
Medicína
Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad
Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z…
Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí
Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle…
Radioterapie a chemoterapie seminomu
Seminom varlat je poměrně vzácný typ nádoru a chybějí u něj randomizované studie hodnotící různé způsoby léčby. Velká studie pacientů se seminomem…
Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě
Hlavní cesta, jak ovlivnit osud onkologických pacientů, podle všeho spočívá v imunoterapii. Melanom jako jednoznačně imunodependentní nádor…
Onko‑otázky, které přežily čtyřicet let
Myšlenek a nápadů bylo před 40 lety v onkologii hojně. Jak jsme tedy pokročili v odpovědích na některé otázky položené a zaznamenané před 40 lety?…
Pediatři by měli myslet i na roztroušenou sklerózu
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za…
Diferenciální diagnostika dyspeptických obtíží diabetiků
Skupinou, která je na dyspeptické potíže obzvláště náchylná, jsou diabetici. Po dvaceti letech trvání choroby se vyskytují až u šedesáti procent z…
Zcela nový krok v kontinuu péče o diabetika
To, že půjde spojit do jednoho aplikačního systému bazální inzulinový analog a agonistu GLP‑1, se ještě nedávno zdálo nedostižným cílem. Česká…