Přeskočit na obsah

Všechny smlouvy na ministerstvu přehodnotíme

První část rozhovoru s prvním náměstkem ministra zdravotnictví, MUDr. Vladimírem Pavelkou (TOP 09)

Vaše strana je členem vlády, která se deklarovala jako vláda protikorupčních opatření. Jako první náměstek máte velké pravomoci. Co konkrétního chystáte udělat proti korupci ve zdravotnictví?

Provedeme audit toho, co na ministerstvu probíhalo v oblasti obchodních soutěží i smluvní politiky. Jediná skutečná prevence korupce jsou transparentní soutěže na všech možných úrovních. Když jsem působil na Jihočeském kraji, zveřejňovali jsme všechny potřebné veřejné zakázky na internetu. A bylo to naprosto transparentní. Další chystanou změnou, která se týká  přímo řízených organizací, je centralizace nákupů, zavedení internetových aukcí, jak máme ostatně stanoveno v koaliční dohodě.

Dokážete odhadnout, o kolik korun přichází zdravotnictví kvůli předraženým zakázkám? Ve zdravotnictví se příští rok očekává propad 10 miliard, kolik korun by se dalo zachránit eliminací korupce?

Já to nedokážu odhadnout. To je spíše věc odborníků na tuto problematiku a já se za odborníka na otázky korupce nepovažuji.

A dopějete k těm číslům?

Nevím, jestli k nim dospějeme, Myslím, že náš cíl je spíše předejít další korupci.

Říkal jste, že provedete audit v oblasti obchodních soutěží. Jak konkrétně bude probíhat audit zadávání velkých zakázek?

Prověříme všechny smluv, které má ministerstvo zdravotnictví i ty, které se týkají přímo řízených organizací.

Kterých konkrétně zakázek se to bude týkat?

To já nevím. Není tomu tak, že já osobně bych vybíral konkrétní případy…

AFÉRY Z MINULA? TO JE PRO MĚ RETRO

Tak já budu některé z nich jmenovat, vy k nim řeknete svůj názor. Čerpání dotací na Integrované operační programy. Ředitel přímo řízených organizací MZ nám před několika týdny v rozhovoru řekl, že všechny nákupy jsou několikrát zkontrolované a v pořádku…

Určité audity proběhly, ale my to necháme znovu prověřit.  Nejsem odborník na oblast kontroly. Bude potřeba, aby se to prošetřil odbor vnitřního auditu.

Ten ale bude kontrolovat už to, co je zkontrolované.

Nevím. Já nejsem odborník na kontrolu a audity.

Ale jste druhý nejmocnější muž ministerstva. A můžete vydat různé pokyny.

Já chci, aby bylo přesvědčivě potvrzeno nebo naopak vyvráceno, že nákupy proběhly správně. Máme na to odborníky - ať mi přinesou výsledky a potom budeme dále jednat.

Další kauza - tkáňová banka. Stát prodal firmě PrimeCell s nejasnou majetkovou strukturou za nejasných podmínek tkáňové centrum v Brně. Byl tento obchod přínosem pro stát, jak tvrdil váš předchůdce, nebo naopak velmi nevýhodná a pochybná, jak tvrdí kritici – od některých politiků až po vědecké odborníky?

Já mám o těchto kauzách zatím informace nikoliv z ministerstva, ale pouze z tisku,  zprostředkovaně. Na rozhodnutí státu v této chvíli není co měnit, bylo rozhodnuto po právu. Jestli vyplynou nějaké nové skutečnosti, pak se k tomu ministerstvo vrátí. Já ale nemohu zpochybnit každé rozhodnutí svých předchůdců až někam do dob ministra Davida.

Privatizace Tkáňové banky ale není tak staré rozhodnutí. K jejímu prodeji došlo  narychlo pár dnů před koncem Topolánkovy vlády…

Ano. Ale třeba za paní ministryně Součkové před deseti lety se tady odehrálo cosi, o čem se dodnes mluví, ačkoliv se už to dávno netýká ministerstva zdravotnictví…

Ale nyní se nebavíme o Diag Human, ale o vzniku tkáňové banky.

Já ale uvádím jako příklad tuto záležitost proto, že bychom se takto mohli libovolně vracet až do hluboké minulosti ministerstva zdravotnictví. Do dob, kdy jsme tu ani já ani pan ministr nebyli. My toto nemůžeme přezkoumávat. Z tohoto důvodu není důvod, abychom se k těmto věcem vraceli. Pro nás hlavní úkol není vracet se do minulosti, ale zajistit tu péči do budoucnosti.

Veřejné diskuse o nových finančních zdrojích ve zdravotnictví se neustále týkají pouze výše  poplatků, které státní kase přinesou pár miliard. Úspory získané díky lepšímu zadávání státních zakázek mohou být daleko větší…

Chápu, na co se ptáte. Také bych byl rád, kdybychom dokázali uspořit díky průhledným zakázkám. Také to máme ve koaličním prohlášení. Ale ptáte se mne na to příliš brzy. Bylo zvykem, že nový ministr a jeho tým má sto dní. Nám nebyl dopřán ani den. Ještě než jsem nastoupil…

Tak už jsem vám volala o rozhovor, vím. Chtěla jsem vědět, jaké bude mít vize člověk na pozici prvního náměstka ministra zdravotnictví. Jaké budou jeho priority…

Jenže zatím se tady nebavíme o prioritách, ale je to spíše téma retro…

Neptáme se na retro. Ptáme se na vaši vizi. Buď počítáte jen s financemi z poplatků a ze změny zdravotního pojištění, nebo chcete velký objem peněz ušetřit také tím, že zabráníte předražování státních zakázek…

Pokud se ptáte na moji vizi, ta je následující. První fáze je rok 2011, kterou já nazývám záchranné brzdy. Musíme spustit urychleně změny, aby se systém nezhroutil do propasti. Ptala jste se na úspory při nákupech – ty sem patří také. A nejen nákupy přístrojů - přístroj koupíte jeden. Ale třeba nákup rukavic – těch koupíte statisíce. Obvazů nakoupíte vagóny… Chci se soustředit na tyto operativní činnosti, protože to je otázka bytí a nebytí v roce 2011. My víme, že v této oblasti možné úspory jsou. Druhá věc je, že tyto úspory nesmí ohrozit příjmy zdravotnických pracovníků. Takové bude zadání pro ředitele přímo řízených organizací.

FAKUTKY NEBOU SMĚT SÁHNOUT NA MZDY ZDRAVONTNÍKŮM

To je pro mne novinka. Takže – ve fakultních nemocnicích nebudou smět ředitelé sahat na platy zdravotníků a budou muset šetřit jinde?

Peníze v příštím roce budou chybět všem sektorům ve zdravotnictví. Ale čím větší nemocnice, tím větší má polštář, tím větší má kapacitu se s nedostatkem peněz vyrovnat.  Zadání u přímo řízených organizací bude - ušetřit, ale zároveň zachovat objem mezd zdravotníkům.A to je velmi důležité! Jestliže mají nemocnice ušetřit 10 procent nákladů a objem mezd tvoří zhruba polovinu nákladů, tak v té druhé polovině nemzdové budou muset ušetřit dvakrát tolik. Budou se muset soustředit na výhodnost nákupů materiálu, i na výkonnost nezdravotnické části nemocnice.

K příjmům zdravotníků se vrátíme později. Zůstaňme ještě o zbytečném úniku peněz ze zdravotnictví. Zmiňoval jste oblast nákupů v nemocnicích. Do jaké míry je tato oblast podle vás zasažena korupcí?

Já nevím, zda  je tam korupční prostředí. To nikdo nedokázal. V nemocnicích může pracovat poctivý zaměstnanec, který ale nakupuje nevýhodně, protože to chytře neumí.  A právě na tuto oblast se chceme zaměřit. Možná je to tím, že se předchozí tým soustředil na velkou reformu, kterou nebyl schopný prosadit a nesoustředil se na tyto drobnosti.

Pořád jsme se ještě nedostali k tomu, co bude ministerstvo konkrétně dělat proti korupci ve zdravotnictví?

Už jsme mluvili o prevenci korupce. Elektronické aukce…

A vyřeší elektronické aukce počet účastníků v soutěži? Zjistili jsme, že nemocnice utratily  3.3 miliard korun za soutěže, do kterých se přihlásil jen jeden účastník. Taková zakázka byla evidentně špatně zadaná, vysoutěžila se zbytečně vysouká cena. Co uděláte pro to, aby stát postupoval při zakázkách v budoucnu hospodárněji?

To já nevím, já nejsem odborník. Já vám můžu říci jiný příklad. Před deseti lety se prováděla rekonstrukce chirurgického oddělení České Budějovice a zároveň prováděla výstavba domova důchodců ve Strakonicích. Byla vysoutěžena levná firma, ta firma uprostřed výstavby zkrachovala a stálo to o sto milionů více. Samozřejmě, že by bylo skvělé, pokud by se podařilo stáhnout ceny dodávek všech přístrojů třeba o 10 procent. Konkrétnější údaje dávat nemůžu, protože v této věci není rozhodující můj subjektivní názor.

Nejde o váš subjektivní názor, ale o pohled prvního náměstka ministerstva zdravotnictví.  Pokud budete mít vůli to změnit, nemusíte být odborník, můžete se obklopit lidmi, kteří tomu rozumějí.

Samozřejmě že to tak bude. Musím mít pro to nějaký odborný podklad. Já jsem viděl spoustu soutěží na kraji, ale já jsem se na nich přímo nepodílel, byl jsem na konci jenom jako divák. Nyní se ocitáme v jiné situaci. Tyto kontroly musí udělat buď auditoři nebo poradenská firma.

A nemůžete místo auditorů, kteří už zkoumají jen to, co už bylo přezkoumáno, pozvat tým odborníků, kteří umějí napsat zadání pro veřejné zakázky tak, že se do nich přihlásí více než jedna firma? To by bylo možná i méně nákladné. Auditorské firmy jsou dosti drahé…

Bavíme se o tom, že tady visí ve vzduchu nějaké dohady o korupci v resortu, ve státě. Já říkám, ať přijde někdo znovu a řekne, zda bylo něco špatně či ne. Druhá věc je nastavení nových pravidel a soutěží.

Prověříte také to, do jaké míry byly některé zakázky vůbec potřebné? Například smlouvu s externí firmou, která ministerstvu za 35 milionů ročně dělá administrativu rezidentských míst? Když jsme tuto záležitost letos na jaře zjistili, mladí lékaři, kterým ministerstvo stále říká, že v resortu není ani koruna navíc, nechtěli takové zprávě uvěřit.  Prověříte i tento typ zakázek?

Nevím. My škrtáme především platy zaměstnanců ministerstva a vůbec zaměstnance ministerstva. Smlouva se ale prověřovat bude.

Jak dlouho vám to prověřování smluv bude trvat? Stát musí začít šetřit rychle. Škrty jsou plánované od začátku roku 2011 …

Nevím, jak dlouho to může trvat. Nikdy jsem takovou záležitost v takovém rozměru neřešil.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Jak bude ministerstvo řešit krizovou personální situaci ve zdravotnictví?
Zaslouží si podle náměstka lékaři a sestry lepší platy?
Jak dlouho mají lékaři čekat na lepší ohodnocení?
Čtěte pokračování článku v pondělí 6. září.
V průběhu příštího týdne najdete také další odpovědi na dotazy čtenářů Medical tribune

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…