Přeskočit na obsah

Helicobacter a koncentrace HbA1c

A výsledky studií nejednou vyznívají protikladně. Chronické infekce aktivují imunitní systém, což je někdy spojováno se zvýšenou odolností k průjmovým onemocněním nebo astmatu. Předmětem diskusí je vliv H. pylori na rozvoj diabetu druhého typu nebo na riziko kardiovaskulárních chorob.

Některé studie prokázaly mezi pacienty s diabetem druhého typu nápadně vyšší podíl osob infikovaných H. pylori. Yu Chenová a Martin Blaser ze School of Medicine při New York University publikovali v lékařském časopisu Journal of Infectious Diseases analýzu dat ze dvou velkých epidemiologických studií provedených v rámci programu National Health and Nutrition Surveys (konkrétně studií NHANES III a NHANES 1999–2000). Soustředili se na asociaci mezi infekcí H. pylori a úrovní glykovaného hemoglobinu HbA1c. Je známo, že lidé s vysokým BMI mívají zvýšené HbA1c. Zároveň je zřejmé, že i přítomnost H. pylori v trávicím traktu vede ke zvýšení HbA1c. Chenová a Blaser předpokládali, že oba rizikové faktory pro vysoké koncentrace HbA1c budou mít synergický efekt, což se také potvrdilo. Zdaleka největší zvýšení HbA1c bylo patrné u dobrovolníků starších 18 let, kteří byli infikováni H. pylori a zároveň měli BMI vyšší než 25. Významnou roli hraje pozitivita H. pylori na gen virulence cagA. Tento gen je mezi kmeny H. pylori hojně rozšířený a je o něm známo, že vysílá molekulární signalizaci, jež má za následek prozánětlivé procesy a dále i proliferaci buněk.

V průvodním komentáři pro Journal of Infectious Diseases uvádějí Dani Cohen a Khitam Muhsen z university v Tel Avivu, že pokud se zjištění Chenové a Blasera potvrdí, bude to mít značný klinický i preventivní význam. Pacienti s vysokým BMI by mohli být v případě nákazy H. pylori léčeni antibiotiky i v situacích, kdy u nich infekce nevyvolává žádné symptomy. Antibiotická léčba by u těchto pacientů posloužila jako prevence rozvoje diabetu druhého typu. Na druhé straně ale Cohen a Muhsen připomínají, že výskyt H. pylori v populacích obyvatel ekonomicky vyspělých zemí klesá a význam infekce touto bakterií pro rozvoj diabetu bude postupem času rovněž slábnout. To se však týká především dětí a mládeže. V populaci seniorů zůstává výskyt H. pylori i nadále vysoký, a může tedy v kombinaci s vysokým BMI představovat významné riziko pro rozvoj diabetu.

 

Medical Tribune     Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené