Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ženy a jejich obavy z RS: na pomoc lepší komunikaci s lékaři

Foto: shutterstock.com

Ženy a jejich obavy z RS: na pomoc lepší komunikaci s lékaři

Medical Tribune 24/2017
26.02.2018 13:05
Zdroj: MT
Autor: uza
Osobní vztahy, založení rodiny, perspektiva zaměstnání. Strach z toho, jak se změní všechny tyto aspekty života, má asi každý pacient, který slyší, že má roztroušenou sklerózu (RS).

Jak ovšem vyplývá z nedávného amerického průzkumu provedeného pro společnost Teva Pharmaceuticals, 98 procent žen s nově odhalenou RS uvedlo, že otázky týkající se jejich dalšího života s nimi na počátku nikdo ze zdravotnického týmu neřešil.

Průzkumu, který proběhl od 11. do 30. srpna 2017, se zúčastnilo 1 000 žen ve věku 18 let a starších, u nichž byla RS diagnostikována v posledních pěti letech. Ukázalo se, že 71 procent respondentek věřilo, že pokud by s lékařem o svých obavách mluvily dříve nebo otevřeně, usnadnilo by jim to prvních šest měsíců s RS. Pacientky se především obávaly, že nebudou schopny postarat se o sebe (34 procent), o své současné nebo budoucí děti (22 procent), pracovat a budovat si kariéru (17 procent), otěhotnět (15 procent) a rozvíjet osobní vztahy (13 procent). „Tato zjištění naznačují potřebu výrazného zlepšení komunikace mezi neurology a jejich nemocnými s RS a překonání veškerého diskomfortu, který se s tak citlivými otázkami pojí,“ říká dr. Lori H. Travisová z Phoenix Neurological Associates, Arizona.

Z průzkumu dále vyplynulo, že:

  • pro 94 procent žen je důležitá rodina, ale 69 procent bylo znepokojeno, že kvůli RS nemohou mít děti. Z těch, které se obávaly plánování rodičovství, o tom více než polovina nemluvila s neurologem (59 procent) nebo se svým praktickým lékařem (51 procent).
  • 50 procent žen si přálo, aby byly dotazovány na intimní vztah s partnerem v době stanovení diagnózy RS, zatímco 31 procent na chození s partnerem během nemoci.
  • ženy s RS potřebují častěji pomoci se zvládáním stresu. Při stanovení diagnózy by chtěly řešit, jak mluvit o nemoci se svou rodinou a dětmi (52 procent) nebo se svým partnerem (51 procent) a jak přijmout pomoc od blízkých nebo přátel (51 procent).
  • 52 procent žen věří, že by jejich kariéra byla podstatně lepší, kdyby v době stanovení diagnózy RS měly více informací o nemoci a jejích důsledcích.
  • 51 procent žen, které v době stanovení diagnózy RS pracovaly, chtělo vědět, kde najdou informace o svých zákonných právech v zaměstnání. Navíc 48 procent si přálo diskutovat o tom, co by měly a neměly o své nemoci říkat v práci, a 47 procent o možnostech, které jim pomohou pokračovat v zaměstnání.

Navštivte www.mscando.org

Na základě výsledků uvedeného průzkumu vyvinuly společnost Teva a nezisková organizace Can Do MS nástroje pro zlepšení komunikace mezi pacientkami s RS a zdravotnickými profesionály, které jim pomohou zabývat se klíčovými tématy osobního života. Dostupné jsou na webových stránkách www.mscando. org/womenandms, kde jsou mimo jiné k dispozici tipy pro ženy s nově diagnostikovanou RS nebo otázky, na které by se měly ptát svých lékařů. Neurologové zde zase najdou kompletní výsledky průzkumu a doporučení týkající se konverzace s nemocnými.

„V naší neziskové organizaci jsme se zavázali pomáhat lidem s RS – rozšiřovat jejich znalosti, zlepšovat vzdělání a otevřeně mluvit o tom, co chtějí teď a co do budoucna,“ říká Anne Lee Gilbertová z organizace Can Do MS. „Díky průzkumu jsme lépe pochopili, čemu ženy s nově odhalenou RS čelí a v čem jim můžeme nabídnout podporu během kritického a emočně vypjatého období bezprostředně po stanovení diagnózy,“ dodává Amanda Welchová ze společnosti Teva.

Zdroj: www.businesswire.comCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky