Přeskočit na obsah

Muž, který se nebál zeptat

U příležitosti 100. výročí narození významného českého mikrobiologa a imunologa prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc. (15. 8. 1920 Číčenice – 12. 10. 2018 Praha), jenž oba obory přednášel na 1. LF UK, kde také celý život působil, vznikla kniha vzpomínek Muž, který se nebál zeptat z produkce nakladatelství Axonite. Iniciátory publikace se stali předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., a fotograf Mgr. Karel Meister.

„Myslím si, že osobnost pana profesora Johna zanechala na fakultě neuvěřitelnou stopu, jež se nadále prohlubuje a multiplikuje. Jeho studenti, ale také lidé, kteří ho poznali třeba jen krátce, nesou jeho ducha, neboť jim ho dokázal vštípit i při běžných přednáškách či setkáních. Černobílé fotografie, které knihu provázejí, zůstávají inspirující i po letech – a to ve snaze pana profesora neustále hledat, vymýšlet a předávat nové věci,“ uvedl 10. září při slavnostním křtu knihy v Akademickém klubu 1. LF UK doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., děkan fakulty.

Do publikace svými vzpomínkami přispěly zajímavé osobnosti a přátelé prof. Johna, např. bývalá předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., historik, bývalý politik a ministr zahraničních věcí PhDr. Jaroslav Šedivý, CSc., nebo lékař a herec Dr. Vladimír Pucholt, působící v současnosti jako pediatr v Kanadě. Všichni se shodují v tom, že prof. John, který se mj. podílel na eradikaci brucelózy, byl nejen skvělým lékařem, učitelem a vědcem, ale také hluboce lidským a ušlechtilým člověkem s obrovským zájmem o literaturu, divadlo a filosofii. Měl významný podíl na demokratické obnově „své“ fakulty i celé Univerzity Karlovy. I přes pokročilý věk vydal řadu vlastních publikací a jako editor inicioval vydání několika knih o medicíně, vědě, studentech, lékařích i vědcích. Na nedožité sté narozeniny prof. Johna se vzpomínalo i v jeho rodišti, kde byla 5. září odhalena pamětní deska.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

11. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.