Přeskočit na obsah

Nový pohled na způsob, jímž nedostatek spánku narušuje paměť

Spánek hraje klíčovou roli při učení a uchovávání informací a jeho nedostatek tuto schopnost významně snižuje. Studie provedená na University of Michigan v USA poprvé definovala, že přesným místem, kde se tak děje, je oblast CA1 v hipokampu, v němž se vytvářejí vzpomínky.

U myší, které se po provedení zadaného úkolu dobře vyspaly, se projevila silnější neuronová oscilace v oblasti CA1 než u těch, které trpěly spánkovou deprivací.

Výzkumníci dále zjišťovali, zda narušení této spánkem vyvolané oscilace ovlivní paměť. Podali pak jiným hlodavcům látku, která zabraňuje malé skupině neuronů v CA1 produkovat protein parvalbumin. Tento proces se odehrává přirozeně při nedostatku spánku. Ukázalo se, že blokování aktivity neuronů produkujících parvalbumin způsobuje narušení rytmické vzruchové aktivity a propojování sousedních neuronů.

Zjištění, publikované v časopisu Nature Communications, mění pohled na to, jak mozek ukládá krátkodobé informace a uchovává je v dlouhodobé paměti.

„Dominantní oscilační aktivitu, která je nejdůležitější pro učení, kontroluje velmi malý počet z celkového množství buněk v hipokampu. Oscilace, kterou kontrolují parvalbuminové buňky, souvisí se změnami v celé neuronové síti. Vzpomínky tak nejsou uloženy v jednotlivých buňkách, ale jsou rozloženy v celé síti,“ uvedla Nicolette Ognjanovski, která stála v čele týmu provádějícího studii.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Nejen ukolébavky

7. 12. 2021

Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…

Krátce

7. 12. 2021

Co je nového u nealkoholické steatohepatitidy? Vzhledem k rostoucímu významu nealkoholického ztukovatění jater (NAFLD) a jeho zánětlivých projevů …

Dum spiro, spero…

7. 12. 2021

Jeden kongres, jedno sympozium, ale hned dvě témata – jednak CHOPN, jednak deprese. To, co je spojuje, jsou třeba smutná čísla ze statistik. Podle…