Přeskočit na obsah

Výukový archiv nejen pro studenty

Výukový archiv funguje v podstatě jako obrazový archivační a komunikační systém PACS, ovšem s anonymizovanými případovými studiemi při zachování jejich maximální vypovídací schopnosti. U pacienta, jehož obrazová dokumentace byla zařazena do výukového systému, lze tedy sledovat průběh onemocnění i léčby. „Prvním problémem bylo vybrat správnou klasifikaci, která by v ideálním případě měla být jednoduchá, přehledná, specifická, obecně uznávaná a prolínající se všemi obory,“ uvedl MUDr. Křístek a vzápětí dodal: „Taková ovšem ve světě neexistuje. Rozhodli jsme se tedy využít obecně známého radiologického manuálu Radiology Review Manual od Wolfganga Dähnerta.“

Z bezpečnostních i kontrolních důvodů a pro zachování akademického rázu prostředí není systém volně přístupný, ale certifikovaný pro dané instituce, kde má každý žadatel své vlastní přihlašovací jméno. Snímky jsou do systému vkládány ve formátu DICOM a všechny popisy nebo komentáře u dané studie jako strukturovaný report.

Vybraní specialisté z brněnských fakultních nemocnic zajišťují zachování kvalitativního standardu archivu, dále udržení jeho integrity, správnosti a také aktuálnosti. Každá studie je tedy důkladně kontrolována a verifikována.

Od roku 2005 až do současnosti bylo do výukového archivu odesláno již 895 případových studií. V porovnání s evropskou online databází Eurorad (podporovanou a sponzorovanou Evropskou radiologickou společností), která obsahovala za čtyři roky své činnosti 779 studií (z toho 346 řádně zkontrolovaných a uveřejněných), jde již nyní o velmi úspěšný projekt. A jaká je podle J. Křístka budoucnost brněnského výukového archivu? „Výhledově zřejmě vytvoříme i určitou odlehčenou verzi našeho archivu, která bude veřejně přístupná. Nicméně podobné archivy se izolovaně tvoří i v jiných institucích. Takže by bylo dobré domluvit se na jednotném systému a kritériích, které by zaručovaly kompatibilitu jednotlivých archivů a jejich propojení.“

Digitální obrazový atlas

Nadstavbovou část výukového archivu MeDiMed představila MUDr. Zuzana Škorňová z Kliniky zobrazovacích metod FN u sv. Anny v Brně. Jedná se o „Digitální atlas fyziologických nálezů v radiologii“, který má sloužit jako výukový obrazový materiál nejen pro samovzdělávání studentů lékařské fakulty, ale i pro postgraduální vzdělávání radiologů a ostatních lékařů. Struktura celé databáze je víceúrovňová, vyhledávat lze tedy podle anatomických oblastí a vyšetřovacích metod – například v oblasti „hlava a mozek“ existují určité anatomické orgány, které lze vyšetřovat pomocí různých zobrazovacích metod (CT, MRI, RTG). V současné době jsou do databáze vkládány rentgenové snímky muskuloskeletálního systému včetně jejich popisů.

Každý snímek je ve formátu DICOM a lze ho libovolně upravovat pomocí multifunkčního ovládacího panelu. „Nyní pracujeme na tom, aby se vložená studie otevřela vždy ve dvou snímcích. Jeden jako slepý bez popisů a druhý s popisy anatomických struktur, což je velmi výhodné zejména pro studenty,“ uvedla Z. Škorňová a dodala: „Postupně budeme atlas rozšiřovat o nálezy z angiografií, magnetické rezonance, sonografie nebo CT.“ V současnosti je archiv přístupný pouze na určitých diagnostických stanicích omezenému množství uživatelů. Pro větší dostupnost bude zřejmě potřeba využít přístupu přes webové rozhraní.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2007, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené