Přeskočit na obsah

Výzva nespokojených lékařů nabírá na síle

10.12.2010
Moderátor:Jakub Železný
Dobrý večer, výzva nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme nabírá na síle. Lékařský odborový klub  uvedl, že například na Vysočině se za dva týdny připojilo k podepisování hromadných výpovědí přes 80 % všech lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že jim rozumí, nemůže ale v současné době s jejich platovými požadavky nic dělat. Za chvíli bude hostem Událostí, komentářů. Výpověď v současné době podepsalo už tisíc lékařů, tedy zhruba šestnáctina všech těch, kteří pracují v nemocnicích. Vedle Vysočiny se to týká severu Moravy, Pardubic, Vysočiny, ale také Brna. Na některých odděleních ohlásilo odchod až 90 % lékařů.

Autor: Markéta Šenkýřová
Jmenuje se Zámečník, ale je špičkovým chirurgem pardubické nemocnice, za hodinu si podle svých slov vydělá míň, než dostávají třeba řemeslníci. Proto stejně jako jeho 110 kolegů podepsal.

Luboš Zámečník, lékař na chirurgii, Pardubická krajská nemocnice:
Ten obor, tu medicínu má člověk tak rád, že prostě se mu nechce odejít. Samozřejmě ty podmínky k tomu musí být takový, aby to člověka zároveň i uživilo.

Jiná jména, ale stejné příběhy, výpovědi dávají stovky lékařů, ať už primáři nebo lékaři na úplném začátku kariéry.

Marie Žaloudíková, primářka dětského oddělení SZZ Krnov:
Já budu určitě vždycky pracovat jako pediatr, ale nevím kde.

Situace se vyhrocuje třeba na Vysočině, odejít z nemocnic hodlá asi 500 lékařů, tedy asi 80 % všech doktorů v kraji. Pětina z nich výpověď podala v nemocnici v Jihlavě.

Bohdan Trnka, LOK, Nemocnice Jihlava:
V nemocnici pracuje 150 lékařů a ten počet výpovědí je 115 k dnešnímu dni.

Podobné počty se ozývají i z Moravy. V Opavě se výpovědí k protestu českých lékařů připojilo 80 lékařů, v havířovské a krnovské nemocnici v každé po padesáti. Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny v příštím roce zřejmě přijde o 145 doktorů, lékaři z nedaleké úrazovky předali šéfovi místních odborů 72 vyplněných výpovědí.

Jan Filipinský, náměstek, Úrazová nemocnice Brno:
Největší počet kolem 90 % traumatologů, kolem 60 % chirurgů.

Záchranné scénáře už vymýšlí nemocnice i jejich zřizovatelé, tedy kraje. Třeba v Pardubicích podalo výpověď 22 anesteziologů z 25 doktorů. Po jejich odchodu by oddělení muselo skončit.

Tomáš Gottwald, LOK, Pardubická krajská nemocnice:
Ve dvou nebo třech lékařích, kteří by tady zůstali, nejsou schopni zajistit ani chod lůžkového oddělení, natož operativu.

Hejtmani tak musí začít situaci řešit, celodenní jednání třeba na severu Moravy dopadlo nevalně, v úterý se musí sejít bezpečnostní rada kraje.

Jaroslav Palas, ČSSD, hejtman Moravskoslezského kraje:
Za této situace zapojíme do situace záchranný zdravotní systém tak, abychom pacienty v rámci kraje, v rámci jednotlivých nemocnic, oddělení rozváželi.

Kraje také opět žádají Ministerstvo zdravotnictví, aby přistoupilo na podmínky doktorů. Hlavně na požadavek zvýšení platu o 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy. Ministr ale nepřidá a to ani za cenu částečného uzavírání nemocnic.

Leoš Heger, TOP 09, ministr zdravotnictví:
V žádném případě nejsme schopni tyto požadavky naplnit během jednoho roku či dvou let.

Podle plánů odborářů budou lékaři podepisovat výpovědi do Vánoc, od 27. prosince je pak chtějí hromadně odnášet jednotlivým ředitelstvím nemocnic.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger živě v ČT, dobrý večer.

Pane ministře, dva týdny sběru podpisů a takhle vysoká čísla, například na Vysočině 80 %, co to pro vás teď aktuálně znamená?

Ta situace je nepříjemná, protože je čím dál napjatější. Já myslím, že Lékařský odborový klub velmi eskaluje celou tu věc, ale musím říci, že ty výpovědi nejsou podány. Ty jsou sepsány.

Čili pro vás to zatím nejsou relevantní čísla?

Ale samozřejmě, že ano, ale dokud tu výpověď někdo nepodá a neodevzdá ji na personálním oddělení nemocnice, tak je to pořád něco jako verbální protest.

Dobře. Vy tedy nevěříte tomu, že se ten verbální protest promění, přetaví v protest reálný?

Ale tak já si myslím, že je to docela možné, že se přetaví, ale rozhodně si nemyslím, že odejde 50 % lékařů z nemocnic.

To znamená, že budete vyčkávat, že na to teď nebudete nějak aktuálně konkrétně reagovat, kromě těch slov, že lékaře na jednu stranu chápete, nemáte připraveny žádné kroky, jako nevěříte tomu, že se to skutečně stane?

Ne, tak to já bych nechtěl takhle provokovat ty lékaře, já si myslím, že někteří odejdou. Rozhodně je možno registrovat v posledních týdnech naprostou změnu rétoriky, oni už neříkají, že odejdou do ciziny, už se z toho stává docela normální regulérní alternativa stávky, která je jenom vymyšlena tak, aby ti lékaři nebyli ohroženi, když by stávkovali a někomu se něco stalo, ale do té ciziny už neříkají, že jich odejde 4 tisíce.

Máte pocit, že vůbec na žádné typy protestu nemají nárok, že skutečně jsou ohodnoceni tak, jak by skutečně měl být špičkový lékař ohodnocen? To přece vy sám jste několikrát řekl, že to tak není.

Ne, to já dobře vím a říkám jim to i teďka, že mě strašně mrzí, že k té situaci dochází zrovna v této době, protože ty platy zaostávají, medicína se obrovsky rozvíjela, v posledních deseti letech se zvýšil objem všeobecného zdravotního pojistného o 100 %. Je to neuvěřitelné číslo, v posledních pěti letech 50 % a ty peníze nešly do platů, bohužel.

I z jiných krajů je hlášeno mnoho výpovědí, 60 % jich je podle LOKu podáno například v Úrazové nemocnici v Brně a právě její ředitel Karel Doležal se k nám teď připojuje, pane řediteli přeji vám dobrý večer do Brna.

Karel Doležal, ředitel, Úrazová nemocnice v Brně:
Také vám dobrý večer.

Řekněte, je to podle vašich informací správné číslo, těch 60 %?

Je to v podstatě skoro stejné číslo, tak jak jsem je dneska dopoledne obdržel.

Znamená to ale, že skutečně reálně z vašeho zařízení odejde 60 % lékařů? Pan ministr to tady před chviličkou trochu zpochybňoval, to, že zatím to je podle něj, abych to interpretoval, jenom nějaká výhrůžka, jenom jakýsi protest, ale zatím to podle něj ještě není reálný odchod.

No já nevím, jak to je jinde, ale v Úrazové nemocnici si dovedu živě představit, že čím to budeme dále oddalovat, tak ti lékaři si budou hledat ta místa a můžeme nakonec dospět k tomu, že 1. března tam bude chybět víc jak 50 %, ať už jakýchkoliv odborností a ta nemocnice se bude muset, jak se říká přetavit hodně do systému takzvaného MASHe, kdy budeme hledat krizové plány zcela zbytečně a myslím si, že pokud bychom dneska začali s lékaři jednat a dávali jim určité alternativy a takzvané to světlo v tunelu, tak jsme schopni se s nima dohodnout, protože oni nechtějí za každou cenu odejít. Oni neříkají, že chtějí jenom zvýšit platy, oni také mluví o dalších věcech, které je trápí a které se už léta neřeší.

Ale já mám přesto pocit, pane řediteli, že víc, než to pověstné světlo v tunelu oni opravdu chtějí nějaké ohodnocení své práce, co by tedy teď podle vás reálně mělo ministerstvo i zde pan přítomný ministr dělat, aby tedy i ti vaši lékaři byli spokojenější a aby to zatím byla opravdu jenom hrozba?

Tak já dovedu pochopit, že dneska se nedají nalézt nějaké značné prostředky, které by byly schopné pokrýt částku dvojnásobku, trojnásobku platu. To si myslím, že by se mělo rozložit do nějakých let a někdo by jim to měl zaručit, aby postupně během tří, čtyř let byli schopni dosáhnout aspoň na úroveň 60, 70 % ne platu v Rakousku nebo Německu, ale těch průměrů, které tam lékaři berou vůči průměrným platům v jejich zemi.

Dobře. Co říkáte, pane ministře, tomuto komentáři pana ředitele, tomuto názoru?

Tak já bych řekl něco k tomu úplně na začátku, co říkal pan ředitel. On šéfuje traumatologické nemocnici, takže ví dobře, jaký je to problém chystat předem nějaká záchranná opatření, dokud ten stav nenastal a já jsem se trošku divil tomu, když říkal mělo by se jednat. Já jsem dělal ředitele téměř 14 roků a já jsem byl u mnoha jednání, kolektivních vyjednávání, vždycky jsme se nějak domluvili, tak tady musím zdůraznit, že v první řadě já, kdybych dneska dělal ředitele nemocnice, tak bych si to pokládal za svou prioritní úlohu ty lékaře aspoň nějak upokojit.

Počkejte, čili jednat nemáte vy, ale má jednat pan ředitel Doležal a ostatní ředitelé?

Tak já jednám. Já svou roli přijímám a svou povinnost přijímám a také s těmi lékaři jednám.

Dobře a když se vás zeptám přímo, co by měl dělat takový ředitel nemocnice, jako je pan Doležal v Brně, co byste mu naopak vy doporučil?

No tak já bych mu doporučil, aby s těmi lékaři opravdu jednal, aby jim v první řadě zaručil, že jim zůstanou platy na té úrovni, na které byly. Já vím, že je to málo, že oni chtějí výrazné přidání, lékaři mají asi 1,9 průměrné mzdy, nejnižší průměrné mzdy v západní Evropě jsou v Dánsku, kde je 2,4. Takže ten rozdíl je sice velký, ale není tak světoborný a pokud nemocnice funguje dobře a vede si slušně, je dobře řízená, tak ví, že krize pomine, zase bude lépe a platy by se potom mohly zvyšovat.

Stačí to podle vás, pane řediteli Doležale, co říkáte těmto slovům pana ministra?

No já se přiznám, že my jsme v trošičku specifické situaci, protože Úrazová nemocnice měla jakousi svou minulost, která se přetavila v to, že přecházela jako bývalé státní zařízení pod město 1. 1. 2009 a došlo tam k určitým výrazným změnám z hlediska úhrad. A já se s těmi úhradami potýkám už dva roky tak, abych to dostal na ten startovní blok k 31. 12. 2008. Samozřejmě že jednám s lékaři už nejméně těch pět, šest měsíců, kdy se vyskytla tahleta akce. Samozřejmě hledáme možnosti, jak zejména mladým lékařům vytvořit podmínky pro vzdělávání, pro pracovní prostředí, ale fakt je to, že my jsme nemocnice, která má obrat 420, 430 milionů a z nich máme polovinu nákladů na mzdy, tam se těžko hledají prostředky toho typu, abych mohl dejme tomu třeba pět, šest procent ročně dávat nárůst i vzhledem k tomu, že v loňském roce byla přijatá opatření pro sestry a sestrám byly zvýšeny platy, což se v letošním roce promítlo takzvaně 100%, pan ministr určitě ví, o čem mluvím.

A jaký je, pane řediteli, řekněme váš osobní postoj nebo vztah k tomu protestu lékařů, ptám se proto, že třeba v Pardubickém kraji se za lékaře v otevřeném dopise postavili i někteří politikové, dokonce i pan hejtman Martínek z ČSSD, také vaši tamní kolegové, ředitelé nemocnic, jaký je vlastně váš osobní postoj k tomu protestu lékařů?

Tak já, protože v tom zdravotnictví pracuji také už 15 let na těch pozicích ekonoma, ředitele menších nemocnic, tak se na to dívám skutečně z toho pohledu, co ti lékaři odvádí za práci. Jsou to obrovská kvanta přesčasové práce, které oni dávají do toho systému čili oni už dneska nabyli pocitu toho, že se zneužívá, že se prostě díry ve zdravotnictví vykrývají na úkor jejich mezd a to znamená, že je neustále problém sehnat lékaře tak, abychom je udrželi. Já dovedu pochopit, že bychom mohli zeštíhlit kupu nemocnic včetně restrukturalizace lůžkového stavu, ale to se musí bych řekl koncepčně nachystat, protože to by mohlo také v některých případech přinést velmi nepříjemné záležitosti z hlediska dostupnosti a kvality péče.

Pane ministře, skutečně se nedalo třeba víc, řeknu to velmi laicky samozřejmě, škrtat v jakémkoliv jiném resortu? Vám jistě nemusím připomínat, že zdravotnictví je resort z nejcitlivějších, i pokud se týká vnímání veřejnosti, skutečně se nedalo najít o něco víc peněz?

Teď se mě ptáte jako vládního úředníka, jestli jsem měl na vládě zařídit, aby se do zdravotnictví dostalo víc peněz. Já musím zdůraznit, že ve zdravotnictví se neškrtalo, že jediný akt, který nastal negativní bylo, že minulá vláda neschválila nebo parlament neschválil zvýšení podílů za státní pojištěnce. Ty peníze ubývaly jednak tím, že se snížil výběr pojistného díky nezaměstnanosti, jsme pořád v krizi, bohužel, a jednak tím, že se medicína strašně rozvíjela, v posledních letech rostla.

Vy jste na nedávném sjezdu lékařské komory řekl, že pokud podá výpověď všech těch 7 tisíc odborářů nebo příznivců odborářské akce, budou se zavírat některá oddělení, možná i nemocnice, prodlouží se čekání na operace, zhorší se dostupnost péče a tak dále. Je už teď pane ministře ta doba reálně blízko anebo z toho, co jste řekl na začátku vyplývá, že se toho zatím neobáváte, protože to jsou zatím jenom řeči?

Ne, já bych tomu neříkal zatím řeči, je to vážná situace.

No říkal jste, že to zatím ještě není tak vážné.

No není. Tak ty výpovědi, jestli budou opravdu podány na personální oddělení, tak budou podány ke konci prosince, pak nastane dvouměsíční výpovědní lhůta, já se musím zastat lékařů, protože si myslím, že nakolik jsou rozezleni, tak nebudou tak neseriózní, aby odešli před tou výpovědní lhůtou čili dvouměsíční polštář na přípravu té situace a pak samozřejmě je možno mít další polštář - dvouměsíční prázdninový provoz, kdy ty nemocnice pojedou na snížený objem výkonů.

Na péči to nebude nijak znát?

No bude to péče po těch dvou dalších měsících čili to už jsme někde, se blížíme téměř půl roku, tak ta péče bude samozřejmě nepříjemná, pacienti budou odkládáni, některé výkony budou mít dlouhou čekací dobu.

Pane řediteli, co vy uděláte, abyste udrželi schopnost zajistit péči na té stávající úrovni, respektive co by to tedy pro brněnskou úrazovku znamenalo, pokud by se to množství odchodů avizovaných z vašeho zařízení ukázalo jako opravdové?

Pokud by se tento krizový nebo katastrofický scénář chystal, tak skutečně budeme muset hledat cesty ve spojení jednání se všemi nemocnicemi na Brněnsku, abychom dosáhli toho, aby pacient nebyl ohrožen, zejména u akutní sféry. To co říkal pan ministr beru, že budeme muset odložit řadu operací, fakt je to, že řada těch operací se neprovádí v letních měsících, už z důvodu toho, že takzvaně teplotní problémy, které nastávají, tak mohou v řadě případů ztížit stav pacienta po operaci, takže když to budeme takto protahovat to prázdninové období na dva měsíce a pak další dva měsíce, protože samozřejmě s tím personálem, který nám tam zůstane a ten se bude s odpuštěním točit, tak jak dlouho to vydrží ten personál v takovémhle stavu pracovat 24 hodin po dobu dvou a dalších dvou a půl měsíců, to si nedovedu představit.

Pane ministře, připomeňme, že jste spoludržitelem nebo spíše spolutvůrcem rekordu, jste 18. ministr zdravotnictví od revoluce, máme se připravit na 19.? Vy jste řekl, že v případě opravdových masivních odchodů odejdete i vy, ve světle těch dnešních informací, jak moc se vaše rezignace přiblížila?

Tak já jsem taky řekl, že jestli jich bude 7 tisíc, tak se budu muset jako čestný muž zastřelit, což doufám nebudu.

To snad opravdu bylo přehnané.

A já si myslím, že v současnosti já jsem dostal důvěru pana premiéra, já jsme s panem premiérem nedávno jednal spolu se dvěma hejtmany, kteří jsou si té situace vědomi. Jeden z nich je shodou okolností pan hejtman Běhounek, předseda zdravotní komise a oni jsou připraveni spolupracovat. Já si myslím, že i ředitelé musí spolupracovat, pan ředitel Doležal to řekl správně, ale musí i zřizovatelé. Já se omlouvám, ale musím říct, že když tady padlo Pardubický kraj, tak Pardubický kraj je zřizovatel nemocnic, tak se taky musí o něco postarat.

Pane řediteli, měl by podle vás pan ministr odejít? Samozřejmě ne se někam čestně střílet, ale odejít z funkce.

No to se mě ptáte bych řekl příliš na mnoho. Já se vzhledem k tomu, že pana ministra znám a nesmírně si ho vážím, protože jeho manažerské schopnosti, které ukázal v hradecké nemocnici vypovídají za vše. Beru, že je to velmi slušný člověk, který samozřejmě když do toho zdravotnictví šel na pozici ministra, tak věděl, do čeho jde a že to nebude mít lehké, to už samozřejmě tušil dopředu a držím mu palce, aby se mu podařilo s těmi lékaři dojednat takový rozumný vývoj, který zamezí tomu hromadnému odchodu.

Poslední věc na vás, pane ministře, nemáte vy sám signály, že jste v ohrožení, objevovaly se takové v minulých týdnech, byť byly vzápětí vždy kvapem dementovány?

Ne. Myslím si, že teďka momentálně ta situace je stabilní a já bych se rád věnoval tomu, abychom se na celou situaci připravili a já bych velmi prosil lékaře, aby si uvědomili, že my jsme udělali za těch pět měsíců dost práce, připravili jsme nový systém vzdělávání a já je moc prosím, aby to nepřeháněli.

ČT 24, Markéta Šenkýřová

 

Zdroj: ČT24

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…