Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 11. červenec 2020 | Svátek má Olga

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kde ty české sestry jsou?

foto: www.sestra.org

Kde ty české sestry jsou?

29.04.2015 09:15
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Dana Krásová
Nemocnice hlásí nedostatek zdravotních sester. Přibývá těch, které ze zdravotnictví odcházejí. Zdravotní sestra Dana Krásová pro Medical Tribune mapuje, kam sestřičky mizí. A zároveň upozorňuje: "Teď je řada na vás. Politicích, odborné veřejnosti, na vás, kteří připravujete novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních a novelu vyhlášky o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb...

Komentář čtenářky Medical Tribune

V posledních dnech se už i naše média začínají zajímat o problém, který trápí naše zdravotnictví. Problém vážnější, než by se mnohým odborníkům, politikům a hlavně pacientům mohl zdát. Byť mnohde nemocnice a další zdravotnická zařízení ještě fungují, je to díky nim. Díky našim zdravotníkům, od pomocného personálu až po lékaře.

Bez koho se ovšem žádný lékař neobejde? Bez „své“ sestry. Potažmo bez svých sester. Ano, měli bychom si konečně přiznat, že jsou to ony, co drží tuto potápějící se loď ještě nad hladinou.

Jejich bedra drží velkou tíhu a ony se snaží, aby toto monstrum ještě nešlo ke dnu. Jak dlouho ještě tuto tíhu ale vydrží? Jak dlouho vydrží pracovat nad rámec svých fyzických a psychických sil? Na úkor rodin, svého zdraví a svého osobního života?

Mnohdy finančně i společensky nedoceněné, ponižované svými nadřízenými, nucené porušovat legislativu. Pracující za diktátorských podmínek svých zaměstnavatelů, kteří nedodržují zákony! Bude se mít za pár měsíců maximálně pár let o nás kdo starat?

Do zahraničí, do farmafirem, do fitness

O tom, že sestry ve velkém mizí mimo ošetřovatelství, svědčí autentické výpovědi sester ze sociálních sítí, které se mi podařilo sesbírat.

Sestry buď odcházejí do zahraničních nemocnic, nebo vČR zůstávají, ale pracují vjiném oboru. Nastupují jako úřednice v bance, jako instruktorky ve fitness, některé se překvalifikují na bankovní úřednice nebo letušky, jsou operátorky call center, dělají pokladní v supermarketech nebo sami podnikají vrůzných oborech. Ty, které v českém zdravotnictví zůstaly, pracují na různých pozicích ve farmaceutických firmách, jako konzultantky pro oblast potravinových doplňků nebo jako poradkyně vtěhotenství a u porodu.

Celé citace zdravotních sester ze sociálních sítí čtěte ZDE.

Na řadě jsou politici

O důvodech, proč se toto děje, kam a proč mizí naše sestry, se tu toho napsalo již dost. Přiznejme si konečně, že máme vážný problém. Že není už čas na nějaké kosmetické úpravy ani čas na žabomyší války, kdo má větší pravdu. Je nutné okamžitě jednat!

Uvědomme si, že nám už nikdo jiný nepomůže. Nemáme totiž už co kolegům ze zahraničí nabídnout. Sestry si své úkoly plní. Jak ty přímo v provozech, tak ty veřejně činné.

Jednu sestru máme také mezi politiky. Je to paní poslankyně Mgr. Jana Pastuchová, která je radikálním a hlavně potřebným změnám velice nakloněna a pomáhá nám je prosadit.

Další sestra, která dlouhodobě a intenzivně bojuje za lepší pracovní podmínky všech zdravotníků, je paní Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. A jistě jsou další, kterým není tato kritická situace lhostejná.

Teď je řada na vás. Politicích, odborné veřejnosti, na vás, kteří připravujete novelu zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních a novelu vyhlášky č. 99/2012 Sb. o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb.

Dana Krásová, www.tribune.cz
Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky