Přeskočit na obsah

Olomoucké hematologické dny po čtyřiadvacáté


Uvedený výčet svědčí o komplexnosti a rozsahu celé akce a současně ukazuje na nutnost interdisciplinárního přístupu k péči o hematologicky nemocné pacienty. Do hanácké metropole se sjelo celkem 750 účastníků převážně z České republiky, ale i ze Slovenska. Pozvání přijali i zahraniční hosté z Belgie, Velké Británie, Nizozemska, Německa, Rakouska, Itálie a Finska.

Leitmotivem letošních OHD byla renesance morfologie v hematologii, jíž byly věnovány dvě edukační sekce, a také Wiedermannova přednáška. V bloku Morfologie I byla prezentována edukační sdělení na téma vztahu morfologie nádorových buněk a cytogenetických změn (G. Zini, Itálie), role morfologie u myeloproliferativních chorob (S. Mustjoki, Finsko) a význam hodnocení cytologie pleurálních výpotků (J. Hastka, Německo); v sekci Morfologie II pak zkušenosti českých a slovenských autorů s diagnostikou malobuněčných lymfomů (L. Plank, Martin), diferenciální diagnostikou Hodgkinova lymfomu (L. Boudová, Plzeň) a vztahem morfologie a cytogenetických změn u CLL (V. Procházka, Olomouc).

Samostatné edukační sekce byly věnovány také hemostazeologii a CML. První byla organizačně zajištěna prof. Malým z Hradce Králové. Tematický záběr byl široký a sahal od národního hemofilického programu (M. Penka, Brno) přes nové aspekty trombofilních stavů (P. Dulíček, Hradec Králové) a nová antitrombotika (V. Krčová, Olomouc) až k přehledu zkušeností se splenektomií u dětských pacientů s ITP (D. Pospíšilová, Olomouc). V edukační sekci věnované CML vystoupili pouze zahraniční experti s příspěvky zaměřenými na léčbu u nově diagnostikovaných pacientů s CML (přednášku přednesl E. Olavarria z Londýna) a na velmi aktuální otázky imunitních aspektů léčby CML.

Na tuto problematiku se zaměřila M. Bocchiaová ze Sieny v přednášce věnované možnostem léčby CML aktivní vakcinací leukemickými peptidy a K. Porkka z Helsinek, který diskutoval imunomodulační účinky inhibitorů tyrosinových kináz. Přednáška s pravděpodobně nejvyšším dopadem na klinickou praxi zazněla v sekci věnované akutním leukémiím.

Profesor Indrák ve dvou sděleních shrnul výsledky desetileté spolupráce většiny center intenzivní hematologické péče v ČR na poli akutních myeloidních leukémií v rámci klinického registru ALERT. Analyzovanou skupinu tvořilo 1 516 nemocných, což je v celoevropském měřítku poměrně unikátní velikost souboru. Jako nezávislé prediktory přežití byly potvrzeny: věk, cytogenetické změny nádorových buněk, a patogeneze leukémie (de novo vs. sekundární AML).

Kurativně léčení nemocní < 60 let měli medián (celkové přežití, OS) 9,2 měsíce, zatímco nemocní < 60 let měli medián OS 6,5 měsíce. Významně kratší OS měli nemocní se sekundární AML (ve srovnání s de novo) ve všech věkových skupinách.

Kurativní léčba byla podána 53,7 % nemocných (vs. 77,0 % u de novo AML, p < 0,001). Kompletní remise dosáhlo 48,9 % nemocných (vs. 74,6 % de novo AML; p < 0,001), 59,3 % z nich však relabovalo (41,3 % de novo AML; p = 0,001).

Nemocní se sekundární AML měli signifikantně horší OS při srovnání s de novo AML ve skupině kurativně léčených (medián 8,2 vs. 18,2 měsíce), u paliativně léčených nemocných nebyl rozdíl statisticky významný. Multivariační analýzou bylo prokázáno signifikantně lepší celkové přežití po dosažení kompletní remise u nemocných konsolidovaných alogenní transplantací ve srovnání s ostatními modalitami konsolidační léčby (HR 1,58; 95% CI 1,20-2,09; p = 0,001).

Premiéra bloku Experimentální hematologie

Prestižní součástí OHD bylo již třetím rokem Symposium on Advances in Molecular Hematology, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum molekulární podstaty hematologických malignit.

Celé symposium probíhalo ve třech sekcích, v každé z nich v úvodu zazněla vyzvaná přednáška zahraničního hosta (J. Neužil, Southport, Austrálie; R. Kralovics, Vídeň, Rakousko a I. Wlodarska, Leuven, Belgie). Příspěvky byly zaměřeny na molekulární procesy zapojené do regulace hematopoetických a embryonálních kmenových buněk, studium nových genů zapojených do etiopatogeneze vzniku nádorových onemocnění myeloidní krevní řady či významu epigenetických regulací v moderní terapii leukémií. Byly také prezentovány nové poznatky ve studiu malých nekódujících RNA (mikroRNA) a jejich významu při vzniku B-buněčné chronické lymfatické leukémie.

Odborný program vyvrcholil slavnostní Wiedermannovou přednáškou, jejímž přednesením byla poctěna profesorka Barbara J. Bainová (Imperial College, Londýn). Ve svém sdělení poutavou formou seznámila účastníky s úskalími morfologie myelodysplastického syndromu.

Významnou společenskou součástí OHD je vyhlášení cen České hematologické společnosti, předání ocenění za mimořádné a mnohaleté zásluhy o rozvoj hematologie v ČR. Čestné členství České hematologické společnosti bylo uděleno prof. RNDr. M. Jarošové, CSc., J. Indrákové, J. Ščudlové a prim. MUDr. L. Kohoutkovi. Předání cen bylo také milou příležitostí poblahopřát k životnímu jubileu významnému českému hematologovi profesoru MUDr. Karlu Smetanovi, DrSc.

 

Bylo koho oceňovat

V rámci zahájení XXIV. OHD byly předány i ceny České hematologické společnosti (ČHS) a časopisu Transfuze a hematologie dnes. Cena ČHS za nejlepší původní vědeckou práci v oboru hematologie v roce 2009 byla udělena ex equo RNDr. Jitce Malčíkové, Ph.D., z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematoonkologické kliniky FN Brno za práci Monoallelic and biallelic inactivation of TP53 gene in chronic lymphocytic leukemia: selection, impact on survival and response to DNA damage a Mgr. Gabriele Pešlové z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze za práci Hepcidin, the hormon of iron metabolism, is bound specifically to α-2-macroglobulin in blood.

Obě práce byly loni publikovány v časopisu Blood. Cena časopisu Transfuze a hematologie dnes za nejlepší odborné sdělení v oboru transfuzního lékařství byla udělena MUDr. M. Písačkovi (ÚHKT, Praha) za práci Krevní skupiny - historické aspekty, současné poznatky a "česká stopa" v imunohematologii. Jako nejlepší odborné sdělení v oboru hematologie byla ohodnocena práce Interfant 99 - léčebná studie zohledňující odlišnou biologii akutní lymfoblastické leukemie kojenců a její výsledky v České republice, kterou publikoval kolektiv autorů pod vedením prof. MUDr. J. Starého (FN Motol).

Jubilejní XXV. olomoucké hematologické dny se budou konat za rok - konkrétně ve dnech 22. 6. a 25. 6. 2011.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené