Přeskočit na obsah

Za branami nemocnic žádné sestry nestojí a už ani stát nebudou!

Všeobecná sestra Dana Krásová v následujícím příspěvku upozorňuje politiky na to, že stále neřeší velký problém našeho zdravotnictví – personální nedostatek sester, zneužívání zdravotnických asistentů a jejich odměňování.

 

Vážený pane ministře zdravotnictví, vážený pane ministře financí, se zaujetím, vypětím a velikým zklamáním sleduji vaši „ochotu“ pomoci našemu zdravotnictví, našim pacientům a hlavně našim zdravotníkům při vyjednávání o navýšení jejich platů a mezd.

Je mi až stydno za vás, že máte vůbec odvahu licitovat o pár procentech, když se vám za zády hroutí zdravotní systém. Uvědomujete si, že populace nemocných stárne stejně jako populace nás sester? Víte, že v sedmdesátých a osmdesátých letech nás sester opouštělo školy o 70 procent více, než opouští školy nyní? A právě tyhle sestry stárnou a odejdou za pár let do důchodu! Máte dojem, že je o 70 procent méně pacientů? Člověk na tyto počty nemusí být kdovíjaký myslitel, aby si spočítal, že se blíží katastrofa v podobě uzavírání oddělení, potažmo celých nemocnic!

Nejde donekonečna nakládat sestrám a zdravotnickým asistentům a vlastně všem zdravotnickým profesím na záda víc a víc práce, že oni to vydrží! Nevydrží. A ani držet nechtějí, protože nasazují své zdraví, profesionální a i osobní životy kvůli laxnosti odborné veřejnosti a politické elity, které stačí jedna sestra na třicet pacientů u lůžka!

Uvědomuje si někdo z vás, že takhle kvalitní ošetřovatelská péče prostě fungovat nemůže? Proč nevyužíváte potenciál svých lidí, kteří vystudovali v českých školách, ale za lepšími podmínkami utíkají za hranice? Není to trochu velký luxus? Zahraniční personální agentury tu na nás pořádají hony a daří se jim. S čím dál lepší jazykovou vybaveností nám tu nikdo z mladých za chvilku prostě pracovat nebude! Na sociálních sítích operují placení „dohazovači“ českých zdravotníků na zahraniční trh. Já sama dostala nabídku za sestru, která podepíše smlouvu, 4 000 Kč, za lékaře 10 000 Kč! A vám je to jedno? Otevřete prosím oči a vezměte rozum do hrsti, dokud je ještě čas!

Nikdo z těch, kdo naše nemocnice opustí, se do nich už nikdy nevrátí. Chcete donutit naše zdravotníky, aby vám to přišli říct osobně na nějaké náměstí? Chcete je vyhnat s transparenty od lůžek? Nezneužívejte jejich smysl zodpovědnosti k pacientům. To je totiž jediný důvod, proč na ta náměstí ještě nikdo nevyšel.

Konečně něco udělejte s personální vyhláškou, nastavte platy na takovou úroveň, aby byl maximálně využitelný u nás vystudovaný zdravotník. Prosím, zachraňte náš vzdělávací systém, který je v této podobě prostě nefunkční a neefektivní, kdy nejhůř na tom je v konečném důsledku zneužívaný a stále diskutovaný zdravotnický asistent!

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

11. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.