Přeskočit na obsah

Hyponatrémie po SSRI

Španělští lékaři z psychiatrického univerzitního nemocničního pracoviště v Madridu zjistili, že selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) může způsobit hyponatrémii.

SSRI jsou v běžné populaci široce předepisovány. Navzdory jejich benignímu profilu nažádoucích účinků mohou tyto léky způsobit významné nepříznivé účinky u starších pacientů, včetně závažné hyponatrémie. Autoři prezentují 81letého pacienta léčeného sertralinem a furosemidem, u kterého se nově vyvinula symptomatická hyponatrémie. Nízké koncentrace sodíku přetrvávaly více než týden po vysazení furosemidu. Sertralin byl pak nahrazen neserotonergním antidepresivem (bupropion), což vedlo k úplnému uzdravení pacienta.

Ačkoli jsou SSRI léčbou první volby pro starší depresivní pacienty, měly by být pro tuto populaci předepisovány opatrně kvůli riziku potenciálně závažných nepříznivých účinků, jako je hyponatrémie. Zejména zranitelní pacienti by mohli mít prospěch z předepisovaných neserotonergních antidepresiv od samého začátku léčby.


Zdroj: Pión MV, Adán‑Manes J. Selective serotonin reuptake inhibitor‑induced hyponatremia: Clinical implications and therapeutic alternatives. Clin Neuropharmacol. 2017;40(4):177–179

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…