Přeskočit na obsah

Zkorumpovaní lékaři škodí zdraví

ÚHEL POHLEDU

Mediálně atraktivní příběh zdravotnické korupce nekončí. Skrytá kamera ČT natočila lékařku brněnské nemocnice Elišku Jugovou, jak si fiktivní dealerce firmy Novartis říká o provizi 250 korun za každé předepsané balení léku. "Dávali mi to vždy k desátému v měsíci, protože jsem tím platila nájem," pochlubila se a dodala, že si tak po dobu patnácti let přišla bokem na deset tisíc měsíčně. To je mimořádně odporné.

Motivování lékařů k předepisování léků prostřednictvím dárků, provizí nebo cest do exotických zemí ohrožuje pacienty na zdraví a na životě. Je motorem medikalizace. Z problémů každodenního života se uměle vytvářejí medicínské diagnózy a pacientům jsou ordinovány léky, které vůbec nepotřebují. Prezident České lékařské komory Milan Kubek to vidí jinak.

"Je to stejné, jako když jakýkoliv obchodník bere provizi za to, že odebere zboží té a té firmy... Pokud je několik léků na stejnou chorobu, které mají stejné nebo podobné účinky, tak je čistě na lékaři, který z těch léků zvolí... Za tohle se z lékařské komory nevylučuje," řekl pro Hospodářské noviny. To je mimořádně odporné.

Zdraví není zboží, zdravotnictví není supermarket a lékaři nejsou prodavači. Názor, že je jedno, jaký lék se stejnou účinnou látkou lékař předepíše, tak proč nesáhnout po tom, za který kyne provize, je nepřijatelný. Nebere totiž v úvahu subjektivní zkušenost a psychiku pacienta.

Lék nepůsobí jen účinnou látkou. Tím nejcennějším lékem je důvěra pacienta v lékaře a postup, který zvolil. Mohu uvést případy, kdy pacient dlouhodobě užíval lék, který mu pomáhal a s nímž byl spokojený. Pak jej ošetřující lékař bez vysvětlení vyměnil za lék se stejnou účinnou látkou od jiného výrobce, neboť k tomu byl motivován provizí. Pacient nový lék špatně snášel, především ale úplně ztratil důvěru ke svému lékaři.

V květnu se v Praze konala konference věnovaná etické spolupráci lékařů a farmaceutických firem. Světlo světa spatřila nová deklarace. "Farmaceutický průmysl nesmí nabízet neoprávněnou pohostinnost, dary a požitky. Ty by měly být nenákladné a relevantní pro medicínskou praxi.

Farmaceutické společnosti mohou organizovat nebo sponzorovat setkání lékařů. Místo setkání by mělo být přiměřené vědeckým a vzdělávacím účelům a nemělo by vyžadovat cestování delší, než je nutné. Pohostinnost v průběhu setkání by měla být všeobecně přijatelná, přiměřená a omezená výhradně pro účely setkání," píše se v ní. To je mimořádně odporné.

Neexistuje jediný důvod, proč by se lékaři měli nechávat od firem hostit, obdarovávat nebo zvát do exotických zemí. Pokud to dělají, stávají se dlužníky a otevírají tím obrovský prostor korupci. Obětí se stává nic netušící pacient. Co s tím?

Skupina senátorů amerického Kongresu navrhuje přijetí zákona, který by firmám ukládal povinnost zveřejnit veškeré platby směřující k lékařům ve veřejně přístupném centrálním registru. K přijetí podobného opatření vyzývá i Britská královská lékařská společnost.

Instituce medicínsko-farmaceutického komplexu se tomu zuřivě brání. Došlo by totiž k rozkrytí celého korupčního systému a ohrožení jejich astronomických zisků. Raději budou vydávat další deklarace. To je mimořádně odporné.

***

LN, autor Jan Hnízdil, lékař a publicista

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…