Přeskočit na obsah

Ve Velké Británii bude Cervarix nahrazen Gardasilem

Agentura Reuters zveřejnila 24. listopadu 2011 zprávu, že ve Velké Británii se přestane používat vakcína Cervarix (společnosti GSK) a od září 2012 budou lékaři dívkám nabízet Silgard (v UK pod jménem Gardasil, MSD). To posílí pozici očkovací látky Gardasil, která se v ČR aplikuje pod názvem Silgard, na světových trzích v oblasti prevence infekce lidskými papilomaviry, jež mohou způsobit karcinom děložního hrdla (čípku).

Ministr zdravotnictví Velké Británie prohlásil, že tomuto rozhodnutí předcházelo výběrové řízení, kde hrál podstatnou roli poměr nákladů ku prospěchu vakcinace. Podle ministra je důležité poskytnout co nejširší ochranu.

Obě vakcíny jsou účinné proti vysoce rizikovým kmenům lidských papilomavirů (HPV 16 a 18) vyvolávajících v určitých případech karcinom děložního hrdla, ale Silgard (Gardasil) chrání navíc proti dalším dvěma typům (HPV 6 a 11), které jsou původci velmi nepříjemných genitálních bradavic, a navíc působí další změny v organismu (například papilomatózu hrtanu a další vzácnější onemocnění).

Silgard (na rozdíl od Cervarixu) je určen i pro chlapce. Cervarix je účinný pouze proti dvěma typům HPV, tedy nikoli proti typům 6 a 11.

Vládní zmocněnec pro vakcinaci David Salisbury zdůraznil, že přehodnocení doporučení volby vakcíny předcházel rozsáhlý rozbor současné situace se zohledněním nových vědeckých poznatků, a Silgard se stal proto vítězem.

Nejde však o zásadní změny celkové strategie prevence proti infekci HPV, jak dodal Salisbury. V rámci britského programu je očkování proti HPV nabízeno všem dívkám ve věku 12 až 13 let, se záchytným programem do 18 let.

Silgard (Gardasil) chrání proti dvěma kmenům viru HPV, jež způsobují více než 70 % případů karcinomu děložního čípku, a dvěma kmenům, které způsobují 90 % genitálních bradavic.

Cervarix od britského výrobce GSK byl vybrán v roce 2008, kdy již zazněla z mnoha stran kritika tohoto rozhodnutí, které bylo založeno pouze na ceně vakcíny.

Kritici tvrdí, že Silgard (Gardasil) měl být zvolen od samého počátku očkovacího programu. GSK prohlásil, že Cervarix zůstane dostupný po celém světě. Prodeje vakcín by mohly umožnit přístup k vakcinaci i v rozvojových zemích za předpokladu dohody s výrobci o cenách očkovacích látek.

------

autor: reuters, miš

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Aireen se naučila poznat VPMD 

17. 7. 2024

Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…