Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ortopedi z Motola využili novou metodu regenerativní medicíny

Ortopedi z Motola využili novou metodu regenerativní medicíny

Medical Tribune 05/2016
21.03.2016 14:06
Autor: tz

Na konci února ortopedi z FN Motol jako první v České republice přistoupili k aplikaci dvou nových implantátů do kolene pacientů. U obou výkonů s českými odborníky spolupracoval belgický specialista prof. Em. Dr. Rene Verdonk (Universitair Ziekenhuis Gent, Belgie).

V prvním případě šlo o operaci menisku s využitím přípravku Actifit, což je syntetická výztuha menisku využívaná pro opravu a regeneraci tkáně po zranění. Očekávanou výhodou pro pacienta je zmírnění bolesti a zlepšení kvality života.

I když se jedná se o relativně složitý operační zákrok hluboko v kloubu, který je prováděn v celkové či spinální anestezii a vyžaduje relativně dlouhodobou rekonvalescenci po dobu „vhojování“ transplantátu, má tento způsob léčby podle prof. MUDr. Tomáš Trče, CSc., MBA, přednosty Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol, jednoznačné výhody. „Doposud se poranění menisku a kloubních pouzder řešila částečným odstraněním defektní části kloubu, v lepším případě sešitím trhliny menisku. Nezamezilo se však postupnému poškozování chrupavky, což se nakonec muselo řešit výměnou celého kloubu,“ říká profesor Trč. Náhrada chybějící části, nebo dokonce celého menisku, a to uměle vytvořeným komponentem, který je časem v těle kompletně vstřebán, umožňuje úspěšnou léčbu pacientů s bolestivými meniskovými lézemi. To vše bez následného omezení v zatížení a plné funkčnosti tlumení nárazů, ke kterým v kolenním kloubu dochází.

V druhém případě se jednalo o řešení osteochondrálního defektu s využitím materiálu MaioRegen. Ten představuje trojrozměrnou matrici se strukturou a složením, které napodobují vlastní tkáně těla. Využívá se jako náhrada kloubní chrupavky a části kosti přiléhající k chrupavce a podporuje řízenou obnovu těchto poškozených tkání.

MaioRegen je indikován pro léčbu jednotlivých nebo vícečetných osteochondrálních defektů se zasaženou kostí, které jsou způsobeny traumaticky, posttraumaticky, degenerativními procesy, osteochondrózou. Je indikován také u poškození vzniklých časnou osteoartrózou.

Tato osteochondrální náhrada je složena z kolagenních vláken I. typu (equinního původu), obsahujících krystaly hydroxyapatitu (HA). Tyto materiály jsou fyziologicky přítomné v organismu, a proto se nemění kloubní biochemická rovnováha.

Náhrada je v podobě kompozitní matrix, která napodobuje anatomickou strukturu osteochondrální tkáně: povrchová část kopíruje chrupavku, zatímco hlubší vrstva kopíruje strukturu subchondrální kosti. Oba nové materiály jsou po implantaci a vhojení v průběhu času v těle vstřebány.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky