Přeskočit na obsah

Vláda odchod lékařů trestuhodně podceňuje, říká Engel

* Pane předsedo Lékařského odborového klubu, akce Děkujeme, odcházíme končí. Kolik nemocničních lékařů a z jakých profesí podalo výpověď?

Naše akce ještě nekončí. Zatím žádný výsledek nemá. Je to pouze první krok ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Počet výpovědí je 3825, ale ještě se může měnit. Akci jsme ale nedělali pro nějaké číslo. Cílem je zlepšit postavení lékaře v ČR. A v tom se bohužel zatím vůbec nic nezměnilo.

* Co nastane od 1. ledna 2011?

Pro pacienta nic. Bude běžet dvouměsíční výpovědní lhůta lékařů. Někteří ale mají ještě starou dovolenou, a tak je možné, že si ji budou vybírat. Pak může dojít k ohrožení provozu nemocnic.

* A co se stane od 1. března 2011?

Když připustíme, že vláda s námi nebude jednat a neprojeví žádnou snahu o vyřešení problému, který jsme nastolili, což by nás nesmírně mrzelo, pak ti lékaři, kteří podali výpověď, nepřijdou do práce a v některých nemocnicích se péče o pacienta může zhroutit.

* Mohou lékaři během ledna a února ještě výpověď stáhnout?

Samozřejmě, to je právo každého. Zrovna tak se může stát, že k výzvě Děkujeme, odcházíme se připojí další.

* Jednáte s vedením nemocnic, aby lékaře, kteří podali výpověď, vzala zpět?

Centrálně taková jednání nikdy nebyla. Vím však, že v některých nemocnicích lékařům, kteří podali výpověď, řekli: Jsme s vámi spokojeni, chápeme, že váš odchod není odrazem vnitřní situace v naší nemocnici, ale globální problém, a proto ať výsledek vaší výzvy dopadne jakkoli, pokud budete mít zájem se vrátit, tak vás zpět vezmeme. To je korektní.

* Neberete si pacienta jako rukojmí? Vždyť ten nejvíc doplatí na vaši akci.

Může to být tak vnímáno, ale to by nás nesmírně mrzelo. My jsme své požadavky vyhlásili v březnu letošního roku. Vláda měla devět měsíců na to, aby s námi jednala. A nic se nestalo. Trestuhodně odchod lékařů podcenila a podceňuje. Přitom vláda má odpovědnost za péči o zdraví lidu. Z toho mi vyplývá jediné, jako rukojmí si pacienty bere vláda, ne my.

* Neobrátí se vaše akce nakonec proti lékařskému stavu?

Vždyť v nemocnicích se ročně léčí dva milióny lidí. To je pětina národa.
Především vláda by si měla uvědomit rozsah problému, který jsme nastolili. K jeho řešení ale přistupuje od konce. Chce řešit následek, ne příčinu. My jsme nedostali jedinou korektní nabídku od vlády na splnění našich požadavků, která by vedla k tomu, že od akce ustoupíme. To nás nesmírně mrzí. Každý ví, že léčení následků je nejdražší. Bude stát víc peněz, zničí se struktura zdravotnictví a v tomto vládu nechápu. Zdroje na přidání lékařům rozhodně jsou a nejdou ze státního rozpočtu. Nechápu tedy, proč je taková snaha nevyjít lékařům vstříc a jen vyhrožovat krizovým stavem.

* Kde vzít peníze na přidání lékařům?

A proč jste se rozhodli pro akci Děkujeme, odcházíme? Hlavním důvodem byla celková nespokojenost se stavem českého zdravotnictví a s tím, jak po 21 letech od sametové revoluce se k lékařskému stavu přistupuje. Nikdo si naší práce neváží. Ohodnocení nastupujícího lékaře je 100 korun na hodinu, a to je tak práce brigádníka v nějakém rychlém občerstvení. Neodpovídá náročnosti studia a práce. My poměry chceme změnit.

* Ale lékaři v ČR berou v průměru 50 tisíc korun hrubého měsíčně.

Je to však se všemi službami a odměnami. Některým lékařům plat i roste, ale je to proto, že v daném oboru chybějí lékaři a oni dělají za ně. Je to proti všem evropským i českým zákonům. Mnoho lékařů pracuje třeba 350 hodin měsíčně. To jsou vlastně dva pracovní úvazky. Tento stav je dál nepřijatelný.

