Přeskočit na obsah

Zkušenost s lékařem z Ukrajiny

Měl jsem rok na oddělení lékaře z Ukrajiny, výborného, už nemám. Neprošel vyrovnávací zkouškou, aby mu bylo uznáno vzdělání z Ukrajiny. Tři roky pracoval na Ukrajině v onkologii, praxe mu nebyla uznána žádná. V porovnání s českým lékařem absolventem byl excelentní nejen odborně, ale i v přístupu k práci. Přestěhoval se s celou rodinou do Čech za štěstím, narodilo se mu tady druhé dítě. Nikdy si nestěžoval na výši platu, rád jsem mu přidal na osobním ohodnocení, protože si to zasloužil. Za dobu mého šestiletého primariátu se na našem oddělení vystřídalo kolem 10–15 lékařů kolečkářů. Nikdo z nich nebyl lepší. Zkouška je vždy o štěstí. Podle statistik projde úspěšně zkouškou asi deset procent lékařů, ostatní mají problémy, začnou pracovat ilegálně, povolení k pobytu nedostanou.

Pan doktor štěstí nenalezl, odešel do Velké Británie. V Čechách nebyl dost dobrý, v UK bude jistě výborný, protože mu uznají praxi. Povolení k pobytu nebude problém zařídit.

Žádám hlavy pomazané, aby se hlouběji zamyslely nad problémem nedostatku lékařů. Razantní zvýšení platů lékařů bude motivací. Investice do vysokého školství přiláká učitele, zvýší se kapacity mediků. Shánět Ukrajince je jistým řešením, ale další postup musí být propracován tak, aby tu opravdu dobrý lékař zůstal. Nestačilo by pouhé vyjádření primáře oddělení a zaručení, že je lékař perspektivní? Vždyť já také nechci na oddělení špatného doktora.

Myslím, že zainteresované osoby tento problém nepálí. Ony nemusejí sloužit o sto šest, řešit problémy, kdo mi zítra přijde do práce, kterou ambulanci mám omezit, kolik si můžu vybrat dovolené v kuse, co se zrovna na oddělení děje, kdo vysvětlí pacientům, že musejí déle čekat.

Ano, především regionální zdravotnictví je v krizi, ale nikdo nic neřeší. Řešením pro mě osobně by byl odchod do fakultní nemocnice, kde je problém nedostatku onkologů menší. Ale já nechci. I na vesnici a v horách žijí pacienti, kteří mají nárok na opravdu dostupnou péči.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené