Přeskočit na obsah

Hepatologové mají možnost účinnější léčby chronické HBV

Vnímáte skutečnost, že Viread u nás není hrazen zdravotními pojišťovnami, jako problém?

Je to problém zcela zásadní. Většina našich pacientů již absolvovala nějakou hepatologickou léčbu a trpí nejrůznějšími komplikacemi. Dostupné léky, které jim můžeme v současné době předepisovat, jim už moc nepomáhají. Spíše jejich situaci naopak ztěžují, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu. Problémem je zejména rozvoj rezistence na tato léčiva. Zdá se, že jej odbourává Viread, který má z tohoto hlediska výborný bezpečnostní profil. Patří mezi jednoznačně nejúčinnější léky, jež byly vynalezeny pro léčbu chronické hepatitidy B (pozn. red.: HBV), což je důvod, proč usilujeme o jeho schválení v co nejkratší době.

Je léčba přípravkem Viread nákladná?

Viread je cenově přijatelnější než mnoho jiných využívaných přípravků, které jsou navíc mnohdy méně účinné. Léčba Vireadem může být dokonce i z globálního hlediska levnější. Můžeme jej totiž nasadit pouze jako monoterapii, na níž pacient vydrží dlouhá léta. Díky jeho lepší účinnosti je samozřejmě i nižší riziko rozvoje hepatocelulárního karcinomu a dalších komplikací této choroby.

Jaké jsou doporučené postupy České hepatologické společnosti? Zařazují Viread jako lék volby?

V nových doporučených postupech z dubna letošního roku máme Viread uvedený jako lék volby v terapii již léčených pacientů, u kterých se projevila rezistence na léčbu.

Až75 %všech diagnostikovaných nemocných s chronickou hepatitidou B pochází z Asie. Proč tomu tak je?

Historicky je v těchto zemích mnohem vyšší výskyt hepatitidy B. V mnoha asijských zemích nejsou stále očkováni novorozenci. Chybí zde i systém včasné diagnostiky, proto se toto onemocnění šíří rychleji než v našich podmínkách.

Jak se podílí příliv imigrantů z východních zemí do České republiky na incidenci virové hepatitidy?

Tito imigranti skutečně zvyšují počty nakažených virovou hepatitidou B. Například u populace vietnamské, mongolské či ukrajinské je výskyt onemocnění mnohem častější než v naší populaci. Díky kvalitnímu systému vakcinace máme sice určitou výhodu, ale ani ta není stoprocentní zárukou. Jak říká prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c.: "Vakcíny sice předcházejí vzniku epidemií, ale nezabraňují vzniku jednotlivých případů onemocnění. Ty musí řešit farmakoterapie. Proto je třeba vyvíjet léky účinné i proti těm virovým infekcím, pro které je dostupná vakcína."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené