Přeskočit na obsah

Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19

Tým vedený prof. Zhanfengem Cuim a prof. Weim Huangem pracoval na zlepšení testovacích schopností, s tím, jak se virus šířil napříč jednotlivými státy.

Nový test je mnohem rychlejší a nevyžaduje žádné složité nástroje. Dosavadní testy na virovou RNA trvaly 1,5 až 2 hodiny. Výzkumný tým vyvinul nový test založený na technice, která je schopna poskytnout výsledky za pouhých 30 minut, tedy více než třikrát rychleji než současná metoda.

„Velkolepost tohoto nového testu spočívá v návrhu virové detekce, která dokáže specificky rozpoznávat fragmenty RNA a RNA SARS-CoV-2 (COVID-19). Test obsahuje i kontroly, aby se zabránilo falešně pozitivním nebo negativním výsledkům, a aby tedy výchozí data byly velmi přesná,“ popisuje prof Wei Huang.

Navíc je tato technologie velmi citlivá, což v praxi znamená, že pacienti v raných stádiích infekce mohou být identifikováni daleko dříve. To pak potenciálně pomáhá omezit šíření koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19). Tato technologie vyžaduje pouze jednoduchý tepelný zdroj, který udržuje konstantní teplotu pro reverzní transkripci RNA a amplifikaci DNA. Výsledky lze číst pouhým okem. Díky tomu může být využíván i ve venkovských oblastech nebo v menších zdravotnických zařízeních.

Nová technologie byla ověřena skutečnými klinickými vzorky v Čínské nemocnici Shenzhen Luohou. Nemocnice použila sady rychlé detekce na 16 klinických vzorcích, zahrnujících osm pozitivních a osm negativních, které byly potvrzeny konvenčními metodami RT-PCR a dalšími klinickými důkazy. Výsledky testů pomocí souprav rychlé detekce byly všechny úspěšné.

„Jsem hrdý na náš tým, kterému se podařilo vyvinout užitečnou technologii a můžeme tak přispět k boji s CoV-19. Jsme velmi vděčni zdravotnickému týmu nemocnice vedenému dr. Xizhouem. Sun, dr. Xiuming Zhang a dr. Dan Xiong za jejich roli při testování této nové technologie," uvedl ředitel OSCAR Zhanfeng Cui.

Vědci z Oxfordu nyní pracují na vývoji integrovaného zařízení, aby test mohl být použit na klinikách, letištích nebo dokonce v domácím použití.

Projekt iniciovalo Oxford Suzhou Centre for Advanced Research (OSCAR), a University of Oxford centre in Suzhou Industrial Park. Pokusy na vývoji technologie byly provedeny na Katedře inženýrských věd University of Oxford.

rapide test device

Popisek k fotce:

Test využívá jednoduchou změnu barvy identity viru. Pozitivní vzorek se změní z růžové na žlutou. Každý test používá tři lahvičky, každá je s různými primery. Pozitivním testem se dvě lahvičky zbarví žlutě a jedna zůstane růžová. To slouží jako negativní kontrola k potvrzení, že test funguje.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…