Přeskočit na obsah

Zdravotní reforma pro naše děti

V naší zemi dnes probíhá obrovská debata o budoucnosti zdravotnictví ve Spojených státech. A v uplynulých několika týdnech věnovala velká část médií největší pozornost nejsilnějším hlasům. Naopak jsme neslyšeli hlasy milionů a milionů Američanů, kteří každý den v tichosti zápolí se systémem, jenž mnohdy funguje lépe pro zdravotní pojišťovny než pro ně.

Existují lidé jako Lori Hitchcocková, s níž jsem se minulý týden setkal v New Hampshire. Lori je v současné době samostatně výdělečně činná a snaží se založit firmu, avšak protože má žloutenku typu C, nemůže najít zdravotní pojišťovnu, která by ji pojistila. Existuje muž, který přišel o zdravotní pojistku právě uprostřed chemoterapie, poněvadž pojišťovna zjistila, že má žlučové kameny, o kterých v době podání žádosti o pojistku nevěděl. Jeho léčba se v důsledku toho pozdržela a muž zemřel.

Den co den slýchám další a další podobné příběhy, a právě proto tak naléhavě pracujeme na schválení reformy zdravotního pojištění ještě v letošním roce. Téměř 46 milionům Američanů, kteří zdravotní pojištění nemají, nemusím vysvětlovat, jak je to důležité. Neméně důležitá je však reforma pro Američany, kteří zdravotní pojištění mají.

Musíme zkrotit pojišťovny

Existují čtyři hlavní cesty: Zaprvé získáte v případě, že nemáte zdravotní pojištění, možnost vybrat sobě a své rodině vysoce kvalitní a dostupné krytí léčebných výloh.

Zadruhé reforma konečně dostane pod kontrolu raketově stoupající výdaje na zdravotnictví, což přinese reálné úspory rodinám, podnikům i naší vládě. Seškrtáme stamiliardy dolarů vynaložené plýtvavě a neefektivně na federální zdravotní programy typu Medicare a Medicaid a na neopodstatněné dotace pojišťovnám.

Díky zefektivnění programu Medicare budeme zatřetí schopni zajistit, aby šlo více dolarů daňových poplatníků přímo na péči o seniory namísto obohacování pojišťoven. Naše reformy také sníží částky, které senioři platí za léky na předpis.

A začtvrté poskytne reforma všem Američanům základní spotřebitelskou ochranu, jež konečně požene k zodpovědnosti pojišťovny. Celostátní výzkum z roku 2007 ukazuje, že zdravotní pojišťovny v předchozích třech letech diskriminovaly více než 12 milionů Američanů s onemocněním nebo zdravotním omezením, které se u nich vyskytlo již dříve. Pojišťovny odmítaly takové lidi pojistit, odmítaly jim hradit výlohy spojené s léčbou konkrétní nemoci nebo zdravotního omezení, případně si účtovaly vyšší pojistné.

My těmto praktikám učiníme přítrž. Naše reforma zabrání pojišťovnám odepírat krytí kvůli předchozím zdravotním problémům pojištěnců. Nikdo by v Americe neměl přijít na mizinu jen proto, že onemocněl.

Hovory u kuchyňských stolů

Dlouhá a intenzivní debata o zdravotnictví, která se v posledních několika měsících vede, je dobrá věc. Vyjadřuje samotnou podstatu Ameriky.

Dbejme však na to, abychom mluvili spolu, nikoliv jeden přes druhého. Zákonitě spolu budeme nesouhlasit, ale nesouhlasme spolu v otázkách, které jsou reálné, nikoliv v divokých dezinterpretacích, které ničím nepřipomínají cokoliv, co kdo kdy skutečně navrhl.

Navzdory všemu, co jsme viděli v televizi, věřím, že u kuchyňských stolů po celé Americe tato seriózní debata probíhá. Někteří lidé reformě fandí, jiní z ní mají obavy. Téměř všichni ale chápou, že něco se udělat musí.

Cynikové a negativisté budou dál využívat strachu a znepokojení k politickému zisku. Navzdory veškeré zastrašovací taktice je však skutečným strašákem - a skutečným rizikem - představa, že nebudeme dělat nic. Zachováme-li status quo, budeme dál přihlížet, jak každý den přichází o zdravotní pojištění 14 000 Američanů. Pojistné bude dál raketově stoupat a spolu s ním poroste i náš schodek.

To není budoucnost, kterou si přeji pro své nebo i pro vaše děti. A není to budoucnost, kterou si přeji pro Spojené státy americké.

V konečném důsledku tu vůbec nejde o politiku. Jde tu o životy a živobytí lidí. Jde tu o budoucnost Ameriky, zda se za několik let budeme moci ohlédnout a prohlásit, že toto byl okamžik, kdy jsme učinili potřebné změny a zajistili našim dětem lepší život.

HN, Barack Obama
Autor je prezidentem Spojených států amerických

Zdroj: HN

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…