* Chcete říct, že přepracovaný a unavený lékař může dělat víc chyb při léčbě pacienta?

Samozřejmě. V roce 2007 jsme vyhlásili kampaň Unavený lékař. Vedli jsme ji sami amatérsky a odezva od vlády nebyla žádná. Nikdo nás nebral vážně. Proto při akci Děkujeme, odcházíme jsme si najali profesionální agenturu.

* Vaše důvody pro odchod nejsou tedy pouze finanční?

Ne, je to celkový stav zdravotnictví, personální devastace v nemocnicích, které už nesplňují ani nejnižší personální standardy, nepřijatelný systém postgraduálního vzdělávání pro mladé lékaře, kdy si všechno musí platit sami, a další věci.
* A co od vlády konkrétně požadujete?

Navýšení našich základních hodinových platů tak, aby začínající lékař místo stokoruny na hodinu měl dvě stě korun a ti nejzkušenější ze stávajících místo 240 měli 400 korun na hodinu. Tyto naše požadavky odpovídají pro začínajícího lékaře 1,5násobku průměrné mzdy v zemi, tedy asi 35 tisíc, a pro zkušeného lékaře trojnásobku, tedy asi 72 tisíc korun. Pokud se bude dařit a průměrný plat poroste, budou stoupat i naše platy, bude-li krize, budou naše platy klesat. Tato provázanost příjmu lékaře na průměrnou mzdu v zemi je podle nás korektní a zásadní.

* I jiné profese ale dělají hodně přesčasů a mnohdy je vůbec zaplacené nemají. A váš požadavek přichází v okamžiku, kdy státní správě i například hasičům a policistům se snižují platy o 10 procent. Není váš požadavek vůči nim nefér?

Vůči hasičům, policistům a dalším, kde jsou snižovány platy, se nefér nechováme my, ale vláda. Já bych jim nikdy plat nesnižoval. Rozdíl je v tom, že my víme o rezervách v systému zdravotnictví a nepotřebujeme další peníze ze státního rozpočtu, aby se navýšení mohlo uskutečnit.

* Kde tedy chcete peníze na zvýšení platů lékařů vzít?

Na požadované zvýšení platů lékařům jsou zapotřebí 3 až 3,5 miliardy ročně. To je 1,5 procenta celkových financí, které se ve zdravotnictví během roku otočí.
Peníze leží na účtech zdravotních pojišťoven. Je to 14 miliard korun. Ty se dají použít.
Peníze dále utíkají z naprosto nepřijatelné lékové politiky, kdy vzhledem k nečinnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv a komplikovaným zákonům kolem určování cen léků utíkají přes tři miliardy korun ročně. A tak bychom ve zdravotnictví mohli pokračovat. Jde o to, aby v systému byl preferován zaměstnanec, tedy lékař, zdravotní sestra a vůbec zdravotník, a ne stavařská lobby, farmaceutický průmysl a další, kteří na zdravotnictví někdy parazitují. * Jakou nabídku vláda musí dát, aby lékaři své výpovědi stáhli? Ministr Heger už opakovaně řekl, že přidání na požadovanou výši okamžitě reálné není. Tvrdí, že snad v horizontu dvou až tří let. Co vy na to?
Nemůžeme čekat tři roky. To je vyloučeno. Čekali jsme už 20 let. Už dál ne. Pan ministr Heger nereaguje na naše požadavky odpovídajícím způsobem.

* A jedná s vámi?

Ano, ale nevím, jestli tomu lze říkat jednání. On stále opakuje, že ve své podstatě máme pravdu, ale v horizontu dvou tří let žádné řešení nenabízí.

* A co říkáte tomu, že i když 4000 lékařů z nemocnic, kde jich pracuje přibližně 16 000, odejde, nic moc dramatického se podle ministra nestane, protože stejně tolik jich je třeba v létě na dovolených a péče je také zajištěna.

