Diplom ze skvrnitého tyfu
Bylo jim něco málo přes dvacet a chystaly se na složení závěrečných zkoušek na ošetřovatelské škole při pražské Nemocnici Na Bulovce. Na sklonku…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
Bylo jim něco málo přes dvacet a chystaly se na složení závěrečných zkoušek na ošetřovatelské škole při pražské Nemocnici Na Bulovce. Na sklonku…
Kdyby nešlo o tak závažné skutečnosti, dalo by se říci, že euthanasie je vděčné téma. Dá se na něm donekonečna vybrušovat argumentační technika, ať…
České nemocnice nejsou bezpečné, stejně jako nejsou bezpečné nemocnice nikde na světě. Chyby při podávání léků, pády, nosokomiální infekce, záměny…
V České republice připadá jeden lineární urychlovač na 300 000 obyvatel, což je sice výrazně lepší než před několika lety, stále však česká onkologie…
Při příležitosti dvacátého výročí úmrtí předního epidemiologa prof. MUDr. Karla Rašky, DrSc., a třicátého výročí posledního přirozeného výskytu…
Unikátní dostupnost akutní kardiologické péče, nízká novorozenecká úmrtnost, proočkovanost populace - několik parametrů, na které může být české…
Český Národní onkologický registr představuje unikátní databázi, která jen těžko ve světě najde konkurenci. Do jaké míry toto rodinné stříbro české…
„To, jak se daří zvládnou astma v dětském věku, určuje jeho prognózu v dospělosti,“ říká doc. MUDr. Petr Pohunek, CSc., předseda Pracovní skupiny…
První informace věnované výročnímu kongresu American Heart Association v Orlandu na Floridě jsme přinesli v minulém čísle MT. Nyní se k tomuto…
Severočeské Teplice jsou známé především svými lázněmi, které se v současné době výrazně zaměřují na arabskou klientelu. Zasvěcení ale vědí, že ve…
„Nechceme pěstovat ten způsob medicíny, kdy pacient přijede na kliniku a je vyšetřován všemi možnými pomocnými metodami, a teprve na konci jej vidí…
Zkratkou JPD se v suché řeči evropských úřadů označuje Jednotný programový dokument. Málokdo si pod tímto názvem něco reálného představí, pro 1.…
Cévní mozkovou příhodu v České republice prodělá každý rok na 47 000 lidí. Přibližně třetina zemře. Většina z těch, kteří přežijí, si odnáší větší či…
Pacienti s pokročilou roztroušenou sklerózou snadno dojdou k závěru, že o ně nikdo nestojí. Ne vždy a ne pořád se o ně může postarat rodina. Na…
Minulý týden na český trh vstoupila vakcína Cervarix, v pořadí druhá a na dlouhou dobu jistě poslední očkovací látka proti HPV – kauzálnímu původci…
Názory sester na současný model vzdělávání si jako téma své bakalářské práce zvolila Bc. Blanka Hošková, letošní absolventka kombinovaného studia…
Velké evropské kongresy se čím dál obtížněji prosazují proti podobným akcím v USA. Řada z nich má spíše jen edukační charakter, zatímco ke zveřejnění…
Na pět tisíc odborníků na roztroušenou sklerózu se sjelo minulý týden do Prahy. Konal se zde 23. výroční kongres ECTRIMS (European Committee for…
Tématem zatím posledního z pravidelných setkání s novináři, která pořádá Nemocnice Na Homolce, se stala bezpečnost nejen nemocných, ale i personálu.…
Letošním laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových vize 97 se stal psychiatr a psycholog českého původu Stanislav Grof. Podle slov Václava…
Vyhledat si v nemocničním počítačovém systému laboratorní výsledky svých rodinných příslušníků si může každá česká sestra. v americké nemocnici by ji…
Hlavní sestry většiny nemocnic zažívaly v několika uplynulých letech nebývalé časy hojnosti, alespoň pokud jde o personální zdroje. Sester byl…
„Základní opatření pro adekvátní nutriční zajištění pacientů jsou velmi jednoduchá. Jde jen o to věnovat jim dostatečnou péči. Náklady na správnou…
Ochota darovat orgán je u české populace znatelně nižší než ochota v případě potřeby orgán přijmout. Vyplývá to z výzkumu, který pro Nadaci Karla…