Přeskočit na obsah

Vláda bude dnes jednat o případné pomoci slovenským nemocnicím

Vláda se v pátek mimořádně sejde, aby jednala o případném vyslání českých armádních lékařů na Slovensko. Ministři obrany Alexandr Vondra a zdravotnictví Leoš Heger na čtvrtečním jednání dohodli, že Češi v případě potřeby poskytnou maximálně 30 vojenských lékařů.

České nemocnice naopak neprojevily zájem své lékaře východním sousedům poskytnout, řekl ČTK Heger. Slovenští lékaři si protestní akcí chtějí vynutit razantní zvýšení platů. Asi 1200 z nich přitom o půlnoci uplynula dvouměsíční výpovědní doba.

Část z bouřících se slovenských lékařů by měla 1.12. nastoupit do služby kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu. Nemocnice však asi nedokážou zajistit plnohodnotnou péči o pacienty.

Kvůli rozsahu a formě pomoci se dnes sešli Vondra a Heger. Češi vojenské lékaře poskytnou, pokud o ně Slovensko projeví zájem. Rozhovory o pomoci mezi oběma zeměmi zatím nebyly ukončeny, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Plán na vyslání vojenských lékařů na pomoc slovenským nemocnicím kritizovala opoziční ČSSD. Stínový ministr obrany Jan Hamáček označil českou nabídku Slovensku za nepřijatelnou. Slovenská vláda se podle něj do sporů s lékaři dostala vlastní vinou.

"Česká armáda by proto neměla být tím, kdo bude aktivně řešit a potlačovat vnitropolitické spory a protesty profesních skupin za svá práva v cizí zemi," uvedl Hamáček.

České fakultní nemocnice podle Hegera zřejmě nepošlou na pomoc Slovensku žádné lékaře. Slovensko potřebuje akutně 15 anesteziologů. České lékařské odbory vyzvaly lékaře, ať na Slovensko v roli stávkokazů nechodí.

"Počítali jsme s tím, že vzhledem k tomu, že to bude na bázi dobrovolnosti, asi mezi lékaři nebude zájem. Situace se jim asi nejeví tak vyhrocená," řekl Heger.

Původní zprávy od slovenského ministerstva zdravotnictví, že dají českým lékařům dočasný plat, se podle Hegera nepotvrdily. Očekává se prý, že by pomoc hradila česká strana lékařům jen jako náhradu platu.

"Organizuje se spolupráce s vojenskými lékaři, hledá se cesta jak poskytnout menší výpomoc reálně a brzy," shrnul Heger. Podle jeho informací by návrh na vyslání vojenských lékařů měla vláda projednat v pátek.

Na Slovensku podalo výpověď původně přes 2000 lékařů, část jich výpověď stáhla, ve středu jich bylo ve výpovědi ještě 1200. Podle Hegera jsou kritické čtyři nemocnice, asi 16 z 90 je ohrožených, ale fungují. Čtyři kritické nemocnice jsou podle ministra na hraně kolapsu a potřebovaly by asi 15 anesteziologů, aby provoz udržely.

Slovensko řeší situaci s výpověďmi lékařů zatím odlišně než Česko, kde vláda na jaře protestujícím lékařům ustoupila a v memorandu jim slíbila výrazný růst platů. Lékaři pak výpovědi stáhli a v nemocnicích zůstali. Heger nechtěl zatím komentovat odlišný postup obou vlád.

Další kolo jednání na Slovensku v noci na dnešek opět ztroskotalo v otázce mezd. Odboráři nepřistoupili ani na nový návrh kabinetu premiérky Ivety Radičové, který počítal s vyšším růstem základních platů než o dosud slíbených 30 procent, tedy 300 eur (7600 korun). Zástupci asi 7000 nemocničních lékařů požadují výraznější zvýšení.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…