Ministr má představu, že některé nemocnice, zvláště ty malé, z nichž by lékaři odešli, se změní na doléčovací ústavy nebo na jakási střediska, jež budou jen distribuovat pacienty do nemocnic, které budou plně funkční. Tato myšlenka je naprosto scestná. Vždyť přece nejde jen o absolutní počet lékařů, ale o spektrum nabízených léčebných služeb pro pacienta. A pokud není dostatečný počet anesteziologů, neurologů, chirurgů, internistů, rentgenologů, pak ta nemocnice nebude schopna poskytovat nejen chronickou péči, ale ani akutní. Nejen se tedy budou odkládat operace, ale pacient se k nim vůbec nedostane. A to je moc špatná zpráva pro pacienta. Ne však z naší strany, ale od vlády k pacientům.

* Čili myslíte, že kvalita a dostupnost zdravotní péče se zhorší?

Naprosto jednoznačně.

* Už jste řekl, že jste si najali profesionální agenturu na akci Děkujeme, odcházíme. Ta zřejmě odvedla svou práci dobře. Proč jste ji vůbec najali?

Protože, jak již jsem řekl, v roce 2007 jsme vyhlásili kampaň Unavený lékař. Dělali jsme ji sami. A neměla odezvu. Při současné akci jsme chtěli, aby byla úspěšná. Proto jsme oslovili profesionální agenturu, a ta nám pomohla v tom, jak všechno udělat včetně mediální prezentace, aby se o akci vědělo a rozčeřila stojaté vody.

* Kolik jste jí zaplatili za tuto službu?

Snažím se férově odpovědět na všechny otázky, ale na tuto nikdy nikomu neodpovím. Akce je placena z příspěvků lékařů, nikoho jiného nestojí ani korunu.

* Tiskem proběhla zpráva, že akce stála 3,5 miliónu a možná i víc.

Opakuji: to je jediná otázka, na kterou neodpovím.

* Kam lékaři v případě, že 1. března z nemocnic odejdou, půjdou? Do zahraničí nebo si budou otvírat soukromé praxe? Ale VZP už řekla, že další rozšíření ambulantní sféry v úvahu nepřichází. Skončí tedy na úřadu práce?

Možností je mnoho. Minimálně několik set jich odejde do zahraničí. Jsem z toho v podstatě smutný, protože naše akce nechce vyhnat české lékaře z českých nemocnic. Naopak, chtěli jsme jen opustit systém, který je vůči nám nepříznivý, nepřátelský. Je mi líto, když kvalitní český lékař odchází do zahraničí, ale je to jeho volba. Mnozí už nechtějí ani čekat, jak celá akce dopadne, a místa v zahraničí si zajišťují. Svědčí o tom i obrovský nárůst lékařů v jazykových kurzech, kde se připravují na certifikát B z německého jazyka.
VZP sice ohlásila, že nedá smlouvy lékařům na nové ambulance, ale ti lékaři, co z nemocnic odcházejí, mohou u specialistů pracovat jako jejich zaměstnanci. Dále mohou jít k farmaceutickým firmám a dokonce dělat i mimo obor. Pak nebudou mít tolik stresu jako v lékařské profesi a možná víc peněz.

* A co úřady práce?

Na nich také mohou skončit. Už dnes, jak ukázala naše sonda, některé pracovní úřady nabízejí práci pro lékaře. Plat - 16 000 korun. A vedle je nabídka na svářeče, montéry za plat 18 000 korun. Stavební pokrývač 25 000 korun. Uvědomí si někdo v této společnosti, kolik let studia a praxe je třeba k výchově doktora? A za 16 000 korun co nabízejí? Není to směšné? To je ostuda tohoto státu.

* Vy sám jste podal také výpověď?

Ano, podal ji i syn a manželka, kteří jsou také lékaři. Syn je mladý, umí řeči, ten do zahraničí zřejmě půjde. Já mám osmdesátiletou maminku a nemůžu ji zde nechat samotnou. Povinnost syna vůči ní splním. Nějaké místo v nějaké profesi si určitě najdu.

* A nebude vám líto opustit profesi, když celý život děláte rentgenologii?

Asi bude. Já podávám výpověď poprvé ve svém profesním životě. Jako lékař pracuji 31 let.

* Pokud lékaři od března odejdou, dostupnost a kvalita péče se zhorší. Vy zvítězíte, ale budete mít z toho radost?

Vítězství vypadá úplně jinak. My nechceme rozvrátit české zdravotnictví. Mysleli jsme si, že vláda, která se deklaruje jako odpovědná a chce bojovat s korupcí, bude s námi jednat. Vždyť nabízíme úspory v systému, které by měly přijít nám, zaměstnancům. Místo toho nezájem. Velmi mne mrzí, kam až se celá věc hrotí.

* Obrátili jste se i na premiéra Nečase se svými požadavky. Jak vnímáte jeho postoj k vám?

Vláda nechala řešení problému pouze na ministru zdravotnictví docentu Hegerovi, i když premiér Nečas deklaroval při jeho nástupu do funkce, že mu bude pomáhat. Jaký je stav mezi nimi teď a jak mu skutečně při řešení problému pomáhá, to nevím. Mám však pocit, že vláda má nyní tolik svých vlastních vnitřních problémů, že překrývají problém lékařů. Pevně ale věřím, že pan premiér Petr Nečas se začátkem příštího roku bude muset nějakým způsobem do řešení situace ve zdravotnictví vložit. Už přesáhla kompetence ministra zdravotnictví a může přerůst ve vážný politický problém.

* Ministr tvrdí, že odejde-li tolik lékařů, jako jste uvedl, tedy necelé 4000, a drtivá většina z hlavních oborů, pak je třeba svolat bezpečnostní radu státu a situaci řešit. Připravuje také krizové scénáře a v nemocnicích se děje totéž.

Tento přístup považuji za snahu zastrašit nás, za zásah do práv odborové organizace a tyto výroky považuji dokonce za protiústavní. Mám právní rozbor, který tvrdí, za jakých situací je možné uvedený postup aplikovat. Jsou to živelní pohromy a vojenské napadení státu. To, že je tady avizovaný nedostatek lékařů devět měsíců, rozhodně není důvod.

* Co byste tedy vzkázal premiérovi a co ministru zdravotnictví?

Pan ministr mne svým přístupem zklamal. Selhal manažersky. Nejen že včas problém neuchopil, ale spíše ho bagatelizoval. Nepřinesl žádné řešení situace. To, že připravuje krizové scénáře, nepovažuji za odpovídající řešení. Chtěl bych požádat pana premiéra, aby nebral naši akci jako boj lékařů s vládou, ale jako věcný problém situace ve zdravotnictví, která není dobrá už desítky let. Měl by se pokusit najít řešení. Chápu, že se připravují reformní zákony, ale nic o nich nevíme a je otázka, kdy a v jaké podobě budou schváleny. Co přinesou lékařům a pacientům.

* Je možné během ledna a února situaci ještě ustát tak, aby lékaři zůstali?

Od března vláda spala a nedělala pro nás nic. Ale je možné v těchto dvou měsících hodně udělat. Na stůl ale musí přijít nabídka, která nás uspokojí. Ta by se měla blížit našim platovým požadavkům a požadavkům na změnu systému zdravotnictví. Nic takového ale není.

* A co když vláda nyní urychleně vám nějakou nabídku dá, třeba takovou, že přidání na platech bude od roku 2012? Změní se váš postoj?

Ne. 3800 nemocničních lékařů je ve výpovědi a žádají řešení v časovém horizontu, který jsme určili. Rok 2012 pro nás odpovídající není. Je to už teď.

* Co říkáte tomu, že někteří starší lidé se domnívají, že pokud lékaři chtějí odejít do zahraničí, měli by vrátit peníze, které stát do jejich studia dal, což je zhruba na jednoho lékaře milión korun.

Stáhnu vaši otázku na sebe. Já jsem vystudoval v roce 1980 a od té doby 31 let ve zdravotnictví pracuji. Určitě jsem odvedl zpátky mnohem víc než to, co do mne stát investoval. A jestli někdo někomu něco dluží, pak český stát dluží mně za to, jak mě celá ta léta špatně ohodnocoval. Nemám tedy pocit, že bych měl dluh vůči českému státu.

* A mladí lékaři?

Když jim stát vytvoří dobré podmínky, nebudou mít důvod odejít jinam. Pokud je nevytvoří, tak v rámci globalizace mohou pracovat kdekoliv. A stát by si to měl uvědomit a ne že po šesti letech studia, kdy do nich investoval, teď je vlastně ze země vyhání. Mrazí mne z toho, že v pátém a šestém ročníku medicíny už studenti mají svoje hnutí Děkujeme, nenastoupíme. To je tragédie, ale ne těch studentů, je to tragédie přístupu státu k lékařské profesi.

*** 


PRÁVO -  Václav Pergl


Zdroj: Právo

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…