraničí.

Jak hodnotíte výsledky nedávného protestu lékařů v Karlových Varech? Pokud vím, tak tamní lékaři si nevymohli platy přes místní odbory, ale jednali za sebe jednotlivá oddělení..

Požadavky na vyšší ohodnocení lékařů vznesl tamní Lékařský odborový klub. Na základě těchto požadavků vstoupilo pět klinik do protestu. Ředitel se dohodl se čtyřmi klinikami, pouze internímu oddělení nenabídl stejné podmínky. Lékaři z interny pracovali týden na směnný provoz a pak došlo k dohodě i na tomto oddělení. Takže protesty inicioval místní LOK a pak vyjednávala jednotlivá oddělení. Já jsem seděl u toho jednání s ředitelem.

Bylo by pro vás přijatelné, aby tento karlovarský scénář platil pro celou republiku? Tedy že by jednotlivá oddělení vyjednávala s managementem nemocnic individuálně?

Nemyslím si, že je to úplně správné řešení. Je to nesystémové. Mělo by dojít k plošné dohodě. Ale samozřejmě neumím předvídat, jak se může situace vyvíjet. I polští lékaři nakonec dopadli podobně jako v Karlových Varech. Sice tam nevyjednávala oddělení od oddělení, ale nemocnice od nemocnice. V Polsku nedošlo k plošné dohodě mezi vládou a odbory o  plošném navýšení příjmů o určitou částku. Záleželo na tom, jak na to měl daný ředitel nemocnice nervy a žaludek. Já bych se přimlouval za koncepční řešení, než aby si  každý utrhnul, co se dá. Ale pokud se nebude dařit plošné řešení, nevylučuji vyjednávání jednotlivých nemocnic. Můj cíl je ale v této chvíli jednotné řešení.

Myslíte si, že lékaři jsou natolik jednotní, že tento protest bude úspěšný? "Nedovedu si zatím představit, že dám výpověď. Ne že bych ji nepodepsal, ale nevěřím v masovost této akce. Myslím si, že ve finále to podají jen jednotlivci. O jednotě lékařského stavu si nedělám iluze – viz sněmy komory a volby do jejího čela," odpověděl nám předseda odborového svazu v litomyšlské nemocnici...

Mezi jednotlivými segmenty lékařů rozhodně žádná souhra nepanuje. Jsme jeden sektor – sektor nemocničních lékařů, kteří si umí své požadavky nadefinovat. Praktici také jsou jednotní za své zájmy. My si s nimi nerozumíme, ale oni jednotní jsou – také je patrné, co si vymohli. Paralela s volbami do komory nesedí, protože v těchto případech na sebe naráží představy jednotlivých segmentů, ale my se tady bavíme o segmanetu nemocničních lékařů.

Kolik lékařů v nemocnici musí dát výpověď, aby měla akce smysl?

Myslím, že to musí být nad padesát procent lékařů v nemocnici.

A kolik nemocnic v republice se musí k protestu připojit?

To podle mne nehraje roli.

Pokud se políží pár okresních nemocnic, bude to mít nějaký celorepublikový dopad?

Já myslím, že ano. V řadě nemocnic je už nyní personální situace neúnosná. Jestli z nich ještě další lékaři odejdou… Já bych nechtěl budit dojem, že jedině fakultní nemocnice něco zlomí. Já bych chtěl, aby i kolegové na okrese věděli, že i oni jsou velmi důležití. Je to velmi špatný vzkaz k pacientům, že pokud tyto nemocnice tady nebudou, že se nic nestane.

Kdyby tedy došlo kvůli těmto protestům k uzavření tří zařízení v republice, bude mít nějaký celorepublikový dopad?

Jsem přesvědčen, že protesty budou mít jiný vývoj. To by samozřejmě nemělo smysl. Nevázal bych to na počty nemocnic, ale na personál. A pokud se přidá k protestu přes padesát procent lékařů,  tam nastává katastrofická situace v osudu další péče. K dnešnímu dni chybí v českých nemocnicích 650 lékařů. V nemocnicích není „vata“, abychom si mohli říci, že ještě 10-20 procent lékařů může odejít a teprve pak budeme nuceni něco řešit. Situace už nyní je katastrofální. Praha je v tomto ohledu atypická, je tu velké množství fakultních nemocnic.

Stále platí, že fakultní nemocnice se k protestu staví zdrženlivěji?

Je pravda, že ve fakultních nemocnicích bude potřeba vymyslet zvláštní přístup. Jsou to velké kolosy, několik pavilonů, je zde obtížná komunikace.

A ve vaší nemocnici – FN Královské Vinohrady je situace jaká? Kolik máte podpisů?

Zatím jsme na začátku, máme jich několik desítek, přičemž  v nemocnici pracuje 440 lékařů. Představoval bych si vyšší číslo, ale zatím kampaň probíhá. Na začátku honu se zajíci nepočítají.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…