Přeskočit na obsah

Očkování jako ochrana před cévními mozkovými příhodami

K významnému zjištění dospěl v rámci výzkumného projektu EU označovaného akronymem CVDIMMUNE (Immunomodulation and autoimmunity in cardiovascular disease and atherosclerosis) tým vědeckých pracovníků Karolinska Institutet ve švédském Stockholmu. Podařilo se jim totiž potvrdit hypotézu, že náchylnost k cévní mozkové příhodě zvyšuje nízká koncentrace přirozených imunoglobulinových protilátek imunitního systému, označovaných jako anti‑PC (název vychází z faktu, že tyto protilátky specificky reagují na fosforylcholin /PC/, což je komponenta fosfolipidů účastnících se na tvorbě aterosklerotického plátu).

V článku publikovaném v elektronické verzi časopisu Stroke (11. února 2010) dokonce naznačují, že nejde jen o nalezení nového nezávislého rizikového faktoru cévních mozkových příhod, ale i o východisko k vývoji vakcíny, která by byla schopna aktivovat přirozené obranné schopnosti organismu proti fatálním mozkovým příhodám.

Ve srovnávací studii v průběhu třináctiletého sledování mimo jiné zjistili, že vztah mezi nízkou koncentrací anti‑PC a rizikem cévní mozkové příhody je zvláště silný u žen.

Již dříve se vědcům z Karolinska Institutet, kteří celý projekt koordinují, podařilo dokázat, že zvýšené koncentrace protilátek anti‑PC v imunitním systému člověka snižují riziko vzniku a rozvoje aterosklerózy, a tedy i koronárních příhod.

A nové poznatky naznačují i několik možností pro budoucnost. Na jedné straně by zjišťování koncentrace anti‑PC mohlo být užitečnou screeningovou metodou pro vyhledávání osob se zvýšeným rizikem cévních mozkových příhod, na straně druhé lze předpokládat i možnost vývoje specifické vakcíny, a tedy zapojení imunoterapie do prevence a léčby těchto chorobných stavů. Podle prof. Johana Frostegarda, jenž výzkumný tým vede, je jednou z možností vývoj vakcíny schopné stimulovat imunitní systém, druhou pak imunizace prostřednictvím aplikace protilátek samotných.

Význam objevu i aplikací z něj vyplývajících vynikne zejména ve vztahu k tvrdým datům – podle Světové zdravotnické organizace postihne cévní mozková příhoda každoročně v celém světě více než 15 milionů osob, z nichž třetina umírá a další třetina přežívá s trvalou invaliditou, V Evropě se odhaduje počet obětí cévních mozkových příhod nejméně na 650 tisíc ročně.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené