Přeskočit na obsah

Zástupci odborů ve zdravotnictví budou jednat s premiérem Nečasem

Moderátor (Jan Bumba):
U ministra neuspěli, zkusí to u premiéra. Za necelé dvě hodiny by se s Petrem Nečasem měli sejít zástupci zaměstnanců veřejné sféry, aby se ho pokusili přesvědčit, že plánované škrty v tarifních mzdách jsou pro ně neúnosné a nepřijatelné. Na dopolední schůzce odboráři ve zdravotnictví nepochodili u nového rezortního šéfa Leoše Hegera s výzvou, aby se u kolegy ve vládě, ministra práce Jaromíra Drábka přimluvil za, možná, zmírnění chystaných změn. Podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivany Břeňkové by se to dalo zajistit zvláštním nařízením vlády.

Host (Ivana Břeňková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče):
To znamená, že vláda by schválila a předložila by Poslanecké sněmovně změnu zákoníku práce, která je pro nás nepřijatelná. A dále a nebo současně nebo poté by jednala o úpravě formou nařízení vlády.

Moderátor (Jan Bumba):
Odboráři ve zdravotnictví tvrdí, že propad jejich mezd by mohl být ve skutečnosti mnohem podstatnější, než uvažovaných tarifních deset procent. Podobné stížnosti zaznívají i z lékařských kruhů. Ty také varují, že zhoršené platové podmínky by mohly vést k hromadnému odchodu lékařů do ciziny. Naším hostem je nyní ministr zdravotnictví Leoš Heger. Dobrý den.

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Dobrý večer.

Moderátor (Jan Bumba):
Vítám také prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Dobrý den.

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Dobrý den vám i posluchačům.

Moderátor (Jan Bumba):
A rovněž Jaroslavu Kunovou, předsedkyni Asociace nemocnic a ředitelku Plzeňské fakultní nemocnice. dobrý den přeji i vám.

Host (Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Plzeňské fakultní nemocnice):
Dobrý večer.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane ministře, co jste dnes vůbec mohl odborářům přislíbit? Asi nic moc to vypadá?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Tak já musím říct, že momentálně ten prostor pro vyjednávání z mé strany není nijak velký, protože celá ta věc se dostala do dohody mezi panem ministrem Drábkem a premiérem, si myslím. Já si nejsem přesně jistý, jak to je. Ale rozhodně se pokračuje na přípravách změn tarifů cestou zrušení platových stupňů. A ty platové stupně jsou teďka velikánským, velikánským problémem pro odboráře. Ale na druhé straně musím říct, že platové stupně by vedly k výrazné nápravě některých anomálií, které se v té naší platové tabulce jsou.

Moderátor (Jan Bumba):
A k čemu by to tedy bylo dobré, pane ministře?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
No, pro Ministerstvo práce a sociálních věcí by to bylo zjednodušení závazku vlády snížit mzdové náklady ve veřejné sféře.

Moderátor (Jan Bumba):
Tomu rozumíme. Já se omlouvám, že vám skáču do řeči. Já jsem nepoložil přesně tu otázku. Takže myslel jsem to tak. K čemu by to bylo dobré ve zdravotnictví?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Ten problém, který nastal, je v tom, že se hledá univerzální postup pro všechny rezorty, ze kterého by se potom mohly odpíchnout nějaké lokální změny v jednotlivých rezortech, které jsou předjednány. A jestliže ten návrh projde, tak ministři rezortní podle slibu dostanou prostor na vytváření nějakých variant ve svém rezortu. Ale jinak ten základ by měl být stejný, aby byl zjednodušeně prosaditelný a kalkulovaný celý ten pokles. Já musím říct, že chápu ten odpor odborářů a jejich nespokojenost, protože tak, jak se ta čísla ocitla v té tabulce, tak nejenom že reprezentují snížení o deset procent, ale reprezentují i zrušení té speciální tabulky, která byla dlouho vydobývána pro zdravotnictví.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane Kubku, vy jste dnes sice u pana ministra nebyl, ale pokud víme, tak jste spolu mluvili osobně někdy koncem minulého týdne. Takže předpokládám, že vás výsledek dnešního setkání ministra Hegera s odboráři nijak nepřekvapil, že?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Ne, tak nepřekvapil. Protože my jsme skutečně všechny ty argumenty řekli již minulý týden. V současnosti nemocnice shání více než sedm set lékařů prostřednictvím úřadů práce. Ten skutečný nedostatek bude minimálně kolem tisíce lékařů. Za prvních osm měsíců letošního roku Česká lékařská komora vystavila více potvrzení pro lékaře, odcházející do zahraničí, než za celý loňský rok. Prostě exodus lékařů pokračuje.

Moderátor (Jan Bumba):
Už se to děje?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Samozřejmě. A tohle je v podstatě skutečně taková facka těm nerozhodným, aby konečně vzali rozum do hrsti a odešli tam, kde si jejich práce dokáží lépe vážit. Protože tato země opravdu lékaře nepotřebuje.

Moderátor (Jan Bumba):
Jsou ty tarify opravdu tak zásadní věc? Omlouvám se, že jsem vám do toho vstupoval. Ty tarify, proč je to tak důležité?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Nezlobte se, všichni chodíme do práce pro peníze, musíme se nějak živit. A pokud součástí toho materiálu je, že díky tomu se ušetří z veřejného zdravotního pojištění šest celé čtyři desetiny miliardy korun, tak na kom jiném se mohou ušetřit než na našich platech. Proto nevěříme pohádkám o tom, že pokles tarifních platů bude kompenzován nějakými osobními příplatky. Protože kdyby přece nám chtěli nechat platy tak, jak je máme, tak by přece nikdo neriskoval, nešel do takového sociálního otřesu, který bude. A skutečně tentokrát se zdravotnictví otřese v základech.

Moderátor (Jan Bumba):
Pojďme se, prosím, podívat na to z perspektivy nemocnic. Paní Kunová, podle vás nejsou, jestli se nemýlím, obavy lékařů úplně opodstatněné. Tvrdíte, že ani po případné úpravě tarifních tabulek nepřijdou přinejmenším ti ve vaší Plzeňské fakultní nemocnici zkrátka. Můžete jim to zaručit?

Host (Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Plzeňské fakultní nemocnice):
Ano můžu zaručit našim lékařům, nejen lékařům ale všem zdravotnickým pracovníkům, a dá se říct i pracovníkům teda i ostatních oborů v oblasti nemocnice, že jejich plat nepoklesne. Samozřejmě pokud odboráři by se domluvili, že některé, že to by již bylo předmětem kolektivní smlouvy, že některé jaksi oblasti by bylo vhodné upravit nějaké ty relace, tak samozřejmě je možné o tom diskutovat. Ale zatím můžu garantovat s naší tedy ekonomickou situací v nemocnici určitě na tento i příští rok, že mzdy nepoklesnou.

Moderátor (Jan Bumba):
Takže když to řeknu trošku lidově. To, že by ty platy byly dorovnány osobním ohodnocením namísto tarifních tabulek, tak to není pohádka? Tohoto slova použil pan Kubek.

Host (Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Plzeňské fakultní nemocnice):
Ne, určitě to pohádka není. Nemůžu samozřejmě garantovat za všechny státní organizace nebo státní zdravotnická zařízení ve státě. Ale zatímco jsem hovořila se svými kolegy, tak všichni samozřejmě vnímají, že kdybychom toto nedodrželi a v některém případě, v některých oblastech nedostatkových možná ještě peníze nezvýšili, takže nám vlastně ta výrobní síla odejde z nemocnic. A ta nemocnice se dostane ještě na daleko horší ekonomickou úroveň, než by byla, kdyby ty platy snížila.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane Kubku, není tohleto dostatečné ujištění? Určitě i management nemocnic si uvědomuje, že nemůže přijít o nejlepší lékaře a sestry, že prostě je musí zaplatit?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Tak především paní ředitelka Kunová, jakkoliv si jí vážím, nemůže garantovat nikomu vůbec nic. Protože ona je dnes ve funkci. A když zítra pan ministr rozhodne, tak ve funkci nebude. To znamená, já chápu, že ona musí říkat to, co chce rezortní ministr slyšet. Ale skutečně toto žádné záruky nejsou. V civilizovaných zemích jako je Rakousko, Německo, Francie, Velká Británie, ostatně ty země, kam od nás lékaři utíkají, mají lékaři, stejně jako ostatní zdravotníci, garantované tarifní platy. A kromě toho nějaké osobní příplatky, odměny, které se pohybují v jednotkách, maximálně v desítkách procent. Ale nikdo není existenčně závislý na libovůli svého nadřízeného. A znovu opakuji. Do nemocnic přijde v příštím roce méně peněz, protože vláda zcela chybně rozhodla nezvýšit platby za státní pojištěnce. Bude propad deset miliard. Ten propad je třeba nějakým způsobem řešit. Pacientů je třistakrát víc než nás lékařů. To znamená, bude tady tendence řešit to na náš úkor. A pan ministr Drábek, a já si té odvahy vážím, poměrně na rovinu napsal do toho materiálu, že šest a půl miliardy tímto způsobem ušetří. Ostatně ono se šetřit bude muset, protože snížení platů v celé rozpočtové sféře způsobí pokles výběru nemocenského pojištění, zdravotního pojištění. A pochopitelně rozvrátí i současný kolabující důchodový systém. Takže to rozhodnutí je i z ekonomického hlediska nesmysl. A vzhledem k tomu, že lékaři v našich nemocnicích chybí, tak v podstatě je to taková skutečně zápalná láhev, vhozená do přetopených kamen. Ten návrh je úplně mimo realitu současného zdravotnictví. A já bych chtěl připomenout, že pokud nedojde k zásadnímu zvýšení platů v nemocnicích, nebavme se o snížení, ale zásadnímu zvýšení platů lékařů, tak velká část nemocničních lékařů koncem roku podává hromadně výpověď. A já ...

Moderátor (Jan Bumba):
A vy je k tomu vyzýváte?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Ano, my je plně podporujeme. Protože pokud lékaři z našich nemocnic, tak jako dnes, odcházejí po stovkách, tak se politikům daří ten problém zametat pod koberec, je všechno v pořádku, nikdo nic neřeší.

Moderátor (Jan Bumba):
Když jich bude víc?

Host (Milan Kubek, prezident České lékařské komory):
Pokud odejdou po novém roce tisíce lékařů, nemocnice se budou muset zavřít, zdravotní péče zkolabuje. A konečně to snad naše politiky vyvede z letargie. A po dvaceti letech planého žvanění konečně začnou problémy zdravotnictví řešit.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane ministře, my se stále vracíme k té otázce, jestli to osobní ohodnocení, pokud by klesly tarify, vyrovná ten propad mezd? Je nějaká záruka, že by vedení nemocnic doplatilo zdravotníkům to, o co by přišli v rámci těch tarifních složek platu?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Pane redaktore, já musím reagovat na pana prezidenta Kubka. On používá rétoriku, která je opravdu strašlivá. A já myslím, že už to trošku přehání. Ty garance spočívají v tom, že dneska je naprostá většina ředitelů všech nemocnic naprosto odpovědných. A nedopustí k tomu, aby došlo k drastickému snížení platů, protože by jim opravdu ten personál utekl. Za druhé žádné masivní odchody lékařů nenastávají. Žádné tisíce lékařů neodcházejí. Ministerstvo taky vydává povolení pro práci v zahraničí. A my jsme ten nárůst nezaregistrovali. To neříkám proto, že bych chtěl rozzlobit mladé lékaře, kteří si oprávněně stěžují na systém vzdělávání. Samozřejmě že platy ve zdravotnictví by byly potřeba navýšit. Ale uvědomme si , že tato země je někde na konci krize, která se teprve teďka začíná dostávat do zdravotnictví. To zdravotnictví naštěstí neprodělalo a neprodělá takové otřesy, které byly spojené s nezaměstnaností a dalšími nestabilitami. A dnešní managementy nemocnic si toho personálu velmi váží.

Moderátor (Jan Bumba):
Takže nějaké zhroucení zdravotnictví, o jakém mluvil pan Kubek?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Ne, já rozhodně se k tomuhle nepřipojím. A myslím si, že si užijeme své se snížením rozpočtu o deset miliard, které opravdu vzniklo vládním nařízením o nezvýšení příspěvku za státního pojištěnce. Ale upozorňuji, že to byla minulá vláda, která to takhle rozhodla. A ten propad tady bude. Ale já věřím tomu, že všechny nemocnice a všechna státní zdravotnická zařízení se velmi budou snažit, aby pacientům se dostalo to, co je potřeba. A aby v té nouzi, která bude, aby se to období roční tak zhruba, které se očekává, se překlenulo.

Moderátor (Jan Bumba):
Já vám velice děkuji za rozhovor

Radiožurnál, Eva Odstrčilová, Jan Bumba

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…